Grupy zwane „Społecznościami” umożliwiają administratorom dodanie do 5000 osób, nawet jeśli nie należą one do tej samej grupy na Facebooku. Meta wcześniej wprowadził tę funkcję w 2022 r, umożliwiając administratorom grup na Facebooku tworzenie czatów przypominających Discord dla członków. Tymczasem ten nowy typ czatu jest dostępny dla każdego — użytkownicy mogą na przykład utworzyć czat dla swojej okolicy, szkoły lub wydarzenia.
Meta notatki że tworzenie „społeczności” w programie Messenger nie jest jeszcze dostępne dla wszystkich i że użytkownicy powinni mieć świadomość, że istnieje inny poziom prywatności, który zwykle kojarzy się z wiadomościami osobistymi.
Stopniowe aktualizacje Messengera sprawiają, że jest on bardziej zgodny z platformami takimi jak WhatsApp czy Discord. W 2022 r. możliwości przesyłania wiadomości w WhatsApp również rozszerzonyumożliwiając administratorom grup komunikowanie się z tysiącami osób jednocześnie zamiast bardziej prywatnych, bezpośrednich rozmów, z których znana była platforma.
Przesyłanie wiadomości stało się głównym przedmiotem zainteresowania innych platform Meta, takich jak Instagram. Szef Instagrama Adam Mosseri ma powiedział że DM odpowiadają w dużej mierze za rozwój platformy i że szczególnie młodzi ludzie spędzają dużo czasu na wysyłaniu wiadomości. W zeszłym roku Instagram udostępnił taką możliwość wysyłaj masowe aktualizacje za pośrednictwem wiadomości prywatnych — zwane „kanałami” — w funkcji podobnej do Telegramu. Twórcy mogą prowadzić własny kanał dla obserwujących i wysyłać aktualizacje, ogłoszenia i nie tylko. Firma starała się również uczynić DM bardziej interaktywnymi z konkursami przesyłanymi za pośrednictwem wiadomości.