Meta jest gotowa przekazać wiadomości w Illinois, jeśli będzie zmuszona płacić lokalnym wydawcom


Nowa ustawa stanu Illinois, zwana ustawą o ochronie dziennikarstwa (SB 3591), który obecnie zasiada w Senacie stanu, wymagałby od firm internetowych płacenia lokalnym wydawcom wiadomości za treści oglądane przez mieszkańców na ich platformach.

Podąża to śladami przepisów krajowych obowiązujących w Kanadzie i Australii, a także w Kalifornii. Podobnie jak w tych przypadkach Meta twierdzi, że jeśli ustawa stanie się obowiązującym prawem, będzie pobierać wiadomości ze swoich platform w stanie.

– powiedział rzecznik Meta, Jamie Radice Krawędź e-mailem z informacją, że wiadomości nie są powodem, dla którego większość osób odwiedza Facebooka i Instagram, a jeśli prawo przejdzie w życie, „będziemy zmuszeni podjąć tę samą decyzję biznesową, którą podjęliśmy w Kanadzie, aby zakończyć dostępność wiadomości w Illinois.” Poprosiliśmy Google o komentarz, ale do czasu wydania prasy nie udzielił on odpowiedzi.

Zgodnie z ustawą platformy technologiczne, takie jak Meta i Google, będą zobowiązane do „comiesięcznego śledzenia i rejestrowania”, ile razy ich platformy zawierały linki, wyświetlały lub w inny sposób prezentowały mieszkańcom Illinois jakiekolwiek prace wydawców internetowych, którzy spełnili wymogi wymogi sprawozdawcze ustawy. Firmy miałyby wtedy 10 dni od końca miesiąca na uiszczenie każdemu z tych wydawców „opłaty za korzystanie z dziennikarstwa” w wysokości 1 procenta ich przychodów z reklam za dany okres.

W projekcie ustawy nazywa się dziennikarstwo lokalne „kluczem do utrzymania społeczeństwa obywatelskiego”, twierdząc, że dostarcza informacji „na głębszym poziomie, któremu nie są w stanie dorównać media krajowe”, ale zauważa, że ​​„w ciągu ostatnich 10 lat liczba reklam w gazetach spadła o 66%, a liczba pracowników redakcji spadła o 44%. Mówi, że „kluczowe znaczenie” ma zapewnienie im „sprawiedliwego wynagrodzenia za treści, które tworzą i rozpowszechniają”.

Skontaktowaliśmy się ze sponsorem projektu ustawy, senatorem stanu Illinois, Stevem Stadelmanem (ze stanu), z prośbą o komentarz na temat oświadczenia Meta, ale rzecznik powiedział, że nie jest on natychmiast dostępny.

Reklama

Stadelman powiedział to w komunikacie News / Media Alliance sponsorował projekt ustawy, ponieważ „przyszłość lokalnego dziennikarstwa jest zagrożona”, twierdząc, że zapewnienie mieszkańcom Illinois dostępu do niego jest niezbędne. Ustawa jest podobna do kalifornijskiej ustawy o ochronie dziennikarstwa, która również wymaga od platform płacenia lokalnym wydawcom, ale która został przełożony Po Meta zagroziła, że ​​zablokuje tam wiadomości.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Które samochody obsługują kluczyk samochodowy w Apple Wallet?

Na WWDC w 2020 r. Apple ogłosiło nowa funkcja kluczyka samochodowego, która umożliwia kontrolowanie samochodu za pomocą aplikacji Portfel na iPhonie lub zegarku...

Funkcje Galaxy AI będą dostępne w telefonach Samsung ostatniej generacji – w tym w serii S21

Według nich Samsung planuje w przyszłym miesiącu udostępnić wybrane funkcje Galaxy AI kilku starszym flagowym telefonom i tabletom za pośrednictwem aktualizacji One UI...

Apple opowiada się za sprzedażą komputerów Mac wyposażonych jedynie w 8 GB pamięci RAM

Wraz z premierą MacBooka Pro M3 w zeszłym roku wielu recenzentów i klientów skrytykował firmę za w dalszym ciągu sprzedaż komputerów klasy premium...
Advertisment