Najlepsze alternatywy D&D, które koncentrują się na odgrywaniu ról, a nie na walce


Jamesa D’Amato jest prawdziwym podcasterem gier, projektantem gier i autorem Najlepszy przewodnik RPG seria wydawana przez Adams Media. Od 10 lat nagrywa sesje m.in setki różnych gier RPG Do the Jeden strzał podcast.


Po przejażdżce kolejką górską Lochy i smoki‘ ostatni Fiasko OGLwielu fanów stołowych gier fabularnych chce spróbować coś innego. Wielu nie wie, że istnieją inne TTRPG, a ci, którzy wiedzą, że na rynku są tysiące alternatyw, dużych i małych. Tak czy inaczej, zarówno graczom, jak i mistrzom gry trudno jest wiedzieć, od czego zacząć. Jeśli twoje jedyne doświadczenie z TTRPG to D&D, pomysł uczenia się nowego systemu jest dość zniechęcający. Kiedy wybierasz coś nowego, chcesz mieć pewność, że ci się spodoba.

Weźmy pod uwagę, że D&D to wielowarstwowa i złożona gra, która przemawia do fanów na różnych poziomach. Niektórzy lubią zwięzłą listę zaklęć lub blok statystyk, a ta historia niekoniecznie jest dla nich. Zamiast tego ta lista została stworzona dla osób, które przychodzą do stołu specjalnie dla odgrywanie ról. Jeśli lubisz tworzyć postacie i historie, znajdować dramatyczne wątki, ekscytujące dialogi i satysfakcjonujące wątki postaci — to jest coś dla ciebie!

Statystyki

Aby uczynić rzecz bardziej strawną, przypisaliśmy statystyki do gier z tej listy.

Średnia sesja: Średnia długość pojedynczej sesji.

Trudność: To mówi ci, jak trudne może być wybranie tej gry po raz pierwszy, jeśli grałeś tylko w D&D.

Reklama

Schrupać: To mówi ci, jak złożona mechanicznie jest gra. Dla porównania, D&D 5e byłby ⚫⚫⚫⚫⚪ na tej liście.

XP: Nauka niektórych gier RPG w rzeczywistości ułatwi naukę innych. Gra z wysoką statystyką XP może być bramą do opanowania dziesiątek lub setek innych.

Gdzie kupić: Pamiętaj, że chociaż zamieściliśmy linki do miejsc, w których możesz kupić te gry online, wszystkie powinny być również dostępne w twoim przyjaznym lokalnym sklepie z grami.


Dla królowej

Obraz: Zły kapelusz

Zaprojektowany przez Alexa Robertsaopublikowany przez Zły Kapelusz

Średnia sesja: 30-90 minut

Trudność: ⚫⚪⚪⚪⚪

Schrupać: ⚫⚪⚪⚪⚪

XP: ⚫⚫⚪⚪⚪

Dla królowej to prosta i łatwa do nauczenia się gra o niesamowitej głębi. Nauczenie zasad sprowadza się właściwie do ustawienia go na stole, co zajmuje tylko około 10 minut. Nie ma mistrzów gry, statystyk ani kości — Twoja postać może nawet nie mieć imienia! Jednak ta gra to fascynujące studium postaci i piękne doświadczenie w odgrywaniu ról.

Podąża za pstrokatym orszakiem eskortującym swojego monarchę w tajnej misji dyplomatycznej, aby prawdopodobnie zakończyć wojnę. Każdy członek drużyny został wybrany z jednego powodu: kochają królową. Aby zagrać, gracze po prostu dobierają karty z talii pytań otwartych. Na podstawie swoich odpowiedzi powoli dowiadują się więcej o swoich postaciach, królowej i ich związku. Gdzieś w talii jest ostatnie pytanie: „Królowa jest atakowana. Bronisz jej? Chociaż odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista, większość gier jest najeżona i pełna odcieni szarości.

Jeśli lubisz odkrywać historię, bawić się emocjonalnie naładowanymi związkami i udręczać się na dramatycznych rozdrożach, to w takim razie Dla królowej jest idealnym miejscem na rozgałęzienie. Istnieją dziesiątki Pochodzący od królowej gry, więc jeśli Ci się spodoba, jest o wiele więcej do odkrycia.


