Największy na świecie projekt usuwania dwutlenku węgla zmierza do Wyoming


Kilka startupów zajmujących się technologiami klimatycznymi planuje wyssać z powietrza cholernie dużo dwutlenku węgla i uwięzić go pod ziemią w Wyoming. Cel nowego przedsięwzięcia, zwany Projekt Żubrma zbudować nowy obiekt, który do 2030 r. będzie w stanie pochłonąć 5 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. CO2 może być następnie składowany głęboko w Ziemi, utrzymując go z dala od atmosfery, gdzie nadal ogrzewałby planetę .

Firma CarbonCapture z siedzibą w Los Angeles buduje obiekt, zwany zakładem bezpośredniego przechwytywania powietrza (DAC), który ma rozpocząć działalność już w przyszłym roku. Zacznie się od małych i będzie pracować do 5 milionów ton metrycznych rocznie. Jeśli do 2030 roku wszystko pójdzie gładko, operacja będzie o rząd wielkości większa niż istniejące projekty bezpośredniego przechwytywania powietrza.

„Projekt Bison byłby największym pojedynczym projektem ogłoszonym do tej pory, zarówno w kraju, jak i za granicą” Peter Minor, dyrektor ds. nauki i innowacji w organizacji non-profit węgiel180 który opowiada się za usuwaniem dwutlenku węgla, powiedział w e-mailu.

O rzędy wielkości większe

W tej chwili są tylko 18 zakładów DAC na całym świecie. Łącznie mogą uchwycić tylko około 0,01 miliona ton metrycznych CO2 rocznie. Największy dotychczas magazyn DAC i dwutlenku węgla, zwany Orka, właśnie pojawił się na Islandii we wrześniu 2021 r. I nawet ten obiekt jest stosunkowo niewielki. Może ściągnąć około 4000 ton dwutlenku węgla rocznie, mniej więcej tyle samo zanieczyszczenia klimatu, ile rocznie wytwarza 790 żłobiących gaz samochodów osobowych.

Sprzęt CarbonCapture jest modułowy, co zdaniem firmy sprawia, że ​​technologia jest łatwa do skalowania. Sam zakład będzie zbudowany z modułów wyglądających jak stosy kontenerów transportowych z otworami wentylacyjnymi, przez które przechodzi powietrze. Początkowo moduły wykorzystywane do Projektu Bison powstaną w siedzibie CarbonCapture w Los Angeles. W pierwszej fazie projektu, która ma się zakończyć w przyszłym roku, w Wyoming zostanie wdrożonych około 25 modułów. Te moduły będą wspólnie mają zdolność usuwania z powietrza około 12.000 ton CO2 rocznie. Plan jest taki, aby z czasem rozmieścić więcej modułów w Wyoming i ewentualnie je tam też pewnego dnia wyprodukować.

Reklama

„To po prostu pomysł, aby móc zbudować coś poza siedzibą firmy, wysłać to z łatwością na miejsce, a następnie złożyć to trochę jak system Lego na miejscu” – mówi Adrian Corless, dyrektor generalny i dyrektor ds. technologii w CarbonCapture.

Rendering złożenia tablicy CarbonCapture DAC.
Obraz: CarbonCapture

Wewnątrz każdego z 40-stopowych modułów znajduje się około 16 „reaktorów” z „wkładami sorbentu”, które zasadniczo działają jak filtry przyciągające CO2. Filtry wychwytują około 75 procent CO2 z powietrza, które nad nimi przepływa. W ciągu około 30 do 40 minut filtry wchłonęły całe możliwe CO2. Gdy filtry są w pełni nasycone, reaktor wyłącza się, aby filtry mogły zostać podgrzane w celu oddzielenia CO2. W jednym module znajduje się wiele reaktorów, z których każdy działa we własnym tempie, dzięki czemu stale zbierają CO2. Razem generują skoncentrowane strumienie CO2, które można następnie skompresować i wysłać bezpośrednio do podziemnych studni w celu przechowywania.

