Nocne niebo jest zawsze sfałszowane


Kiedy astronom Tyler Nordgren po raz pierwszy zajął się astrofotografią w latach 90., zauważył coś bardzo dziwnego w pocztówkach, plakatach i innych zdjęciach, które widywał mieszkając i podróżując po południowo-zachodniej części Ameryki.

„Jedną z największych rzeczy, które mnie wtedy uderzyły, była liczba zdjęć, które widziałem, ukazujących wzgórza w Monument Valley z wschodzącym za nimi księżycem w pełni” — wspomina Nordgren. Nordgren był dokładnie w tym miejscu w Monument Valley i wiedział, że Księżyc nie wschodzi w pozycji pokazanej na zdjęciach. „A nawet gdyby tak było, cienie na Księżycu są zupełnie inne niż cienie na wzgórzach”. Nawet w czasach przed powszechnym użyciem Photoshopa było jasne, że coś jest nie tak: zdjęcia były fałszywe.

Ciemne, rozgwieżdżone nocne niebo jest niezaprzeczalnie piękne, ale jednocześnie niezwykle trudne do zrobienia porządnego zdjęcia. W tym tygodniu Samsung spotkał się z krytyką technologii, której używają jego nowsze telefony do „ulepszania” zdjęć Księżyca. Użytkownik Reddita, ibreakphotos, przeprowadził eksperyment, tworząc rozmyte zdjęcie Księżyca, a następnie robiąc mu zdjęcie za pomocą swojego Galaxy S23 Ultra. Mimo że zdjęcie było całkowicie niewyraźne, ich urządzenie Samsung pojawił się, aby dodać szczegóły do ​​obrazu których wcześniej nie było, takich jak kratery i inne ślady, poddając w wątpliwość, czy bardzo szczegółowe zdjęcia Księżyca, które ludzie robili za pomocą urządzeń Galaxy, naprawdę Czy zdjęcia Księżyca. Chwila Podróbka księżyca Samsunga wywołał debatę na temat odpowiedniego sposobu fotografowania Księżyca, prawda jest taka, że ​​ludzie od dawna fałszują nocne niebo — nawet bez pomocy sztucznej inteligencji.

„To jest coś, co często pojawia się w społeczności astrofotografii” — mówi Nordgren Krawędź.

Ludzie „przekładali negatywy, robili różne rzeczy w ciemni”

Wiele zdjęć nocnego nieba widzianych w mediach społecznościowych, zawartych w kalendarzach, a nawet dostępnych jako tapety na pulpit, zawiera jakieś zmiany. Jak widać w ten zestaw zdjęć zebranych przez astrofizyka Ethana Siegela, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś dodał kilka dodatkowych gwiazd, których tak naprawdę tam nie było, dodając fantazyjne kolory, a nawet zastępując obcięty paznokieć półksiężyca ładnym, dużym, pełnym, z kraterami i wszystkim innym. Nordgren, który organizuje wycieczki na Alaskę, aby zobaczyć zorzę polarną, mówi, że te obrazy mają nawet wpływ na sposób, w jaki jego goście postrzegają falę świateł.

Reklama
Prawdziwe zdjęcie Księżyca, które Nordgren zrobił swoim iPhonem na górze Kilauea na Hawajach.
Obraz: Tylera Nordgrena

„Otrzymujesz te spektakularne zdjęcia jasnych, żywych zieleni i czerwieni, które w większości przypadków nie są widoczne gołym okiem” — mówi Nordgren. „To rozczarowanie, ponieważ nie jest to obraz, który mają nadzieję zobaczyć… część mnie płacze z tego powodu”.

I chociaż fałszowanie nocnego nieba wymagało kiedyś „przekładania negatywów, robienia rzeczy w ciemni”, jak mówi Nordgren, stało się to o wiele łatwiejsze i bardziej rozpowszechnione w dobie Photoshopa.

„Jedną z największych rzeczy, które ludzie robią, jest wymiana nieba” — mówi Lynsey Schroeder, profesjonalny astrofotograf Krawędź.Wezmą Drogę Mleczną z innego zdjęcia i wstawią ją w Photoshopie, aby wyglądało, jakby tam była”. Ekspert od razu wiedziałby, że to podróbka. „Ale dla ogółu społeczeństwa nie wiedzą”.

W przypadku poważnych astrofotografów ogólnie przyjętą praktyką jest to, że „nie dodaje się niczego, czego nie było na oryginalnej fotografii” — mówi Nordgren.

Edytowane zdjęcie zorzy polarnej za kaktusem. Schroeder wykonał obraz zastępujący niebo na Prima Aprilis.
Zdjęcie: Lynseya Schroedera

jest całe konto na Twitterze poświęcony identyfikowaniu fałszywych zdjęć kosmosu. To ogromny problem dla fotografów, a nawet National Geographic znalazł się pod ostrzałem astrofotografów oskarżył ją o opublikowanie „fałszywego” zdjęcia nieba w 2019 r. „Czasami te zdjęcia zdobywają nawet nagrody i zyskują większy rozgłos niż te bardziej legalne” — mówi Schroeder.

Oczywiście to nie znaczy, że ich nie ma prawdziwy zdjęcia nocnego nieba — są i są to niesamowite zdjęcia. Jak mówi mi Schroeder, mogła po prostu wyjść na zewnątrz, zrobić zdjęcie otoczenia i po prostu wstawić zdjęcie nieba, które zrobiła wcześniej na tym zdjęciu, oszczędzając jej godziny pracy — ale to przeczy całemu celowi tego, co ona i wielu robią to inni astrofotografowie. „Za każdym razem, gdy tworzysz treści, których tam nie ma, to już nie jest fotografia”.

Przecież jest bardzo planowania, aby uzyskać idealne zdjęcie rozgwieżdżonej nocy. Fotografować to wielokrotnie nagradzane zdjęcie Drogi Mlecznej w San Manuel w Arizonie Schroeder obozował na pustyni przez całą noc, czekając, aż Droga Mleczna ustawi się we właściwej pozycji. „Wyszliśmy z domu o godz. Dotarliśmy na miejsce około 12:30 i ustawiliśmy kamery” — mówi Schroeder. „W końcu dotarłem do domu o 4:30 rano, a ty spędzasz tam całą noc, czekając, aż wszystko zostanie odpowiednio ustawione… i to mnie dobija”.

Przetwarzanie sztucznej inteligencji Samsunga oznacza, że ​​możemy uzyskać ładny obraz bez całego tego wysiłku, ale czy to naprawdę zdjęcie nocnego nieba, to już inna kwestia. „Dodajesz coś, czego nigdy nie było na obrazie” — mówi Nordgren. „I w tym momencie naprawdę możesz powiedzieć, że coś fotografujesz?”

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Spoglądanie przez przezroczysty laptop Lenovo w przyszłość science-fiction

Rok po naprężeniu mięśni badawczo-rozwojowych za pomocą a składany laptop Lenovo, które rozszerzyło swój ekran za pomocą prostego naciśnięcia przycisku, powraca do tematu...

MWC 2024: ThinkPady Lenovo stają się szybsze i łatwiejsze w użyciu

Podczas Laptop ThinkBook z przezroczystym wyświetlaczem Lenovo, które zaprezentowało na MWC 2024, to tylko weryfikacja koncepcji, firma zapowiedziała także odświeżone wersje kilku ThinkPadów...
Advertisment