Nieudolny analityk bezpieczeństwa IT skazany za przestępstwa szantażu


Były analityk bezpieczeństwa IT, który wykorzystał oportunistę atak ransomware podszywania się pod napastników i przeprowadzenia własnego, wtórnego cyberataku na swojego pracodawcę, został skazany za szantaż i nieautoryzowany dostęp do komputera w celu popełnienia innych przestępstw, po całkowitym zaniedbaniu zacierania śladów.

Ashley Liles, lat 28, z Letchworth Garden City w Hertfordshire, była zatrudniona w Oxford Biomedicaspecjalistę ds. terapii genowej, kiedy jego systemy zostały zaatakowane i zaszyfrowane przez nieujawnionego operatora ransomware w dniu 27 lutego 2018 r.

W następstwie cyberataku Liles otrzymał zadanie reagowania na incydenty i ściśle współpracował z kolegami i organami ścigania, aby spróbować złagodzić wpływ oprogramowania ransomware, ale bez wiedzy wszystkich z nich, w tym samym czasie rozpoczął osobny, wtórny atak przeciwko systemom firmy.

W trakcie własnego ataku Liles wielokrotnie uzyskiwał dostęp do prywatnych wiadomości e-mail członka zarządu i zmieniał pierwotne żądanie okupu, aby zmienić adres płatności portfela bitcoin, na który gang ransomware żądał zapłaty.

W ten sposób zapewnił, że gdyby firma Oxford Biomedica dokonała płatności – czego nie zrobiła – pieniądze zostałyby przekazane Liles.

Liles wysłał również e-maile z pogróżkami do swojego pracodawcy, aby jeszcze bardziej wywrzeć na nim presję, aby zapłacił – powszechna taktyka stosowana przez „prawdziwe” gangi ransomware podczas ataków.

Reklama

Jednak Liles nie wydawał się zwracać wystarczającej uwagi na własne bezpieczeństwo operacyjne; zauważono jego nieautoryzowany dostęp do prywatnego konta e-mail, a policja była w stanie stwierdzić, że dostęp do konta był uzyskiwany z jego adresu domowego.

The Jednostka ds. Cyberprzestępczości Regionalnej Południowo-Wschodniej Jednostki ds. Przestępczości Zorganizowanej (SEROCU). następnie aresztował Lilesa i przeszukał jego dom, przejmując wiele przedmiotów, w tym komputer, laptop, telefon i pamięć USB.

Chociaż Liles wyczyścił urządzenia, próbując zmylić gliniarzy, jego umiejętności informatyczne również w tej dziedzinie okazały się niewystarczające, a eksperci medycyny sądowej byli później w stanie z powodzeniem odzyskać dane, które miały zostać wykorzystane jako dowód w jego procesie.

Detektyw inspektor Rob Bryant z SEROCU powiedział: „Chciałbym podziękować firmie i jej pracownikom za wsparcie i współpracę podczas dochodzenia. Mam nadzieję, że wysyła to jasny sygnał każdemu, kto rozważa popełnienie tego rodzaju przestępstwa.

„Mamy zespół ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy zawsze przeprowadzą dokładne dochodzenie w celu złapania odpowiedzialnych i zapewnienia, że ​​zostaną postawieni przed wymiarem sprawiedliwości”.

Liles, który początkowo próbował zaprzeczyć jakiemukolwiek udziałowi w cyberataku, został skazany po zmianie przyznania się do winy. Zostanie skazany w Reading Crown Court w lipcu 2023 roku.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

WhatsApp ponownie łączy Modern Family w związku z reklamą o przyjaciołach z zielonej bańki

Czterech członków ABC Nowoczesna rodzina obsada wróciła do swoich ról, aby zagrać w nowej reklamie WhatsApp. Celem reklamy jest promowanie WhatsApp wśród...

Sprawa antymonopolowa Apple Pay wkrótce zostanie rozstrzygnięta, z 10-letnim okresem obowiązywania

Długie lata Apple Pay antymonopolowe Jak wynika z nowego raportu dzisiejszego ranka, dochodzenie wkrótce zostanie zakończone. Stwierdza, że ​​chociaż nadal toczą się dyskusje na...

Przebicie mogłoby przekonać producentów samochodów do przyjęcia nowej generacji CarPlay

Jabłko nie miał szczęścia przekonać producentów samochodów do przyjęcia nowej generacji CarPlay, w którym własny interfejs użytkownika przejmuje wszystkie lub większość wyświetlaczy pojazdu....
Advertisment