Microsoft zwiększa plany wychwytywania dwutlenku węgla ze spalania drewna


Microsoft podwaja wysiłki w ramach kontrowersyjnego planu wychwytywania emisji dwutlenku węgla z elektrowni opalanych drewnem. Ogłosiła zawarcie kontraktu z firmą energetyczną Stockholm Exergi na wychwytywanie 3,33 miliona ton metrycznych emisji dwutlenku węgla z elektrowni na biomasę w stolicy Szwecji, co jest potencjalnie największą jak dotąd umową tego typu: równowartość do wycofania z dróg ponad 790 000 samochodów napędzanych gazem w ciągu roku.

Ma to pomóc Microsoftowi spełnić jego wymagania bramka wychwytywania do 2030 r. większej ilości dwutlenku węgla powodującego ogrzewanie planety, niż produkuje jako firma, a następnie do 2050 r. usuwania z atmosfery takiej ilości CO2, jaką kiedykolwiek wyemitowała od czasu swojego założenia.

Jednak jury nadal nie rozstrzygnęło, czy elektrownie opalane drewnem rzeczywiście pomagają w walce ze zmianami klimatycznymi, czy też pogarszają sytuację. Znaczący organizacje ekologiczne w tym Centrum Różnorodności Biologicznej i Friends of the Earth International skrytykowały tę strategię jako „fałszywe rozwiązanie”. A w 2018 roku prawie 800 naukowców podpisało dokument list do Parlamentu Europejskiego, prosząc go o zaprzestanie wspierania wykorzystania drewna do produkcji bioenergii.

Wybitne grupy ekologiczne skrytykowały strategię jako „fałszywe rozwiązanie”

Exergi prowadzi m.in elektrownia w Sztokholmie, która wykorzystuje pellet drzewny i pozostałości z odpadów leśnych, znane również jako biomasa leśna. Ponieważ paliwo to pochodzi z drzew, które teoretycznie mogą odrosnąć, aby wychwycić tyle dwutlenku węgla, ile elektrownia uwalnia podczas spalania drewna, zwolennicy postrzegają je jako źródło energii neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska faktycznie rozważa biomasa spalająca największe źródło energii odnawialnejmimo że ma to związek z wylesianiem na całym obszarze Europa i NAS.

Microsoft i Stockholm Exergi idą o krok dalej, dodając do elektrowni maszyny, które mają wychwytywać większość emisji dwutlenku węgla, zanim będzie on mógł przedostać się do atmosfery. Wierzą, że w ten sposób mogą osiągnąć ujemną emisję, usuwając z atmosfery więcej CO2, niż wytwarza to źródło energii. Tego typu technologie generujące ujemną emisję stały się popularne wśród firm próbujących zrównoważyć wpływ zanieczyszczenia węglem na środowisko.

Reklama

Microsoft odmówił odpowiedzi Krawędźprośba o komentarz. Nie wyjaśniła również, ile wyda na transakcję ze Sztokholmem Exergi. Jednak Microsoft słyszał te obawy już wcześniej. Podpisał kolejny umowę w zeszłym roku z duńską firmą energetyczną Ørsted w celu wychwytywania 2,76 miliona ton dwutlenku węgla z elektrowni opalanej drewnem w Danii.

W Sztokholmie budowa urządzeń do wychwytywania dwutlenku węgla w elektrowni ma się rozpocząć dopiero w przyszłym roku, jeśli Stockholm Exergi zabezpieczy wystarczające dodatkowe fundusze z innych umów i pomocy rządowej. Następnie pobranie wszystkich 3,33 miliona ton dwutlenku węgla uzgodnionych w umowie zajęłoby 10 lat.

Stockholm Exergi postrzega tę umowę jako duży znak aprobaty dla swojej technologii wychwytywania dwutlenku węgla. „Jest to możliwie najsilniejsze uznanie znaczenia, jakości i zrównoważonego charakteru naszego projektu” – powiedział w przemówieniu dyrektor generalny Stockholm Exergi, Anders Egelrud. komunikat prasowy.



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

O której godzinie ukaże się Hellblade 2?

Saga Senuy: Hellblade 2 kontynuuje podróż Senuy, udając się na mityczną wyspę Islandię. Po wydarzeniach z Ofiara Senuy: Piekielne OstrzeSenua...

Przewodnik po Dniu Społeczności Pokémon Go Bounsweet

PokemonGo organizuje wydarzenie z okazji Dnia Społeczności Bounsweet Niedziela, 19 maja, od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego. Zgodnie z oczekiwaniami w...

Porzucenie iFixit ujawnia dużą zmianę w możliwości naprawy iPada Pro M4

Zrzut ekranu Dzięki do rozbiórek I badania trwałości (zginania)., dowiadujemy się wiele o konstrukcji nowego, ultracienkiego iPada Pro. Teraz ludzie z iFixit to...
Advertisment