Proces wiąże się z kosztami. DAC jest nadal bardzo drogi — może kosztować nawet 600 $ łapać, chwytać tonę dwutlenku węgla. Oczekuje się, że liczba ta z czasem się zmniejszy, wraz z postępem technologii. Ale na razie uruchomienie instalacji DAC wymaga dużo energii, co przyczynia się do dużej ceny. Filtry muszą osiągnąć około 85 stopni Celsjusza (185 stopni Fahrenheita) przez kilka minut, a dostanie się do tego rodzaju wysokiej temperatury dla DAC-ów może być dość energochłonne. W końcu, mówi Corless, Bison planuje uzyskać wystarczającą ilość energii z nowych instalacji wiatrowych i słonecznych. Kiedy projekt będzie działał z pełną mocą w 2030 r., oczekuje się, że będzie zużywał równowartość około 2 GW energii słonecznej rocznie. Dla porównania około 3 miliony paneli fotowoltaicznych razem generuje gigawat energii słonecznej, według Departamentu Energii.

Według Corlessa początkowo energia wykorzystywana przez Projekt Bison może jednak pochodzić z gazu ziemnego. Tak więc Bison musiałby najpierw wychwycić wystarczającą ilość CO2, aby zlikwidować ilość emisji, które generuje spalając ten gaz zanim może dalej zmniejszać ilość CO2 w atmosferze.

CarbonCapture współpracuje z firmą Frontier Carbon Solutions z siedzibą w Dallas, aby zająć się kwestią składowania dwutlenku węgla. Jeśli projekt Bison dojdzie do skutku, byłby to pierwszy projekt bezpośredniego przechwytywania powietrza w USA, który wykorzystałby „Studnie klasy VI” zaprojektowany specjalnie do stałego przechowywania CO2.

Geologia w Wyoming pozwala Project Bison na przechowywanie wychwyconego CO2 na miejscu w pobliżu modułów. Project Bison planuje na stałe składować wychwytywany CO2 pod ziemią. Konkretnie, liderzy projektu chcą umieścić go 12 000 stóp pod ziemią w „solankowe warstwy wodonośne” — obszary skalne, które są nasycony słoną wodą. „Jest chroniony przed cofaniem się przez skałę przykrywkową i geologię, która znajduje się nad nią”, mówi Corless.

Na razie deweloperzy Project Bison informują, gdzie w Wyoming będzie zlokalizowany projekt. „Istnieje niebezpieczeństwo, że publiczne mówienie o tym może wpłynąć na rzeczywisty proces certyfikacji”, mówi Corless, odnosząc się do certyfikatów, których projekt wymagałby wstrzykiwania CO2 do odwiertów klasy VI.

Administracja Bidena i prawodawcy Wyoming zachęcają branżę usuwania dwutlenku węgla do rozwoju

Oboje Administracja Bidena a prawodawcy Wyoming zachęcają branżę usuwania dwutlenku węgla do rozwoju. Uchwalona w zeszłym roku dwupartyjna ustawa o infrastrukturze przewiduje 3,5 miliarda dolarów na zbudowanie czterech „węzły regionalne” do bezpośredniego wychwytywania powietrza. A Ustawa o redukcji inflacjiktóry minął w tym roku, znakomicie rozszerza ulgi podatkowe dla projektów usuwania dwutlenku węgla.

„To miało ogromny wpływ” — mówi Corless o ustawie o redukcji inflacji. „To było przyspieszenie. Z pewnością skłoniło nas to do ponownego przemyślenia skali projektu i tego, jak szybko skalowalibyśmy ten projekt”.

W 2021 r. gubernator Wyoming Mark Gordon postawił sobie za cel uczynienie państwa „węgiel ujemny”. Oznacza to, że przechwyciłby więcej emisji CO2 niż uwalnia, co jest dużym obciążeniem, ponieważ Wyoming jest największy państwo węglowe w narodzie. Gordon kłóci się że państwo może nadal być potęgą paliw kopalnych, spełniając jednocześnie swój cel klimatyczny, co sprawiłoby, że wychwytywanie i usuwanie dwutlenku węgla byłoby niezbędne. Nic dziwnego, że potencjał technologii usuwania dwutlenku węgla w zakresie przedłużenia panowania paliw kopalnych został zwiększony krytyka od oddolnych grup ekologicznych.

