Microsoft ujawnia, ile trzeba będzie zapłacić, aby nadal bezpiecznie korzystać z systemu Windows 10


Firma Microsoft zakończy wsparcie dla systemu Windows 10 14 października 2025 r., a jeśli chcesz nadal bezpiecznie korzystać z systemu operacyjnego, będziesz musiał płacić co roku. Firma Microsoft będzie oferować rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń (ESU) dla użytkowników systemu Windows 10 w cenie od 61 USD za pierwszy rok.

Ceny dodatkowych aktualizacji zabezpieczeń będą wynosić oferowane konsumentom po raz pierwszy kiedykolwiek z systemem Windows 10. Firmy i konsumenci będą musieli zakupić licencje ESU dla każdego urządzenia z systemem Windows 10, którego planują nadal używać po zakończeniu wsparcia technicznego w przyszłym roku. Pierwszy rok kosztuje 61 dolarów. Następnie w drugim roku podwaja się do 122 dolarów, a w trzecim roku ponownie podwaja się do 244 dolarów. Jeśli przystąpisz do programu ESU w drugim roku, będziesz musiał zapłacić również za rok pierwszy, ponieważ jednostki ESU kumulują się.

Firma Microsoft zazwyczaj oferuje subskrypcje rozszerzonych aktualizacji zabezpieczeń tylko organizacjom, które muszą nadal używać starszych wersji systemu Windows. Tym razem jest inaczej, ponieważ po prawie dziewięciu latach od jego premiery w 2015 r. z systemu Windows 10 korzysta nadal duża liczba osób.

„Rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń nie mają być rozwiązaniem długoterminowym, ale raczej tymczasowym pomostem” – wyjaśnia Microsoft w poście na blogu. „Możesz kupić licencje ESU dla urządzeń z systemem Windows 10, których nie planujesz uaktualniać do systemu Windows 11, począwszy od października 2024 r., rok przed datą zakończenia wsparcia”.

Firma Microsoft oferuje 25-procentową zniżkę firmom korzystającym z rozwiązania do aktualizacji w chmurze firmy Microsoft, takiego jak Intune lub Windows Autopatch. Obniża to cenę do 45 USD za użytkownika (do pięciu urządzeń) przez pierwszy rok. Jeśli używasz laptopów i komputerów stacjonarnych z systemem Windows 10 do łączenia się z komputerami w chmurze z systemem Windows 11 za pośrednictwem systemu Windows 365, firma Microsoft rezygnuje z opłat za aktualizacje zabezpieczeń, ponieważ licencje są wliczone w koszt subskrypcji systemu Windows 365.

Szkoły otrzymają jeszcze większą zniżkę m.in Oferta Microsoftu licencja o wartości 1 USD na pierwszy rok, która następnie podwaja się do 2 USD na drugi rok i 4 USD na trzeci rok. Nie wygląda na to, że Microsoft zamierza zaoferować konsumentom jakieś specjalne zniżki, ale do wprowadzenia tych licencji do sprzedaży jeszcze kilka miesięcy, więc firma mógł nadal oferują coś konsumentom.

Reklama

Naturalnie Microsoft chce, aby zamiast tego konsumenci przenieśli się na system Windows 11. Miliony komputerów PC nie mogą dokonać aktualizacji oficjalnie na Windows 11 ze względu na bardziej rygorystyczne wymagania sprzętowe i naciski Microsoftu na bezpieczeństwo w najnowszym systemie operacyjnym. System Windows 11 jest obsługiwany tylko na procesorach wydanych od 2018 r. i nowszych oraz na urządzeniach obsługujących układy zabezpieczające TPM.

W rezultacie system Windows 11 pozostaje w tyle za systemem Windows 10, który był oferowany użytkownikom systemów Windows 7 i Windows 8 w ramach bezpłatnej aktualizacji. Windows 11 również był bezpłatną aktualizacją, ale tylko dla komputerów z systemem Windows 10, które spełniały rygorystyczne minimalne wymagania sprzętowe.

StatCounter twierdzi Z systemu Windows 10 nadal korzysta 69 procent wszystkich użytkowników systemu Windows w porównaniu z zaledwie 27 procentami użytkowników systemu Windows 11. Jest to duża luka, której Microsoft raczej nie zapełni w ciągu nadchodzących 18 miesięcy, przez co wielu użytkowników systemu Windows 10 będzie musiało rozważyć płacenie za aktualizacje zabezpieczeń po raz pierwszy.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Które samochody obsługują kluczyk samochodowy w Apple Wallet?

Na WWDC w 2020 r. Apple ogłosiło nowa funkcja kluczyka samochodowego, która umożliwia kontrolowanie samochodu za pomocą aplikacji Portfel na iPhonie lub zegarku...

Funkcje Galaxy AI będą dostępne w telefonach Samsung ostatniej generacji – w tym w serii S21

Według nich Samsung planuje w przyszłym miesiącu udostępnić wybrane funkcje Galaxy AI kilku starszym flagowym telefonom i tabletom za pośrednictwem aktualizacji One UI...

Apple opowiada się za sprzedażą komputerów Mac wyposażonych jedynie w 8 GB pamięci RAM

Wraz z premierą MacBooka Pro M3 w zeszłym roku wielu recenzentów i klientów skrytykował firmę za w dalszym ciągu sprzedaż komputerów klasy premium...
Advertisment