Microsoft Q2 2023: Windows, urządzenia i Xbox nie działają, ponieważ chmura się trzyma


Microsoft ma Właśnie wysłany za drugi kwartał swoich fiskalnych wyników finansowych za 2023 rok. Producent oprogramowania zarobił 52,7 miliarda dolarów przychodu i 16,4 miliarda dolarów dochodu netto w drugim kwartale. Przychody wzrosły o 2 procent, ale dochód netto spadł o 12 procent. Wyniki pojawiają się zaledwie kilka dni po Microsoft ogłosił 10 000 zwolnień.

Microsoft wcześniej przewidywał trudny kwartał dla przychodów i sprzętu Windows OEM, a wyniki są jasne, jeśli chodzi o stan branży komputerów osobistych. Dostawy komputerów osobistych spadły o 16 procent w 2022 r., według analizy przeprowadzonej przez Canalysoraz poinformował Gartner prawie 29-procentowy spadek rok do roku w czwartym kwartale — największy kwartalny spadek dostaw od czasu, gdy zaczął śledzić rynek komputerów osobistych w połowie lat 90. W rezultacie mocno ucierpiały przychody firmy Microsoft związane z systemem Windows.

Przychody OEM Windowsa, cena, jaką producenci komputerów PC płacą Microsoftowi za umieszczenie systemu Windows na maszynach, spadły w drugim kwartale o 39 procent. Microsoft twierdzi, że było to spowodowane „utrzymującą się słabością rynku komputerów PC i dobrymi wynikami porównywalnymi z poprzedniego roku”.

Powierzchnia Pro 9.
Zdjęcie: Amelia Holowaty Krales / The Verge

Gartner twierdzi, że całkowita liczba dostaw komputerów osobistych w 2022 r. była zbliżona do poziomów sprzed pandemii, więc jasne jest, że boom na zakupy laptopów już się skończył. „Ponieważ wielu konsumentów ma już stosunkowo nowe komputery PC, które zostały zakupione podczas pandemii, brak przystępności cenowej zastępuje jakąkolwiek motywację do zakupu, powodując spadek popytu na komputery osobiste do najniższego poziomu od lat” — mówi Mikako Kitagawa, dyrektor analityk w firmie Gartner.

„Podczas gdy liczba dostarczonych komputerów osobistych spadła w ciągu kwartału, wracając do poziomu sprzed pandemii, intensywność użytkowania systemu Windows jest nadal wyższa niż przed pandemią, a czas spędzany na jednym komputerze wzrósł o prawie 10 procent” — mówi Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoft dzisiejsza rozmowa o zarobkach.

Reklama

To pogorszenie sytuacji na rynku komputerów PC miało również wpływ na przychody Microsoftu z urządzeń, które obecnie obejmują HoloLens i akcesoria do komputerów PC, nie tylko przychody z Surface. Przychody z urządzeń również spadły o 39 procent w drugim kwartale, mimo że Microsoft wypuścił nowe urządzenia Surface Pro 9, Surface Laptop 5 i Surface Studio 2 Plus tuż przed świętami.

Rynek PC również nie ulegnie poprawie w przyszłym kwartale. Dyrektor finansowy firmy Microsoft, Amy Hood, przedstawiła prognozę średniego do wysokiego 30-procentowego spadku przychodów z systemów Windows OEM w trzecim kwartale, a także średnich 40-procentowych spadków przychodów z urządzeń.

Microsoft ogłosił w zeszłym tygodniu, że tak zmienił swoje „portfolio sprzętowe” wśród zwolnień. Gigant oprogramowania odnotowuje 1,2 miliarda dolarów zysków w drugim kwartale związanych z tymi zmianami sprzętowymi, kosztami odpraw i „kosztami konsolidacji dzierżawy, ponieważ tworzymy większą gęstość w naszych obszarach roboczych”.

Po tym, jak Kongres odrzucił prośbę armii o zakup do 6900 zestawów słuchawkowych opartych na technologii Microsoft HoloLens, zwolnienia szczególnie dotknęły dział HoloLens. Walki Microsoftu z HoloLens zostały dobrze udokumentowane w ciągu ostatniego roku po byłym szefie HoloLens Alex Kipman odszedł z firmy po zarzutach o niewłaściwe zachowanie i podobno Microsoft porzucił plany HoloLens 3.

Biała konsola Xbox Series S firmy Microsoft stoi obok większej i czarnej konsoli Xbox Series X na drewnianym stoliku kawowym w salonie

Konsole Xbox Series S i X.
Zdjęcie Toma Warrena / The Verge

Gdzie indziej, dzięki wysiłkom sprzętowym Microsoftu, Xbox również spadł w tym kwartale. Przychody ze sprzętu Xbox spadły o 13 procent, przy 12-procentowym spadku przychodów z treści i usług Xbox. Microsoft twierdzi, że spadek przychodów z treści i usług był związany z „mocnym porównywalnym rokiem”, który został „częściowo zrównoważony wzrostem subskrypcji Xbox Game Pass”. Ogólnie przychody Microsoftu z gier spadły o 13 procent rok do roku.

Spadek przychodów ze sprzętu Xbox był „spowodowany niższą ceną i wolumenem sprzedanych konsol”, co oznacza, że ​​Microsoft sprzedał mniej konsol Xbox Series S / X w okresie świątecznym niż po wyższych cenach w tym samym okresie w 2022 roku. Microsoft obniżył cenę Xbox Series S do 249,99 USD na święta, mając nadzieję na wzbudzenie zainteresowania konsolą Xbox Game Pass.

Tym razem w zeszłym roku Microsoft powiedział, że Xbox Game Pass tak wzrosła do 25 milionów subskrybentów, ale od tego czasu firma nie dostarczyła aktualizacji, a dziś nie ma wzmianki o nowych numerach. Może tak być, ponieważ dyrektor generalny Microsoft Gaming, Phil Spencer, ujawnił to w październiku wzrost utknął w martwym punkcie po stronie konsoli usługi.

„Widzimy niesamowity wzrost na PC… Na konsolach zauważyłem spowolnienie wzrostu, głównie dlatego, że w pewnym momencie dotarłeś do wszystkich użytkowników konsoli, którzy chcą subskrybować”, powiedział Spencer w wywiadzie udzielonym w październiku. Spencer ujawnił również, że Xbox Game Pass pozostanie na poziomie około 10-15 procent przychodów z treści i usług Xbox firmy Microsoft oraz że usługa jest opłacalna.

„Widzieliśmy nowe maksima dla [Xbox] Subskrypcje Game Pass, godziny streamowania gier i aktywne urządzenia miesięcznie” – mówi Nadella. „A miesięczni aktywni użytkownicy przekroczyli rekordową liczbę 120 milionów w ciągu kwartału”.

Microsoft nadal spotyka się z rezygnacją ze strony organów regulacyjnych w związku z planowanymi działaniami Przejęcie Activision Blizzard za 68,7 mld USD, który zamierza zamknąć w roku podatkowym 2023 (koniec czerwca). Komisja Europejska otworzyła tzw.dogłębne śledztwo” do umowy Microsoftu po tym, jak brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) zasygnalizował bliższe przyjrzenie się umowie we wrześniu. The FTC pozywa również Microsoft zablokować zakup po tygodniach sporów między Microsoftem, Sony i organami regulacyjnymi w związku z obawami o konkurencję i przyszłość Call of Duty.

Hood przedstawił również wskazówki dotyczące działań firmy Microsoft w zakresie gier w celu uzyskania przychodów w trzecim kwartale. Oczekuje się, że przychody z gier spadną w „wysokich jednocyfrowych” wynikach kwartalnych, a przychody z treści i usług Xbo spadną „w niskich jednocyfrowych wynikach”. Hood nie przedstawił żadnych wskazówek dotyczących przychodów ze sprzętu Xbox w trzecim kwartale.

Ilustracja logo Microsoft 365 wokół mężczyzny

Microsoft właśnie uruchomił nową subskrypcję Microsoft 365 Basic.
Obraz: Microsoft

Jak zawsze, to Microsoft Office, produkty chmurowe i serwerowe generowały przychody w drugim kwartale. Przychody firmy Microsoft z chmury mają duży wpływ na zarobki w tym kwartale, a ogólne przychody z inteligentnej chmury wzrosły o 18 procent rok do roku. Przychody z produktów serwerowych i usług w chmurze wzrosły o 20 procent, a przychody z platformy Azure i innych usług w chmurze wzrosły o 31 procent.

