Firma Marvell była pionierem technologii PAM4 ponad dziesięć lat temu i jest liderem w branży dostaw wzajemnych połączeń PAM4. Obecnie większość interkonektów optycznych stosowanych w sieciach typu backend i frontend centrów danych opiera się na technologii PAM4. W porównaniu do PCIe Gen 5, które bazowało na modulacji NRZ, PCIe Gen 6 i 7 wymagają zastosowania modulacji PAM4. Dzięki niedawnemu ogłoszeniu retimera PCIe Gen 6 i demonstracji PCIe Gen 7, Marvell rozszerza swoją wiodącą w branży ofertę interkonektów optycznych i miedzianych opartych na PAM4 poza Ethernet i InfiniBand o miedziane i optyczne PCIe, CXL i zastrzeżone łącza obliczeniowe.
Rosnąca wydajność procesorów i akceleratorów w połączeniu z rosnącym rozmiarem klastrów AI powoduje potrzebę zwiększenia szybkości i pojemności przepustowości. PCIe Gen 7 umożliwi wymianę większych ilości danych pomiędzy procesorami, co obniży koszty, czas i energię potrzebną do uczenia lub wnioskowania. PCIe to standard branżowy dla połączeń wewnątrz systemu serwerowego pomiędzy procesorami, procesorami graficznymi, akceleratorami AI i innymi komponentami serwerów. Modele AI podwajają swoje wymagania obliczeniowe co sześć miesięcy i są obecnie głównym czynnikiem wyznaczającym plan działania PCIe, przy czym PCIe Gen 7 staje się wymogiem.
„Obciążenia AI napędzają ewolucję wzajemnych połączeń serwerów, a nasza technologia PCIe Gen 7 została zaprojektowana tak, aby spełniać wymagania dotyczące wydajności i skalowalności centrów danych nowej generacji AI” – powiedziała Venu Balasubramonian, wiceprezes ds. marketingu produktów w jednostce biznesowej Connectivity w Marvell . „Nasza wiodąca pozycja w technologii PAM4 SerDes w zaawansowanych węzłach procesowych pozwala nam zapewniać doskonałą wydajność, niskie opóźnienia oraz wiodącą w branży wydajność, moc i opóźnienia, zapewniając kluczową podstawę dla przyspieszonej infrastruktury”.
PCIe Gen 7, działające z szybkością 128 gigatransferów na sekundę (GT/s) na linię, umożliwia skalowanie obciążeń AI i ML w obrębie sieci obliczeniowych. Zapewnia wysoką wydajność, niskie opóźnienia i efektywność energetyczną niezbędną do zasilania klastrów sztucznej inteligencji nowej generacji, systemów obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) i centrów danych w chmurze.
Marvell PCIe Gen 7 SerDes został zaprojektowany przy użyciu technologii produkcyjnej 3 nm, co pozwala na niższe zużycie energii, zapewniając jednocześnie doskonały zasięg i marginesy łączy, które są krytyczne dla powstających superklastrów AI. SerDes i połączenia równoległe służą jako szybkie ścieżki wymiany danych między chipami. Szafa w hiperskalowym centrum danych może zawierać do dziesiątek tysięcy łączy SerDes.
Rozszerzanie przywództwa PAM4
Wykorzystując wiodącą pozycję w technologii PAM4 SerDes i kompleksową infrastrukturę danych IP, Marvell stworzył najnowocześniejszą platformę łączności, która umożliwia wiodącym operatorom centrów danych w chmurze optymalizację infrastruktury pod kątem ich unikalnych architektur i obciążeń. W 2023 roku firma Marvell wprowadziła Marvell Nova DSP, pierwszy w branży procesor DSP 1,6T PAM4. Marvell wprowadził także zintegrowane procesory DSP PAM4 (Marvell Perseus) i procesory DSP zoptymalizowane pod kątem wydajności (Marvell Spica Gen 2-T), aby obsługiwać coraz szersze spektrum typów łączy i przypadków użycia w centrach danych w chmurze. Technologia PAM4 stanowi także podstawę układów Marvell Alaska A DSP zoptymalizowanych pod kątem zastosowań w aktywnych kablach elektrycznych (AEC).