Projekt wymiany Qualcomm’a układ radiowy z Jabłko modem wymaga ogromnej ilości czasu i wysiłku, a niektórzy kwestionują sens takiej inwestycji, jeśli chodzi o zaoszczędzenie kilku dolarów na koszcie iPhone.
Pytanie staje się jeszcze bardziej konkretne, gdy nawet osoby z wewnątrz firmy przyznają, że klienci nie odniosą żadnych korzyści, gdy zmiana zostanie wprowadzona po raz pierwszy – jednak Apple ma nadzieję, że posunięcie to opłaci się klientom również w dłuższej perspektywie…
Długotrwała walka między Apple i Qualcomm
Każdy telefon komórkowy, inteligentny czy głupi, potrzebuje układu radiowego do danych mobilnych, czyli modemu. Jest to układ, który umożliwia wysyłanie i odbieranie danych w sieciach komórkowych. Amerykański producent układów Qualcomm jest obecnie liderem na rynku, a iPhone’y i iPady korzystają z układów tej firmy od wielu lat.
Relacje między tymi dwiema firmami nie były jednak szczęśliwe. Niedawno dostarczyliśmy podsumowanie bitwy między Apple i Qualcomm kiedy zakończono ostateczną rozprawę sądową.
Opracowanie modemu Apple zajmuje lata
Firma Apple od wielu lat próbuje opracować własny modem, ale za każdym razem, gdy widzimy prognozę dotyczącą tego, kiedy firma dokona przejścia, daty zostały przesunięte za każdym razem.
Ponieważ tworzenie układu radiowego jest o wiele bardziej skomplikowane niż się wydajeDuża część tej złożoności polega na tym, że w świecie urządzeń mobilnych „standardy” są definiowane przez długie listy alternatyw, z których każda musi być obsługiwana przez iPhone’y.
Układy scalone radiowe muszą obsługiwać nie tylko obecne i poprzednie generacje każdego standardu, ale także każdą pojedynczą odmianę każdego z nich, obecnie używaną przez różnych operatorów w różnych krajach – i to jest bardzo długa lista!
W zeszłym roku nawet twierdzono, że Apple porzuciło swoje wysiłkii wielu zastanawiało się, dlaczego firma wkłada tyle pracy w tak ważny, ale raczej mało interesujący komponent – zwłaszcza gdy kierownik ds. układów scalonych Johny Srouji wyraźnie powiedział, że firma chętnie korzystam z gotowych chipów chyba że istnieje przekonujący powód, aby je stworzyć.
Nie tylko o kosztach
Ale Bloomberg z artykułu wynika, że chociaż firma przyznaje, że w krótkiej perspektywie klienci nie odniosą żadnych korzyści, wierzy, że w dłuższej perspektywie działania te się opłacą.
Nawet ludzie w Apple przyznają, że klientów tak naprawdę nie obchodzi, kto produkuje modem w ich telefonie [and] doświadczenie użytkownika nie ulegnie zauważalnej zmianie.
[But] w przyszłości Apple planuje złożenie swojego projektu modemu w nowy układ bezprzewodowy, który obsługuje dostęp Wi-Fi i Bluetooth. Stworzyłoby to pojedynczy komponent łączności, potencjalnie poprawiając niezawodność i żywotność baterii.
Istnieje również możliwość, że Apple pewnego dnia połączy to wszystko w główny system na chipie, czyli SoC. To mogłoby dodatkowo obniżyć koszty i zaoszczędzić miejsce wewnątrz iPhone’a, umożliwiając więcej wyborów projektowych. Ponadto, jeśli Apple ostatecznie zaoszczędzi pieniądze, odchodząc od Qualcomma, może przekierować te wydatki na nowe funkcje i komponenty.
Istnieją jednak duże ryzyka
Te długie listy wszystkich standardów, które musi obsługiwać modem, i wszystkich warunków, w których musi on pracować, oznaczają, że bardzo łatwo byłoby coś zepsuć.
Modemy muszą być testowane globalnie w wielu różnych środowiskach, a przeniesienie ponad miliarda użytkowników do modelu wewnętrznego wiąże się z dużym ryzykiem. Jeśli Apple to zepsuje, może to być największy skandal z iPhonem od czasów Antennagate.
Zdjęcie autorstwa Frederik Lipfert NA Odsłoń
FTC: Używamy linków afiliacyjnych generujących dochód. Więcej.