Naukowcy twierdzą, że Meta ma „moralny obowiązek” uczynienia swoich badań nad zdrowiem psychicznym przejrzystymi


w list otwarty do Marka Zuckerberga opublikowana w poniedziałek, grupa naukowców wezwała Meta do bardziej przejrzystego informowania o tym, jak Facebook, Instagram i WhatsApp wpływają na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. List wzywa firmę do umożliwienia niezależnych przeglądów swojej pracy wewnętrznej, przekazywania danych do zewnętrznych projektów badawczych i utworzenia niezależnej naukowej grupy nadzoru.

„Ty i twoje organizacje macie etyczny i moralny obowiązek dostosowania swoich wewnętrznych badań nad dziećmi i nastolatkami do ustalonych standardów dowodów w nauce o zdrowiu psychicznym” – czytamy w liście podpisanym przez naukowców z uniwersytetów na całym świecie.

List otwarty pojawia się po tym, jak przecieki z Facebooka ujawniły pewne dane z wewnętrznych badań firmy, które znalazłem to Instagram wiązał się z problemami z lękiem i obrazem ciała niektórych nastoletnich dziewcząt. Opublikowane badania jest ograniczony i oparł się na subiektywnych informacjach zebranych podczas wywiadów. Chociaż ta strategia może dostarczyć użytecznych spostrzeżeń, nie może udowodnić, że media społecznościowe spowodowały jakiekolwiek skutki dla zdrowia psychicznego.

Z dotychczas dostępnych informacji wynika, że ​​badania przeprowadzone przez badaczy Facebooka nie spełniają standardów stosowanych przez naukowców akademickich do prowadzenia badań, czytamy w nowym liście otwartym. Dostępne informacje również nie są kompletne, zauważyli autorzy — Meta nie upubliczniła swoich metod badawczych ani danych, więc nie mogą być analizowane przez niezależnych ekspertów. Autorzy wezwali firmę do umożliwienia niezależnego przeglądu przeszłych i przyszłych badań, które obejmowałyby udostępnianie materiałów badawczych i danych.

W liście zwrócono się również do Meta o udostępnienie swoich danych w trwających niezależnych badaniach nad zdrowiem psychicznym nastolatków. To od dawna frustracja, że ​​duże firmy technologiczne nie publikują danych, które sprawia, że wyzywający aby badacze zewnętrzni mogli przyjrzeć się i zrozumieć ich produkty. „Niemożliwe będzie zidentyfikowanie i promowanie zdrowia psychicznego w XXI wieku, jeśli nie będziemy mogli zbadać, w jaki sposób młodzi ludzie wchodzą w interakcję online” – powiedzieli autorzy.

Firma prawdopodobnie posiada dane na temat korzystania z platformy i innych zachowań użytkowników, aby pokazać, w jaki sposób jej platformy wpływają lub nie wpływają na zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków, Kaveri Subrahmanyam, psycholog rozwoju z California State University w Los Angeles, powiedział Pogranicze Tej jesieni. „Dlaczego nie udostępniają posiadanych danych, które pokazują kliknięcia i inne zachowania? Myślę, że powinni zapraszać naukowców, którzy mają tę wiedzę, i przekazywać im te dane i pozwalać im na przeprowadzenie tej analizy” – powiedziała.

Reklama

W liście otwartym wezwano również Meta do ustanowienia niezależnego zaufania naukowego w celu oceny wszelkich zagrożeń dla zdrowia psychicznego wynikających z korzystania z platform takich jak Facebook i Instagram oraz do pomocy we wdrażaniu „prawdziwie opartych na dowodach rozwiązań dotyczących zagrożeń internetowych na skalę światową”. Zaufanie może być podobne do istniejącego Rada nadzorcza Facebooka, który pomaga firmie w podejmowaniu decyzji dotyczących moderacji treści.

Wewnętrzne badania dostępne w Meta w tym momencie nie mogą jednoznacznie stwierdzić, czy lub w jaki sposób platformy mediów społecznościowych wpływają na zdrowie psychiczne, ale ujawnione wyniki – w połączeniu z innymi badaniami dotyczącymi mediów społecznościowych – poruszają wystarczająco dużo kwestii, aby uzasadnić dalsze dochodzenie poprzez bardziej rygorystyczne badania że mógł pomóc zrozumieć związek. Zrozumienie, w jaki sposób życie online wpływa na dzieci i młodzież, jest kluczowym pytaniem, autorzy listu otwartego. Jednak tajność, z jaką Meta prowadziła dotychczas badania, „nieco przewidywalnie” wywołała sceptycyzm ze strony społeczności naukowej, która stawia na pierwszym miejscu przejrzystość i zaniepokoiła innych interesariuszy (takich jak prawodawcy i rodzice), napisali autorzy listu otwartego. Podjęcie kroków przedstawionych przez autorów może pomóc w wyjaśnieniu tych problemów i przyczynić się do uzyskania pełniejszego obrazu zdrowia psychicznego w Internecie.

„Gdyby istniały odpowiednie narzędzia naukowe i etyczne, dane zebrane przez Meta mogłyby informować, jak rozumiemy wykorzystanie technologii cyfrowej i jej wpływ na zdrowie psychiczne w bezprecedensowy sposób” – czytamy w liście.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Arctic przedstawia wentylatory P14 RGB i P14 A-RGB

ARCTIC, jeden z wiodących producentów niskoszumowych chłodnic i komponentów do komputerów PC, rozszerza portfolio wentylatorów RGB o 140 mm warianty serii P z...

Krzyk kończy dominację kasową Spider-Man: No Way Home w odrodzeniu serialu

Spider-Man: Bez drogi do domu wbił się w serca kinomanów, nie raz, nie dwa, ale trzy razy. Zmieniło wyobraźnię branży...

Walmart poważnie podchodzi do metawersu

Wygląda na to, że Walmart przygotowuje się do skoku w metawersum. Ostatnie zgłoszenia znaków towarowych wskazują, że firma chce ustanowić...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!