Nintendo pozywa emulator Switcha Yuzu za „ułatwianie piractwa na kolosalną skalę”


Jeśli kiedykolwiek widziałeś, jak Steam Deck gra w Legenda o Zeldzie grę, prawdopodobnie widziałeś emulator Yuzu w działaniu. Teraz Nintendo pozwało twórców Yuzu do amerykańskiego sądu federalnego z zamiarem zmiażdżenia Yuzu na dobre.

W pozwie zauważony przez Stefana TotiloNintendo zarzuca Yuzu naruszenie przepisów ustawy Digital Millennium Copyright Act (DMCA) dotyczących przeciwdziałania obchodzeniu i handlowi ludźmi, a także oskarża twórców o naruszenie praw autorskich. Zarzuca, że ​​Yuzu zostało „głównie zaprojektowane” w celu obejścia kilku warstw szyfrowania Nintendo Switch, aby użytkownicy mogli grać w gry Nintendo chronione prawem autorskim.

„…natychmiast przenieś nazwę domeny yuzu-emu.org… pod kontrolę Nintendo”

Firma nie tylko prosi sądy o zatrzymanie Yuzu poprzez wydanie stałego nakazu sądowego. Chce także odebrać swoje nazwy domen, adresy URL, czaty i obecność w mediach społecznościowych; ręka yuzu-emu.org do Nintendo; a nawet przejąć i zniszczyć jego dyski twarde, aby pomóc w zniszczeniu emulatora. Aha, i Nintendo też chce dużo pieniędzy z tytułu szkód.

Czy emulatory nie są legalne? Cóż… tak i nie. Chociaż istnieje precedens prawny sugerujący, że można dokonać inżynierii wstecznej konsoli i opracować emulator, który nie korzysta z kodu źródłowego firmy, te przypadki mają mniej więcej ćwierć wieku lub więcej — sprawa staje się trudniejsza, gdy mówimy o wielu warstwach nowoczesnego szyfrowania i BIOS-ach chronionych prawem autorskim, których Yuzu i inne nowoczesne emulatory wymagają do działania.

Emulator Dolphin na Nintendo Wii i GameCube dostał się do wystarczającej ilości gorącej wody, aby porzucić plan premiery na Steamie, kiedy to wyszło na jaw że Dolphin jest dostarczany ze wspólnym kluczem Nintendo Wii, który pomaga ominąć ochronę praw autorskich do gier Wii. (Delfin utrzymuje że dołączenie tego klucza jest legalne.)

Reklama

Nintendo nie twierdzi jednak, że Yuzu zawiera takie klucze. Yuzu przyjmuje podejście „przynieś własny BIOS”, oczekując, że użytkownicy albo zdejmą własne BIOS-y i klucze zhakowany Nintendo Switch (wykorzystując lukę, którą Nintendo wyeliminowało w nowszych modelach), lub co bardziej prawdopodobne, pobierz piracką.

Zamiast tego Nintendo twierdzi, że Yuzu świadomie „ułatwia piractwo na kolosalną skalę”.

Jak zobaczysz w pełnej skardze poniżej, Nintendo sugeruje, że Yuzu ułatwia to piractwo na niezliczone sposoby, w tym dostarczając „szczegółowe instrukcje”, jak „uruchomić go z nielegalnymi kopiami gier Nintendo Switch”, testując tysiące oficjalnych gier Nintendo Przełącz gry na sprawdzić ich kompatybilnośćoraz udostępnianie linków do witryn internetowych, które pomagają użytkownikom „uzyskiwać i dalej rozpowszechniać klucze prod.”. Nintendo twierdzi również, że twórcy najwyraźniej sami wyodrębnili gry Nintendo Switch, omijając szyfrowanie, w celu przetestowania własnego emulatora.

Nintendo w swojej skardze wskazuje, że Yuzu reklamuje kompatybilność z określonymi grami Nintendo chronionymi prawem autorskim, takimi jak Xenoblade.
Zdjęcie: Pozew Nintendo

Jeśli Nintendo udowodni, że Yuzu zostało „przede wszystkim zaprojektowane”, aby zapewnić ludziom dostęp do oficjalnych gier Nintendo Switch i nie ma żadnego innego zastosowania, Yuzu rzeczywiście będzie miała kłopoty. DMCA, sekcja 1201(a)(2) zakazuje produktów „głównie zaprojektowanych lub wyprodukowanych w celu obejścia środka technologicznego skutecznie kontrolującego dostęp” do dzieła chronionego prawem autorskim. To ten sam przepis z którym zmagali się archiwiści gier przez lata.

„Ważne jest to, że Nintendo wnosi sprawę w ramach roszczenia o obejście ustawy DMCA” – mówi Richard Hoeg, prawnik biznesowy, który jest gospodarzem Wirtualna legalność podcast. Mówi mi, że chociaż emulatory są w dużej mierze legalne, jeśli zostaną „prawidłowo zaprojektowane”, ustawa DMCA pozwala także Nintendo skupić się na tym, czy emulator został zaprojektowany wyłącznie w celu przełamania kontroli Nintendo nad jej grami.

„Istnieją realna szansa na wygraną, ponieważ sąd „testuje” takie elementy, jak skuteczność środka i sposób stworzenia emulatora” – mówi Hoeg.

Nintendo sugeruje w swojej skardze, że w rzeczywistości mogła zostać uszkodzona przez Yuzu, powołując się na to Legenda Zeldy: Łzy Królestwa na początku maja 2023 r. została nielegalnie pobrana ponad milion razy, podczas gdy w tym samym okresie liczba członków Yuzu na Patreonie podwoiła się.

Legalna emulacja czy nie, Yuzu może nie chcieć ryzykować, że dowie się tego w sądzie. Wiele małych grup programistów porzuciło swoje projekty po tym, jak Nintendo zwróciło się do nich i nie byłoby zaskoczeniem, gdyby Yuzu się zgodził. „Powiedziałbym, że przedstawione tutaj roszczenie wystarczy, aby rozsądna firma produkująca emulatory zaprzestała, zaprzestała i uregulowała roszczenia” – mówi Hoeg. „Ale pamiętajcie, że to obecnie tylko jedna strona historii”.

Yuzu nie odpowiedziała natychmiast na prośby o przedstawienie swojej wersji historii na Discordzie i e-mailu. Zespół zwolniony Yuzu na Androida w maju ubiegłego roku.

Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Telewizory Samsung Frame inspirowane sztuką są teraz tańsze nawet o 1000 dolarów

Każdy może lubić oglądanie filmów na dużym ekranie, ale potężny panel po wyłączeniu tylko razi w oczy. Dlatego Telewizor Samsung Frame stało...

Nowy elektryczny robot Atlas firmy Boston Dynamics wytwarza koszmarne paliwo

Firma Boston Dynamics chciała, aby nowa wersja pokazała, że ​​Atlas może zachować humanoidalną formę, nie ograniczając „sposób poruszania się dwunożnego robota”. Nowa...

Szczegóły edycji kolekcjonerskiej Homeworld 3

Po dwumiesięcznym opóźnieniu, Świat ojczysty 3 jest gotowa do premiery 13 maja, ale możesz zagrać w nią trzy dni wcześniej dzięki...
Advertisment