Fiasko

Pudełkowa wersja gry Fiasco, która zawiera 12 talii kart zatytułowanych Fist City, Folly and Fortune, Dragon Slayers, Poppleton Mall, Boomtown i nie tylko.

Obraz: Bully Pulpit Games

Zaprojektowany przez Jason Morningstaropublikowany przez Gry Bully Pulpit

Średnia sesja: 1-2 godziny

Trudność: ⚫⚫⚪⚪⚪

Schrupać: ⚫⚪⚪⚪⚪

XP: ⚫⚫⚫⚪⚪

Wzorowany na filmach braci Coen, Fiasko to genialna destylacja technik improwizacji przekonwertowanych na format RPG. Najnowsza wersja projektu Jasona Morningstara wykorzystuje karty, aby pomóc graczom określić ich charaktery poprzez ich relacje i pragnienia, a następnie zachęca ich do szalonego bałaganu. Fiasko otwiera zupełnie inny styl odgrywania ról niż ten, który można znaleźć na większości stołów D&D. Nie masz chronić swojej postaci i patrzeć, jak rośnie. Masz spalić to wszystko i rozkoszować się dramatem, który wypływa z płomieni.

Zacznij od Pogromcy smokow w pudełku z rdzeniem, ale są ich dziesiątki, jeśli nie setki Fiasko zestawy zabaw dostępne od Bully Pulpit i innych dostawców.


Fiasko

Ceny przyjęte w momencie publikacji.


Spragnione mieczy lesbijki

Dwie lesbijki, każda z mieczem, patrzą sobie w oczy na okładce Thirsty Sword Lesbians.  Jeden ma ciemne, krótkie włosy, a drugi włosy są pełne i różowe.  Oba są trochę spocone, jeśli mam być szczery.

Obraz: Zły kapelusz

Zaprojektowany przez Kwiecień Kit Walshopublikowany przez Zły Kapelusz

Średnia sesja: 2-3 godziny

Trudność: Dla graczy ⚫⚫⚪⚪⚪, dla GMów ⚫⚫⚫⚪⚪

Schrupać: ⚫⚫⚪⚪⚪

XP: ⚫⚫⚫⚫⚫

Jeśli jesteś wielkim fanem formatu „poszukiwaczy przygód w obliczu niebezpieczeństwa” w grach RPG, ale chcesz rozkoszować się chaotycznymi relacjami między postaciami, to Spragnione mieczy lesbijki jest dla Ciebie! Ma wszystkie miecze i czary D&D, ale kładzie równy nacisk na wspieranie napiętych relacji między postaciami.

Spragnione mieczy lesbijki jest Napędzany Apokalipsą RPG. Wykorzystuje zwykłe sześciościenne kości, a szanse faworyzują średnie wyniki, zwane rzutami „mieszanego sukcesu”. Z mieszanym sukcesem, GM może pchnąć lub odciągnąć akcję od szczytu stołu, wprowadzając nowe komplikacje do miksu. Wstępnie wygenerowane podręczniki postaci oferują wyraźne i aromatyczne umiejętności, a jednocześnie pozwalają na odrobinę personalizacji.

Gry PbtA mają nieco inną filozofię gry niż D&D, więc zanim wskoczy na swoje miejsce, trzeba będzie trochę poczytać i pogrzebać przy stole. Ale kiedy już zrozumiesz format, to naprawdę śpiewa. Jako dodatkowy bonus, nauka gry Spragnione mieczy lesbijki nauczy Cię formatu PbtA, który otwiera dosłownie setki gier w dziesiątkach gatunków. Idealna brama do szerszego świata gier RPG!


Pasión de las Pasiones

Kobieta i mężczyzna, przeważnie nadzy, wpatrują się tęsknie w kamerę.

Obraz: Sroka Gry

Zaprojektowany przez Brandon Leon-Gambettaopublikowany przez Gry Sroka

Średnia sesja: 2-3 godziny

Trudność: ⚫⚫⚫⚪⚪

Schrupać: ⚫⚫⚪⚪⚪

XP: ⚫⚫⚫⚪⚪

Pasión de las Pasiones to kolejna gra PbtA z bardzo unikalną koncepcją i projektem. Naśladuje dramatyczne i ekstrawaganckie historie telenoweli. Każdy ruch pasja napędza bohaterów do podejmowania ważnych decyzji z dużymi emocjami. Zamiast korzystać ze statystyk, Gambetta każe graczom budować premię do kości, odpowiadając na pytania — więc zdolności postaci zmieniają się w zależności od tego, co dzieje się w historii. Gracze są zachęcani do pójścia na całość wcześnie, aby osiągnąć jeszcze większy sukces później.

