Najnowszy procesor Qualcomma pokonuje M1 Apple i dogania M2


Firma Apple wykonała świetną robotę, tworząc chipy Apple Silicon „M” do komputerów, ponieważ zapewniają one większą wydajność bez zużywania zbyt dużej ilości energii. Z drugiej strony, Qualcomma i Microsoftu próbowali opracować konkurenta dla komputerów Mac Apple Silicon. Choć pierwsze próby zakończyły się niepowodzeniem, wygląda na to, że najnowszy procesor Qualcomma w końcu pobił Apple M1 i pod względem wydajności dogania M2.

Nowy procesor Qualcomma jest prawie tak szybki jak M2

Jak donosi Najnowsze dla systemu Windowswyniki testów porównawczych nowego chipa Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 4, wewnętrznie znanego jako „Hamoa”, pojawiły się na Geekbechu. Co ciekawe, podczas gdy poprzednie wersje układów ARM firmy Qualcomm nie udało się pokonać Apple M1ten w końcu to zrobił.

Wyniki testów Geekbench nowego procesora Qualcomm wykazały wynik 1197 w przypadku jednego rdzenia i 9337 w trybie wielordzeniowym. Snapdragon 8cx Gen 4 ma osiem rdzeni wydajnościowych i cztery rdzenie wydajnościowe. Zarówno M1, jak i M2 mają cztery rdzenie wydajnościowe i cztery rdzenie wydajnościowe. Ale jak te wszystkie żetony mają się do siebie?

M1 I M2 są nadal znacznie lepsze w trybie jednordzeniowym. Jednakże, ponieważ nowy układ Snapdragon ma więcej rdzeni, był w stanie pokonać wydajność wielordzeniową M1 i był bardzo zbliżony do wydajności M2.

Pojedynczy rdzeń Wielordzeniowy
Jabłko M1 2334 8316
Jabłko M2 2589 9742
Snapdragon 8cx Gen 3 1107 5893
Snapdragon 8cx Gen 4 1197 9337

W raporcie wspomina się, że nad nowym Snapdragonem 8cx Gen 4 pracuje Nuvia, startup założony w 2019 roku przez byłych inżynierów z zespołu Apple Silicon i który został przejęty przez Qualcomm w 2021 roku za 1,4 miliarda dolarów. Uważa się, że ci inżynierowie stoją za najnowszymi postępami w procesorach ARM dla komputerów PC z systemem Windows.

Reklama

Liczby to nie wszystko

Układ Apple M2 Ultra ARM

Oczywiście surowe dane dotyczące wydajności to nie wszystko i należy wziąć pod uwagę kilka innych rzeczy. Na przykład, ponieważ chip Qualcomma ma więcej rdzeni, może nie być tak energooszczędny jak chipy Apple. Innymi słowy, chociaż może osiągnąć wyższą wydajność, może również zużywać więcej energii – co nie jest dobre w przypadku laptopów i tabletów.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest to, że chociaż M2 jest dostępny od 2022 roku, Snapdragon 8cx Gen 4 jest wciąż w fazie rozwoju. Pierwsze komputery PC z systemem Windows zasilane nowym chipem Qualcomma mają pojawić się na rynku pod koniec roku lub na początku 2024 roku.

W międzyczasie, Apple przygotowywał się do ogłoszenia pierwszych komputerów Mac z chipem M3, które również mają zostać wprowadzone w ciągu najbliższych kilku miesięcy. A skoro M3 z pewnością przyniesie kolejny wzrost wydajności Apple Silicon Mac, Qualcomm będzie zajęty próbami pobicia chipów Apple’a na dłużej.

Mimo to dobrze jest widzieć, że inne firmy również inwestują w komputery z procesorami ARM. Tym, który musi się martwić tą sytuacją, jest IntelKtóry stracił już Apple i wkrótce może stracić innych dostawców komputerów osobistych.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Kody QR mogą być ukrytym oszustwem typu phishing – ostrzega FTC

Federalna Komisja Handlu (FTC) ostrzegła społeczeństwo przed skanowaniem jakichkolwiek starych kodów QR blog z alertami konsumenckimi zeszły tydzień. Oczywiście ostrzeżenie sprowadza się...

W miarę zbliżania się premiery Apple rozpoczyna planowanie szkoleń Vision Pro dla pracowników sprzedaży detalicznej

Apple intensywnie się do tego przygotowuje Premiera detaliczna Vision Pro– wynika z nowego raportu z Bloomberga. Według doniesień Apple zaczęło planować sesje...

Włącz podwójne dotknięcie dowolnego zegarka Apple Watch: instrukcje

Jedną z głównych nowych funkcji Apple Watch Series 9 i Ultra 2 jest tak zwane „podwójne dotknięcie”, które pozwala użytkownikom kontrolować urządzenie do...
Advertisment