Aby zapobiec katastrofalnym skutkom zmiany klimatu, czołowi światowi klimatolodzy odkryliśmy, że musimy zapobiegać wzrostowi globalnego ocieplenia powyżej 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu przedindustrialnego. Osiągnęliśmy już ocieplenie o 1,2 stopnia, a to powoduje większe burze, niszczycielskie pożary i śmiertelne fale upałów.

DAC nie zastępuje przede wszystkim zapobiegania emisjom gazów cieplarnianych

Ponieważ działalność człowieka już zatruła atmosferę tak dużą ilością CO2, usunięcie części tego węgla stało się „nieuniknione”, jeśli świat ma uniknąć przekroczenia tego progu 1,5 stopnia, przełomowy klimat ONZ raport mówi. Ale ostrzega również, że technologie takie jak bezpośrednie przechwytywanie powietrza będą miały ograniczoną rolę do odegrania. Może pomóc w usunięciu niektórych emisji dwutlenku węgla lub być może zanieczyszczeń przemysłowych, które naprawdę trudno jest ograniczyć; Na przykład produkcja cementu również wytwarza CO2. DAC nie zastępuje jednak przede wszystkim zapobiegania emisjom gazów cieplarnianych. Nadal będziemy musieli przejść z paliw kopalnych na czystsze źródła energii.

Niemniej jednak przemysł paliw kopalnych jest głównym graczem na arenie usuwania dwutlenku węgla w USA. Teksas jest domem dla innego projektu, który został uznany za światowy pierwsza wielkoskalowa instalacja DACi firma naftowa Zachodni jest jednym z deweloperów. Zakład w Teksasie ma docelowo mieć zdolność usuwania z atmosfery 1 miliona ton CO2 rocznie. Może pojawić się online już w 2024 roku. Podobnie jak Bison, zacznie od mniejszej zdolności wychwytywania CO2, a następnie będzie się zwiększać.

Jeden duża różnica polega na tym, że Occidental planuje połączyć projekt usuwania dwutlenku węgla ze swoim biznesem naftowym w odważnej próbie sprzedaży ropy jako zrównoważonego produktu. Przez lata firmy naftowe wykorzystywały wychwycony węgiel w procesie zwanym „ulepszone odzyskiwanie oleju” — wystrzeliwanie CO2 w ziemię w celu wydobycia trudno dostępnych rezerw. Teraz Occidental próbuje… Marka olej wyprodukowany w tym procesie jako bardziej przyjazny dla środowiska”internet-zero olej.

Jeśli chodzi o wykorzystanie wychwyconego CO2 do produkcji większej ilości ropy, „jako firma nie jesteśmy zainteresowani tym, aby się do tego dostosować. Nasza firma zajmuje się tylko usuwaniem dwutlenku węgla”, mówi Corless, który wcześniej był dyrektorem generalnym konkurencyjnej firmy technologicznej DAC Carbon Engineering, która współpracuje z Occidental przy projekcie w Teksasie.

Ukończenie projektu Bison byłoby ostatecznie kamieniem milowym dla branży usuwania dwutlenku węgla i ma szansę uciec od niektórych powiązań z paliwami kopalnymi, które utrzymują jego konkurenci. Nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze, oczekuje się, że żubr osiągnie pełną wydajność dopiero pod koniec dekady – kiedy to Stany Zjednoczone mają zmniejszyć o połowę emisje dwutlenku węgla w stosunku do szczytowych poziomów poniżej zobowiązania powstał w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża. Cel ten można osiągnąć tylko wtedy, gdy projekty bezpośredniego wychwytywania powietrza, takie jak Bison, będą uzupełniać, a nie wykoleić, przejście na czystsze źródła energii.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wprowadzenie na rynek procesorów Intel Core „Raptor Lake” 13. generacji: +15% ST, +41% MT Uplift

Firma Intel wprowadziła dziś na rynek procesory do komputerów stacjonarnych 13. generacji „Raptor Lake” oraz towarzyszący im chipset płyty głównej z serii 700....

Nintendo wprowadza widżety Splatoon 3 na Androida i iOS

Słów „Nintendo” i...

Oszuści dostosowują oszustwa phishingowe, aby wykorzystać kryzys związany z kosztami życia

Oszuści dostosowują swoją taktykę w odpowiedzi na pandemię Covid-19 i kryzys związany z kosztami życia, wykorzystując osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej,...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!