Niewiele jest rzeczy bardziej wszechobecnych w technologii niż klawiatury QWERTY. Jeśli piszesz gdziekolwiek, prawie na pewno piszesz w sposób QWERTY. Ale dlaczego? Okazuje się, że niemal obiektywnie używane przez nas klawiatury są zdecydowanie niezoptymalizowane. Powszechnie używane klawisze są zbyt trudno dostępne; Twoje palce muszą za bardzo poruszać się na boki; ogólnie wymaga zdecydowanie za dużo ruchu. Istnieje milion teorii na temat tego, dlaczego wynaleziono klawiaturę QWERTY — najpopularniejsza z nich głosi, że jej twórca chciał mieć pewność, że mechanizmy starej maszyny do pisania nie zderzą się ze sobą przy uderzaniu w klawisze — ale prawie wszyscy są zgodni, że nie jest to najlepszy sposób. A jednak, po kilkudziesięciu latach używania, mało kto chce się zmieniać.
NA ten odcinek Vergecastmamy historię dwuletniej podróży pewnego człowieka do zbudowania klawiatury — i nowego układu — od zera i czego ta podróż może nas nauczyć na temat interakcji z całą naszą technologią.
Potem rozmawiamy z Krawędź‘S Tomka Warrena o ostatnich wstrząsach w Microsoft i o tym, czy podejście firmy do sztucznej inteligencji naprawdę się sprawdza. Próbujemy także dowiedzieć się, czym do cholery jest „komputer ze sztuczną inteligencją”, ale nie jestem pewien, czy kiedykolwiek uda nam się rozwiązać tę sprawę. Próbujemy też dowiedzieć się, co przyniesie linia Surface i jak ważne będą te urządzenia dla Microsoftu w przyszłości.
Na koniec pomagamy słuchaczowi dowiedzieć się, jak ocenić dokument o II wojnie światowej, który nie przypadł mu do gustu, ale mimo to chce zobaczyć więcej. Otrzymujemy pomoc od dyrektora Netflix i oferujemy kilka wskazówek, jak powiedzieć algorytmowi, co lubisz, a czego nie.
Aby uzyskać więcej informacji na ten temat w tym odcinku, oto kilka linków, od których możesz zacząć, zaczynając od przygody z klawiaturą Jonasa Hietali: