Microsoft i Meta pytały o prawa autorskie do sztucznej inteligencji


Microsoft i Meta, spółka matka Facebooka i WhatsApp, zostały przesłuchane przez członków parlamentu podczas posiedzenia Izby Lordów Posiedzenie Komisji ds. Komunikacji i Cyfryzacji o stanie sztucznej inteligencji (AI) i duże modele językowe (LLM).

Chociaż Microsoft i Meta omawiały ogromne postępy, jakie poczyniono, wydawało się, że niewiele zastanowiły się nad konsekwencjami swoich prac nad ochroną własności intelektualnej (IP). Firmy LLM potrzebują dostępu do ogromnych obszarów swobodnie dostępnych danych w Internecie, aby poprawić dokładność i zmniejszyć stronniczość, ale usuwanie tekstu do użytku komercyjnego narusza brytyjskie prawo autorskie.

Wiceprezes i zastępca dyrektora ds. polityki prywatności w firmie Meta Rob Sherman oraz dyrektor ds. polityki publicznej w biurze ds. odpowiedzialnej sztucznej inteligencji w firmie Microsoft Owen Larter wydają się argumentować za zmianą przepisów brytyjskich zgodnie z przepisami niektórych innych krajów, umożliwiając w ten sposób ich sztucznej inteligencji oprogramowanie i LLM umożliwiające swobodne korzystanie z danych.

Sesja z przedstawicielami Microsoft i Meta rozpoczęła się od pytań parlamentarzystów o aktualny stan LLM oraz możliwości i ryzyko.

Zapytany o popularność generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) i LLM, Sherman z Meta opisał branżę jako osiągającą „naprawdę ważny punkt zwrotny w rozwoju sztucznej inteligencji”, w którym modele mogą działać znacznie wydajniej.

„Dla nas dużym obszarem inwestycji jest zarówno umiejętność wykrywania błędów w modelach uczenia maszynowego, tam gdzie one istnieją, jak i korygowania tych błędów, abyśmy mogli rzeczywiście uczynić świat bardziej sprawiedliwym i włączającym tam, gdzie to możliwe” – dodał .

Reklama

Larter z Microsoftu powiedział, że jest naprawdę entuzjastycznie nastawiony do możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja, szczególnie pod względem produktywności. Larter użył tego pytania, aby się zaprezentować sztuczna inteligencja Copilot firmy Microsoft, w szczególności GenAI w GitHib Copilot, który jego zdaniem znacznie zwiększa produktywność twórców oprogramowania poprzez „automatyczne uzupełnianie” fragmentów kodu.

Posłowie chętnie usłyszeli, co dwaj eksperci myślą o otwartych i zamkniętych modelach danych oraz o tym, jak zrównoważyć ryzyko z innowacjami. Sherman powiedział: „Nasza firma była bardzo skupiona na [this]. Razem z wieloma innymi firmami, badaczami, pracownikami naukowymi i organizacjami non-profit bardzo wspieraliśmy open source jako realny i ważny element ekosystemu sztucznej inteligencji”.

Oprócz pracy, jaką może wnieść szersza społeczność w zakresie dostrajania modeli danych i identyfikowania zagrożeń bezpieczeństwa, Sherman zauważył, że modele otwarte obniżają barierę wejścia. Oznacza to, że rozwój LLM nie ogranicza się do największych przedsiębiorstw – małe i średnie firmy również są w stanie wprowadzać innowacje.

Pomimo zaangażowania Microsoftu w otwarte oprogramowanie Larter wydawał się bardziej ostrożny. Powiedział parlamentarzystom, że należy przeprowadzić rozmowę na temat niektórych kompromisów między otwartością a bezpieczeństwem, szczególnie w odniesieniu do tego, co określił jako „modele graniczne o wysokich zdolnościach”.

„Myślę, że w tym przypadku musimy przyjąć podejście oparte na ryzyku” – powiedział. Przyszłe generacje modeli sztucznej inteligencji mogą oferować znaczące możliwości, które przynoszą korzyści społeczne, ale mogą stwarzać poważne ryzyko. „Musimy bardzo dokładnie przemyśleć, czy otwieranie tych modeli ma sens, czy nie”.

Względy dotyczące praw autorskich

Lord Donald Foster zapytał Microsoft i Metę o konsekwencje brytyjskich przepisów dotyczących praw autorskich odnoszących się do danych wykorzystywanych do szkolenia LLM, mówiąc: „W Wielkiej Brytanii eksploracja tekstów i danych wymaga zasadniczo zakupu licencji na prawa autorskie z wieloma wyjątkami, zwłaszcza nie- działalność handlowa. Jeśli jednak celem przyjmowania tekstu i danych w celu szkolenia spółki LLC jest stworzenie produktu komercyjnego, jest całkiem jasne, że wymagana będzie licencja dotycząca praw autorskich. Koncentrujemy się na intencjach.”

Sherman to argumentował prawa autorskie zostały ustalone na długo przed LLM, a sądy ostatecznie decydowałyby, co jest, a co nie jest dozwolonym użyciem. Powiedział: „Uważam, że utrzymanie szerokiego dostępu do informacji w Internecie i wykorzystanie tego typu innowacji jest dość ważne. Popieram zapewnienie posiadaczom praw możliwości zarządzania sposobem wykorzystania ich informacji”. Twierdził, że mechanizmy takie jak plik robot.txt znajdujące się na stronach internetowych umożliwiają właścicielom witryn informowanie innych, czy tekst i dane z ich witryn mogą zostać usunięte.

Larter powiedział: „Jurysdykcje takie jak UE i Japonia wyjaśniły niedawno, że w ich prawie istnieje wyjątek dotyczący eksploracji tekstów i danych w kontekście szkolenia modelu sztucznej inteligencji. Istnieje dłuższa lista krajów, w których panuje tego typu reżim”.

Nie ma jednak zgody co do tego, czy sztuczna inteligencja powinna być wyłączona z zakresu prawa autorskiego. Autorzy niedawnego Harvard Business Review w artykule napisano: „Twórcy sztucznej inteligencji powinni upewnić się, że działają zgodnie z prawem w zakresie pozyskiwania danych wykorzystywanych do uczenia ich modeli. Powinno to obejmować licencjonowanie i wynagradzanie tych osób, które są właścicielami własności intelektualnej, którą programiści starają się dodać do swoich danych szkoleniowych, czy to poprzez licencjonowanie jej, czy dzielenie się przychodami generowanymi przez narzędzie AI.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Podcast Apple @ Work: MSP skłaniają się ku Apple

Usługa Apple @ Work jest dostarczana wyłącznie przez firmę Mosyle, jedyna zunifikowana platforma Apple. Mosyle to jedyne rozwiązanie, które integruje w jednej...

Vinpower ogłasza ulepszoną ładowarkę iXCharger, oferującą ładowanie 140 W i 2 TB przestrzeni dyskowej

Vinpower, Inc., dzięki strategicznemu sojuszowi z Phihong Technology, wracają do laboratorium, udoskonalając wielokrotnie nagradzaną i długo oczekiwaną wersję iXCharger 65 W, która jest...

ASUS przedstawia wydajność NUC 14 z procesorem Core Ultra 9 185H i GeForce RTX 4070

Firma ASUS przedstawiła dzisiaj NUC 14 Performance, który, jak sama nazwa wskazuje, jest nastawiony na wydajność. Jest to zasadniczo bliźniak ROG NUC,...
Advertisment