W porównaniu do Spragnione mieczy lesbijki powyżej, unikalny projekt pasja może utrudnić budowanie doświadczenia i przejście do innych gier PbtA. Jednak ta gra może nauczyć Cię zupełnie nowego rodzaju zabawy.


Niebieska róża

Zaprojektowany przez Steve’a Kensona, Jacka NorrisaI Chrisa Pramasa; opublikowany przez Zielony Ronin

Średnia sesja: 3-4 godziny

Trudność: ⚫⚫⚫⚫⚪

Schrupać: ⚫⚫⚫⚫⚪

XP: ⚫⚫⚪⚪⚪

Niebieska róża reklamuje się jako RPG „romantycznej fantazji”, zaprojektowane w celu naśladowania pracy Tamory Pierce i Mercedes Lackey, a nie JRR Tolkiena i Fritza Leibera. Używa Green Ronin’s Silnik gry przygodowej system, który kładzie mechaniczny nacisk zarówno na walkę, jak i odgrywanie ról. System punktów kaskaderskich sprawia, że ​​przewroty w scenach odgrywania ról są taktycznie satysfakcjonujące, jak rzucanie dobrze umieszczonej kuli ognia.

Jeśli lubisz solidne opcje postaci w D&D, Niebieska róża może podrapać podobne swędzenie. Wiąże się to jednak z wyzwaniem nauczenia się dość złożonego systemu gier. Istnieje kilka gier korzystających z systemu AGE, w tym Era Smoka TTRPG i nadchodzący TTRPG oparty na NK Jemisin’s Piąty sezon.


Niebieska róża

Ceny przyjęte w momencie publikacji.


Cudowny silnik spełniający życzenia Chuubo

Zaprojektowany przez Jennę Katerin Moran, opublikowane samodzielnie

Średnia sesja: 3-4 godziny

Trudność: ⚫⚫⚫⚫⚫

Schrupać: ⚫⚫⚫⚫⚫

XP: ⚫⚪⚪⚪⚪

Cudowny silnik spełniający życzenia Chuubo to literacka gra RPG inspirowana studiami Ghibli o naprawdę szalonej nazwie. Jenna Katerin Moran znana jest z projektowania bogatych, złożonych i szczerze mówiąc gęstych gier. Chuubo nie jest wyjątkiem. Pomimo tego, że jest całkowicie pozbawiona kości, podstawowa książka ma ponad 500 stron. Będąc bez kości, Chuubo opiera się na zarządzaniu zasobami. Gracze wybierają, gdzie odnieść sukces, zamiast rzucać, aby dowiedzieć się, czy im się udało. Reszta gry polega na postępach dzięki XP zdobytym za wykonywanie zadań, wpływaniu emocjonalnie na innych graczy i spełnianiu struktury fabularnej. Na pierwszy rzut oka ta gra wydaje się z góry określona i restrykcyjna, ale gdy nauczysz się, jak to działa, okazuje się, że jest starannie skonstruowanym otwartym płótnem.

Chuubo jest trudne do nauczenia się, a nie ma wielu gier opartych na nim. Jeśli jednak kochasz motywy literackie i historie napędzane emocjami lub spędzasz czas na czytaniu fanfików lub odgrywaniu ról na forach, Chuubo może być dla ciebie głębokim przeżyciem.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Współzałożyciel firmy Intel, Gordon Moore, człowiek stojący za prawem Moore’a, umiera w wieku 94 lat

Firma Intel oraz Fundacja Gordona i Betty Moore'ów ogłosiły dzisiaj, że współzałożyciel firmy, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat. Fundacja poinformowała, że...

Internet Archive przegrało swoją pierwszą walkę o skanowanie i wypożyczanie e-booków jak biblioteka

Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w Hachette przeciwko Internet Archive, wytoczony przeciwko niemu pozew przez czterech wydawców książek, uznając, że serwis nie...

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel i twórca prawa Moore’a

Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela i tytan Doliny Krzemowej, zmarł dzisiaj w wieku 94 lat, zgodnie z komunikat prasowy firmy. Był...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!