Naukowcy wykazują wartość sztucznej inteligencji w przewidywaniu chorób serca


Naukowcy z Wydziału Medycyny Radcliffe na Uniwersytecie Oksfordzkim opublikowali badanie sprawdzające, w jaki sposób sztuczna inteligencja (AI) może pomóc w diagnozowaniu chorób serca.

Badanie, sfinansowane przez Brytyjska Fundacja Serca i przy wsparciu Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem i Opieką w Oksfordzie, przeanalizowali rutynowe tomografię komputerową (CT) serca i dane kliniczne od ponad 40 000 osób w ośmiu szpitalach w Wielkiej Brytanii. Pacjentów obserwowano przez okres do 10 lat, aby określić, czy wystąpiły u nich jakiekolwiek poważne zdarzenia kardiologiczne, takie jak zawał serca, niewydolność serca lub zgon sercowy.

Podczas gdy mniejszość osób z istotna tętnica wieńcowa zwężenia tętnic w początkowym badaniu TK były bardziej narażone na poważne zdarzenia sercowe lub zgon, dwie trzecie tych poważnych zdarzeń sercowych wystąpiło wśród osób, u których nie stwierdzono znaczących zwężeń tętnic w początkowym badaniu TK.

Kenneth Chan, pracownik naukowy na Uniwersytecie Oksfordzkim i pierwszy autor artykułu, powiedział: „Technologia sztucznej inteligencji może wykryć poziom zapalenia tętnic serca, wykrywając zmiany w tkance tłuszczowej wokół tętnic, które nie są widoczne dla człowieka”. ludzkie oko. W ten sposób możemy zidentyfikować pacjentów z wysokim stanem zapalnym i wysokim ryzykiem.”

Zespół badawczy wykorzystał tę technologię, aby zapewnić pacjentom ocenę ryzyka sztucznej inteligencji na podstawie poziomu stanu zapalnego tętnic serca w połączeniu ze stanem zdrowia pacjenta, w tym wiekiem, płcią oraz tym, czy pali, ma cukrzycę i/lub wysokie ciśnienie krwi. .

Badanie wykazało, że skala ryzyka AI może dokładnie przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń sercowych w ciągu najbliższych 10 lat. Ponieważ przewidywania dobrze pokrywały się z rzeczywistymi zdarzeniami sercowymi, których doświadczyli pacjenci biorący udział w badaniu, naukowcy uważają, że ocena ryzyka AI pozwoliłaby również określić, kiedy wystąpią zdarzenia sercowe.

Reklama

Podczas badania pilotażowego, które obejmowało integrację tej technologii w czterech szpitalach NHS, naukowcy udostępnili lekarzom wygenerowane przez sztuczną inteligencję oceny ryzyka w przypadku 744 pacjentów. W rezultacie w około 45% przypadków lekarze zmienili plan leczenia swoich pacjentów.

Jeden ze współbadaczy, David Adlam z Uniwersytetu w Leicester, powiedział: „Wykazaliśmy, że zapewnienie klinicystom i pacjentom dokładniejszego obrazu ryzyka kardiologicznego może pomóc w szybkim zastosowaniu leczenia zapobiegawczego, które może prowadzić do mniejszej liczby zawałów serca i powikłań kardiologicznych. zgony.”

Bryan Williams, dyrektor naukowy i medyczny w British Heart Foundation, powiedział: „Postęp technologiczny tego typu metody mają coraz większą wartość przy podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia, pomagając lekarzom interweniować we właściwym czasie, aby pomóc pacjentom uniknąć tych wyniszczających schorzeń.

„Ważne jest, abyśmy wykorzystali moc sztucznej inteligencji, aby zapobiec niezliczonym niepotrzebnym zgonom związanym z sercem. Mamy nadzieję, że ta technologia zostanie szeroko wdrożona w całej NHS, aby wesprzeć wszystkie osoby zagrożone”.

Technologia ta jest obecnie pilotażowo testowana w wielu szpitalach w Wielkiej Brytanii, aby sprawdzić, w jaki sposób narzędzia AI można zintegrować z obecną opieką NHS.

Papier, Ryzyko zapalenia i zdarzenia sercowo-naczyniowe u pacjentów bez obturacyjnej choroby wieńcowej: wieloośrodkowe, podłużne badanie kohortowe Orfanukazało się w Nazwa naukowego czasopisma medycznego zeszły tydzień.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Gwiezdne Wojny: Największym i najdziwniejszym jajkiem wielkanocnym Akolity jest Jedi Plo Koon

Nowa seria Gwiezdnych Wojen od Lucasfilm Akolita ma zasłużył na pochwałę za zwykłe istnienie poza sagą Skywalker – po 47...

Oto, jak przygotować komputer Mac na system macOS Sequoia za pomocą narzędzia CleanMyMac X

Obraz: CleanMyMac X Nowy system MacOS Sequoia firmy Apple oficjalnie pojawi się jesienią, więc Wyczyść MyMaca X udzielił nam świetnych rad, jak najlepiej przygotować...

Tożsamość Mistrza Sithów z „Akolity” jest już całkiem jasna

Akolita utrzymuje w tajemnicy tożsamość tajemniczego Mistrza Sithów, ale – naszym skromnym zdaniem – nie może być to jaśniejsze. Przez...
Advertisment