W ramach trwających badań chmur marsjańskich, łazik Curiosity NASA uchwycił ostatnio ok wspaniały obraz marsjańskiego zachodu słońca. Kiedy Słońce chowa się za horyzontem, jego światło formuje się w promienie, które można zobaczyć na niebie.
Zjawisko to, technicznie znane jako promienie zmierzchowe, jest pierwszym tak szczegółowym sfotografowaniem tego zjawiska na Marsie. A badając sposób, w jaki promienie przebijają się przez chmury, naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o marsjańskiej atmosferze i systemie pogodowym.
Chociaż atmosfera Marsa jest niezwykle rzadka, ma zaledwie 1 procent gęstości atmosfery ziemskiej, wciąż jest aktywna i zmienna. Planeta doświadcza silnych wiatrów dochodzących do 60 mil na godzinę, które mogą zbierać drobne cząsteczki pyłu pokrywające większość powierzchni planety i wzniecać je w globalne burze piaskowe. Przy niskim ciśnieniu atmosferycznym i znacznych wahaniach temperatur między dniem a nocą, dynamiczne zjawiska takie jak diabły pyłowe widuje się regularnie.
Technicznie znane jako promienie zmierzchowe
Również ze względu na rzadką atmosferę występują tylko sporadycznie chmury na marsjańskim niebie. Przy niewielkiej ilości pary wodnej obecnej w atmosferze obecność chmur zmienia się w ciągu pór roku. Widoczne tam chmury nie przypominają jednak chmur na Ziemi, ponieważ składają się one z wody w stanie ciekłym. Na Marsie niskie ciśnienie oznacza, że zamiast tego chmury tworzą się z lodu wodnego lub dwutlenku węgla (suchy lód).
Nowe zdjęcia z Curiosity pokazują chmury na dużej wysokości, co sugeruje, że składają się one raczej z dwutlenku węgla niż z lodu wodnego. Kolejne zdjęcie zrobione niedawno autorstwa Curiosity pokazuje inne ważne zjawisko chmur zwane iryzacją. Różne kolory widoczne w chmurze mogą ujawnić informacje o cząsteczkach, które ją tworzą.
„Tam, gdzie widzimy opalizowanie, oznacza to, że rozmiary cząstek chmury są identyczne z ich sąsiadami w każdej części chmury”
„Tam, gdzie widzimy opalizowanie, oznacza to, że rozmiary cząstek chmury są identyczne z rozmiarami cząstek sąsiadów w każdej części chmury” – powiedział Mark Lemmon, naukowiec zajmujący się atmosferą z Space Science Institute w Boulder w Kolorado, w oświadczenie. „Patrząc na przejścia kolorów, widzimy zmianę rozmiaru cząstek w chmurze. To mówi nam o tym, jak ewoluuje chmura i jak jej cząsteczki zmieniają rozmiar w czasie”.
Dwa obrazy zostały zszyte razem z 28 pojedynczych obrazów. Zostały wykonane przez instrument Mastcam firmy Curiosity, który w przeciwieństwie do wielu poprzednich obserwacji chmur wykonanych za pomocą czarno-białych kamer nawigacyjnych łazika, może uchwycić obrazy w kolorze. Curiosity prowadzi badanie chmur od stycznia i będzie je kontynuować jeszcze przez kilka tygodni.
Curiosity wcześniej uchwycił inne uderzające widoki zjawisk pogodowych na Marsie, jak np niebieski zachód słońca sfotografowano go w 2015 roku. Widoczny tam kolor jest również spowodowany pyłem w atmosferze po burzy piaskowej, która pozostawiła pył zawieszony w atmosferze. Ten zawieszony pył rozprasza różne kolory światła w różnych ilościach i rozprasza światło w określonym kierunku. Powoduje to, że czerwone światło jest bardziej filtrowane, więc pozostaje niebieski kolor widoczny na marsjańskim niebie.