„Rodzi się kolejna wielka fala informatyki, ponieważ Microsoft Cloud zamienia najbardziej zaawansowane na świecie modele sztucznej inteligencji w nową platformę obliczeniową”, mówi Nadella w zestawieniu zysków. „Jesteśmy zaangażowani w pomaganie naszym klientom w korzystaniu z naszych platform i narzędzi, aby robić więcej za mniej dzisiaj i wprowadzać innowacje na przyszłość w nowej erze sztucznej inteligencji”.

Komentarze Nadelli pojawiają się zaledwie dzień po Microsoft przedłużyła współpracę z OpenAI z inwestycją szacowaną na 10 miliardów dolarów. Długoterminowe partnerstwo sprawi, że Microsoft stanie się wyłącznym partnerem w chmurze dla OpenAI, a usługi w chmurze Microsoft będą zasilać wszystkie obciążenia OpenAI w produktach, usługach API i badaniach.

„Same przychody z Azure ML wzrosły o ponad 100 procent przez pięć kwartałów z rzędu” — powiedział Nadella podczas dzisiejszej rozmowy o zarobkach. Microsoft nie ujawnił pełnych szczegółów OpenAI, ale plotki sugerują, że może otrzymywać 75 procent zysków OpenAI, dopóki nie zapewni zwrotu z inwestycji i 49 procent udziałów w firmie.

Po stronie Microsoftu, po stronie Office, subskrypcje konsumenckie Microsoft 365 wzrosły w tym kwartale o 12 procent, osiągając łącznie 63,2 miliona. Microsoft właśnie wypuścił nowy Subskrypcja Microsoft 365 Basic za 1,99 USD miesięcznie wcześniej w tym miesiącu, więc spodziewaj się, że wpłynie to na liczbę subskrybentów w wynikach kolejnego kwartału. Microsoft też był promowanie marki Microsoft 365 przez Microsoft Office, co pomoże w numerach subskrypcji i świadomości.

Od kilku miesięcy niewiele słyszeliśmy o numerach Teams, ale Nadella udostępnił dziś aktualizację. Microsoft Teams przekroczył 280 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w tym kwartale, a Nadella powiedział, że Microsoft „nadal bierze udział we wszystkich kategoriach, od współpracy, przez czat, spotkania, po rozmowy telefoniczne”.

Przychody z komercyjnych produktów pakietu Office i usług w chmurze również wzrosły o 7 procent, a przychody z komercyjnego pakietu Office 365 wzrosły o 11 procent. W innych krajach przychody LinkedIn wzrosły o 10 procent rok do roku, a przychody z reklam w wyszukiwarkach i wiadomościach wzrosły o 10 procent.

Aktualizacja, 24 stycznia 16:50 ET: Artykuł zaktualizowany o więcej informacji o przychodach z Xbox.
Aktualizacja, 24 stycznia 16:50 ET: Artykuł zaktualizowany o komentarze CEO firmy Microsoft, Satyi Nadelli i dyrektora finansowego firmy Microsoft, Amy Hood.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

SilverStone Intros RM51 5U Rackmount Case, którą można przechylić w wieżę

SilverStone wprowadził RM51, obudowę rackową 5U przeznaczoną dla serwerów i stacji roboczych, którą można przechylić wzdłuż boku, aby używać jej jako obudowy typu...

GIGABYTE oficjalnie wprowadza na rynek dyski SSD AORUS Gen5 serii 10000 NVMe

GIGABYTE oficjalnie wprowadził na rynek swoje flagowe dyski SSD AORUS Gen5 z serii 10000 M.2 NVMe, które wykorzystują interfejs PCI-Express 5.0 x4. ...

Kim jest dzieciak kończący odcinek 5 Last of Us? Poznaj Sama z gier.

HBO Ostatni z nas kończy swój czwarty odcinek z cliffhangerem — Ellie (Bella Ramsey) i Joel (Pedro Pascal) budząc się...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!