Jak po raz pierwszy doniósł Sports Business Journalwszystkie mecze play-off Major League Soccer będzie można oglądać w formacie Subskrypcja Apple TV (dawniej Apple TV+), co oznacza, że fani nie potrzebują tego dodatku Karnet sezonowy MLS subskrypcja, aby się dostroić.
Harmonogram play-offów rozpoczyna się w środę. W świetle wiadomości, że F1 będzie transmitowana strumieniowo na Apple TV w Stanach Zjednoczonych w ramach subskrypcji podstawowej, pojawiły się spekulacje, że oddzielny produkt MLS Season Pass może zniknąć…
Udostępnienie wszystkich meczów play-off poza przepustką sezonową z pewnością doleje oliwy do ognia tych spekulacji.
Obecnie fani piłki nożnej w USA muszą płacić 99 dolarów za sezon, aby otrzymać przepustkę sezonową MLS. Jednak bardziej zwykli widzowie wzbraniają się przed koniecznością dopłaty, nawet jeśli są już abonentami Apple TV. (Karnet sezonowy MLS można jednak kupić bez Apple TV).
Powszechna opinia jest taka, że oglądalność znacznie wzrosłaby, gdyby zniesiono „drugi” paywall, który być może Apple mógłby dofinansować wyższą sprzedażą reklam w programach.
Nowa umowa F1 z pewnością sprawia, że model biznesowy MLS Season Pass wydaje się nieco przestarzały. Od 2026 roku abonenci Apple TV w USA będą mieli dostęp do wszystkich treści F1TV Premium, na żywo i na żądanie, bez dodatkowych opłat. Do tej pory sama usługa F1.TV Premium kosztowała abonentów około 16,99 dolarów miesięcznie.
Od czasu wprowadzenia karnetu sezonowego MLS w 2023 r. dodatkowy koszt przepustki sezonowej MLS wydawał się zbyt duży, ponieważ transmisje sportowe na żywo w innych amerykańskich serwisach transmisji strumieniowej zazwyczaj nie wymagają dodatkowej sprzedaży, jeśli jest dostępna. (Na przykład transmisja meczów Premier League w serwisie Peacock w ramach podstawowej subskrypcji Peacock.)
Oczywiście dynamika MLS i F1 jest różna, gdzie MLS pokazuje kilkanaście meczów tygodniowo w sezonie zasadniczym, podczas gdy F1 ma tylko 24 weekendy wyścigowe w ciągu całego roku.
Pod względem finansowym Apple będzie płacić około 150 milionów dolarów rocznie za prawa do transmisji F1 w Stanach Zjednoczonych. Apple płaci MLS około 250 milionów dolarów rocznie za prawa na całym świecie. Część ceny subskrypcji MLS Season Pass jest dzielona z ligą.
Być może właśnie dlatego Apple zdecydowało się na pakiet Season Pass jako osobną rzecz, ponieważ zawiera znacznie więcej treści pod względem liczby godzin. A może Apple zmieniło swoje strategiczne podejście i w 2026 roku MLS Season Pass przestanie istnieć.
Apple nie podjął jeszcze żadnych zobowiązań w sprawie przyszłości MLS. Zazwyczaj ogłasza plany dotyczące przepustki sezonowej MLS w lutym lub marcu, więc firma ma jeszcze kilka miesięcy, zanim będzie musiała podjąć ostateczną decyzję.
FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.