Netflix transmituje teraz jeden z najlepszych emocjonujących thrillerów Denzela Washingtona


Jeden z najwspanialszych kryminałów i filmów neo-noir końca XX wieku w końcu trafił do serwisu Netflix, dając nowym widzom możliwość zobaczenia jednej z najlepszych ról Denzela Washingtona. Diabeł w niebieskiej sukience, adaptacja znakomitej powieści Waltera Mosleya z 1990 roku w reżyserii Carla Franklina, została niedawno dodana do serwisu streamingowego. Film to 100 minut klimatycznej doskonałości. Jest napięty, kiedy trzeba, seksowny, kiedy chce i zawsze urzekający.

Pod koniec lat czterdziestych w Los Angeles Denzel Washington gra Ezekiela „Easy” Rawlinsa, weterana II wojny światowej, który niedawno został zwolniony i chce związać koniec z końcem. Kiedy przyjaciel przedstawia go prywatnemu detektywowi, który chce powierzyć mu pozornie prostą pracę — odnaleźć zaginioną kobietę — Easy zostaje wciągnięty w sieć spisków i oszustw, co stawia go na celowniku najpotężniejszych ludzi w mieście.

Reklama

Zdjęcie: Wydanie zdjęć Sony

To wciągająca opowieść o powojennych podziałach rasowych w Los Angeles w latach czterdziestych XX wieku, a każdy element filmu współgra ze sobą, tworząc pełny obraz głównego bohatera i świata, w którym żyje. Diabeł w niebieskiej sukience strzela na wszystkie cylindry, wykorzystując każdą dostępną w kinie drogę. Wspaniałe zdjęcia, scenografia wiernie oddająca epokę, sugestywna ścieżka dźwiękowa, wybitne kreacje aktorskie, ostre dialogi i burzliwa narracja – wszystko to wspiera się i buduje na sobie. Nie ma w tym nic obcego Diabeł w niebieskiej sukience — każda pojedyncza decyzja współdziała, tworząc większą całość.

Film szczególnie umiejętnie pokazuje, że główny bohater filmu noir z Waszyngtonu nie jest w stanie poruszać się po świecie w taki sam sposób, jak biali detektywi z podobnych filmów, co Franklin był szczególnie zainteresowany zbadaniem w filmie.

„Przeszkody są kluczem do dramatu” Franklin powiedział Slate’owi w 2022 r., kiedy film trafił do kolekcji Criterion. „Gdyby to była postać Sama Spade’a, wiadomo, że będzie jeden gliniarz, który będzie wobec niego w porządku, a drugi będzie chciał skręcić mu kark. W przypadku Easya obaj gliniarze chcą mu skręcić kark.

Jennifer Beals ma na sobie jasnoniebieską sukienkę, siedząc na krześle w filmie Diabeł w niebieskiej sukience (to diabeł w niebieskiej sukience, mówi twoja partnerka)

Zdjęcie: Sony Pictures

Denzel Washington i Don Cheadle siedzą obok siebie przy pełnym stole w „Diabeł w niebieskiej sukience”.

Zdjęcie: Sony Pictures

Easy to bogata rola – inteligentnego, troskliwego mężczyzny, który po prostu stara się utrzymać swoje życie, pełniąc rolę detektywa, nie będąc częścią systemu egzekwowania prawa. Waszyngton absolutnie wykorzystuje potencjał tej roli. Jest pewny siebie, wyrachowany, swobodny i seksowny jak nigdy dotąd. Choć Waszyngton był już nominowany do trzech Oscarów i zdobył jednego (za Chwała) do czasu premiery tego filmu jego gwiazda wciąż rosła. Miło jest powrócić do tej części jego kariery.

Imponujący występ Washingtona wspierają znakomite gwiazdy: Jennifer Beals daje szczególnie ponętną kreację, a Waszyngtona łączy elektryzująca, natychmiastowa chemia z nią i z Lisą Nicole Carson. Tom Sizemore emanuje szaleństwem jako dwulicowy PI, który zatrudnia Easya. A Don Cheadle kradnie show w drugoplanowej roli jako Chaotyczny przyjaciel Easya, Mysz. Mysz to rola drugoplanowa, która na to pozwala, jako najgłośniejszy i najzabawniejszy facet w pomieszczeniu — za swoją rolę zdobył wiele nagród krytyków.

Denzel Washington spaceruje nocą po moście, gdy zbliża się samochód w Diabeł w niebieskiej sukience

Zdjęcie: Sony Pictures

Chwila Diabeł w niebieskiej sukience dostał pozytywne recenzje, to nie radził sobie zbyt dobrze w kasie. Franklina częściowo to przypisał ze względu na niefortunną bliskość publikacji z ogłoszeniem werdyktu OJ Simpsona, co jego zdaniem komplikuje odczucia Ameryki w związku z historią kryminalną rzekomo z udziałem czarnego mężczyzny i białej kobiety. Franklin, który wcześniej wyreżyserował zaskakujący, niskobudżetowy thriller kryminalny Jeden fałszywy ruch z Billem Paxtonem i Billym Bobem Thorntonem w rolach głównych, nigdy nie udało się nakręcić kolejnego filmu Easy Rawlins. Powiedział Slate’owi, że Sony kupiło prawa do pierwszych trzech książek z serii i miał nadzieję, że stanie się to franczyzą. (W tamtym czasie seria składała się z czterech książek. Stan na czerwiec 2024 rMosley opublikuje ich 16.) Ale Diabeł w niebieskiej sukienceSłabe wyniki kasowe wstrzymały realizację tego planu. Szkoda, bo łatwo sobie wyobrazić, jak znakomita mogła być franczyza Washington/Franklin Easy Rawlins.

Jeśli i Ty zakochasz się w tym filmie, najnowsze wydanie 4K od Criterion jest warty zakupu — doskonale oddaje nastrojowe zdjęcia Tak Fujimoto i grę aktorską w filmie. Ale na razie sprawdź to na Netflix. To jest wśród najlepsze filmy, jakie serwis ma do zaoferowania.

Diabeł w niebieskiej sukience jest teraz transmitowany strumieniowo w serwisie Netflix.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Mocowanie Tesli przypominało pedały Cybertruck z tą instalacją nitów

Chwila Film Aarona Casha opublikowany w serwisie X twierdzi, że jest to „35-sekundowa naprawa wycofania” zademonstrowana podczas wydarzenia „Cyber ​​Takeover” w Long Beach,...

Następna era Home Assistant zaczyna się teraz

Jak rozwiązać problem przekształcenia popularnej platformy inteligentnego domu, opartej na ideałach open source i otwartych standardów, w coś większego, co pozostanie wierne tym...

Dolphin wyjaśnia, dlaczego jego emulator GameCube i Wii nie będzie dostępny w App Store

Firma Apple niedawno zmieniła swoje zasady, zezwalając na korzystanie z emulatorów gier w App Store. Delta, jedna z podstawowych aplikacji do emulacji,...
Advertisment