NATO oferuje wsparcie techniczne po tym, jak „zmasowany cyberatak” uderzył w Ukrainę


NATO obiecało wsparcie Ukrainie po tym, jak została dotknięta „masowym atakiem cybernetycznym”, który spowodował wyłączenie wielu rządowych stron internetowych.

Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg powiedział, że sojusz podpisze porozumienie o wzmocnionym cyberbezpieczeństwie z Ukrainą w ciągu najbliższych kilku dni.

Eksperci NATO udzielali już wsparcia Ukrainie „w terenie” i dzielili się informacjami na temat „złośliwych cyberataków”, które uderzyły w ten kraj dzisiaj (14 stycznia 2022 r.).

Atak następuje w wyniku napiętych negocjacji między Rosją, Stanami Zjednoczonymi i NATO w tym tygodniu w sprawie zgromadzenia przez Rosję 100 000 żołnierzy na granicy z Ukrainą.

Spekulacje na temat pochodzenia ataków narosły dzisiaj. Wielu Ukraińców wskazuje palcem na Rosję, mimo prób hakerów, by odwrócić uwagę od Polski.

‘Bać się’

Według źródła na Ukrainie większość stron rządowych była niedostępna, w tym strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Komitetu Antymonopolowego i Diaa, platformy internetowej wykorzystywanej przez obywateli do uzyskiwania dostępu do paszportów, świadectw szczepień i innych usług.

Reklama

Oficjalne strony internetowe dla Biuro prezydenckie, VOłodymyr Zełenski, i ukraiński parlament uciekł przed atakiem. Działała również mobilna wersja Diai.

Hakerzy umieścili wiadomości na ukraińskich rządowych stronach internetowych ostrzegające ludzi, że „wszystkie Twoje dane osobowe zostały przesłane do sieci publicznej” i do „Bój się i oczekuj najgorszego”.

Były na nich przekreślone rysunki ukraińskiej flagi i mapa Ukrainy.

Próba ugięcia

Tekst, częściowo napisany po polsku, nawiązywał do kontrowersyjnych wydarzeń z historii Ukrainy w związku z jej stosunkami z Polską.

W tekście są jednak wyraźne błędy, sugerujące próbę przeniesienia odpowiedzialności za atak na polskich hakerów.

Wiadomość zamieszczona przez hakerów jest w języku polskim. Ale polskie gazety i Ukraińcy, którzy biegle mówią po polsku, znaleźli kilka błędów w tekście, co oznacza, że ​​jest to Google lub inna usługa tłumaczeniowa” – powiedział Computer Weekly jeden z komentatorów na Ukrainie.

„Więc mocno wierzę, że ci hakerzy to Rosjanie próbujący ukryć się pod ukraińsko-polskimi problemami historycznymi” – powiedział.

NATO oferuje wsparcie cybernetyczne

Stoltenberg wydał oświadczenie zdecydowanie potępiając ataki na Ukrainę.

„Eksperci NATO ds. cybernetyki w Brukseli wymieniają informacje ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami na temat obecnych złośliwych działań cybernetycznych. Eksperci alianccy w kraju również wspierają władze ukraińskie w terenie” – powiedział.

„W najbliższych dniach NATO i Ukraina podpiszą porozumienie o wzmocnionej współpracy cybernetycznej, w tym dostępie Ukrainy do platformy wymiany informacji o złośliwym oprogramowaniu NATO. Silne polityczne i praktyczne poparcie NATO dla Ukrainy będzie kontynuowane – dodał.

Zmasowany atak

Oleg Nikolenko, rzecznik MSZ Ukrainy, potwierdził, że atak trafił na strony internetowe agencji rządowych.

„W wyniku masowego cyberataku strony internetowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych i wielu innych agencji rządowych są tymczasowo niedostępne” – powiedział w post na Twitterze.

„Nasi specjaliści już rozpoczęli przywracanie działania systemów IT, a cyberpolicja wszczęła śledztwo” – powiedział.

Wiadomości opublikowane na zhakowanych stronach internetowych, twierdził – nieprawdopodobnie – że sprawcy uzyskali dostęp do danych osobowych obywateli Ukrainy i opublikowali je w sieci.

Ukraiński! Wszystkie Twoje dane osobowe zostały przesłane do sieci publicznej. Wszystkie dane na komputerze są zniszczone, nie można ich odzyskać. Wszystkie informacje o tobie stały się publiczne, bój się i oczekuj najgorszego” – powiedział.

Hakerzy odwoływali się do wydarzeń w historii Ukrainy, w tym do przyłączenia Wołynia, dawniej części Polski, do Ukrainy w 1939 r., co doprowadziło do deportacji tysięcy Polaków do obozów pracy na Syberii.

Inne odniesienia dotyczyły Organizacji Nacjonalistów Ukraińskich (OUN), skrajnie prawicowej grupy, która działała w Galicji, części Polski przed II wojną światową. Organizacja uważała Polskę za wroga politycznego.

„To jest dla twojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. za Wołyń, za OUN UPA, za Galicję, za Polesie i za historyczne ziemie. Ukraiński! Wszystkie Twoje dane osobowe zostały przesłane do sieci publicznej. Wszystkie dane na komputerze są zniszczone, nie da się ich odzyskać” – czytamy w oświadczeniu, zgodnie z tłumaczeniem zrzutu ekranu wiadomości przechwyconej przez reportera BuzzFeed na Ukrainie. Christopher Miller.

Dochodzenie policyjne

Ukraiński wydział cyberpolicji powiedział w oświadczeniu że atak zniszczył strony internetowe z prowokacyjnymi wiadomościami, ale że zawartość systemów komputerowych nie została naruszona i że żadne dane osobowe nie zostały utracone.

„Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ataku na inne zasoby i lokalizacji problemu technicznego, prace innych stron rządowych zostały czasowo zawieszone” – czytamy w oświadczeniu.

Wydział cyberpolicji wraz z Państwową Specjalną Służbą Łączności i Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy rozpoczęły zbieranie dowodów cyfrowych i identyfikowanie osób zaangażowanych w cyberataki.

„Większość zaatakowanych zasobów państwowych została już przywrócona, inne będą wkrótce dostępne” – napisano.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

MSI prezentuje karty graficzne GeForce RTX 4060 Gaming X i Ventus 2X

MSI na targach Computex 2023 zaprezentowało swoją nadchodzącą kartę graficzną GeForce RTX 4060 Gaming X. RTX 4060 jest już zapowiedziany, dlatego firma...

Hashflaga WWDC23 jest już dostępna na Twitterze

Już tylko kilka dni dzieli nas od WWDC 2023, które rozpocznie się 5 czerwca od wielkiego przemówienia otwierającego. Gdy firma przygotowuje się...

HYTE Nexus Portal NP50 integruje zarządzanie chłodzeniem, oświetleniem i akustyką w jednym urządzeniu

Nexus Portal NP50 firmy HYTE to nie tylko wentylator i kontroler oświetlenia. Jest to w pełni zintegrowane urządzenie zasilane procesorem ARM, które...
Advertisment