Maria 01 wdraża ambitny ogólnoeuropejski plan startupowy


Finlandia zyskała globalną reputację atrakcyjnego inkubatora dla firm technologicznych na wczesnym etapie rozwoju po wdrożeniu 10-letniego planu mającego na celu przekształcenie się w największe w Europie centrum „dobierania partnerów” dla inwestorów kapitału wysokiego ryzyka chcących inwestować w innowacyjne start-upy z międzynarodowym potencjałem rozwoju .

Plan, od Maria 01 z siedzibą w Helsinkach dla firm technologicznych w krajach nordyckich stworzy główny węzeł start-upów, który zrzesza start-upy technologiczne na wczesnym etapie rozwoju z uznanymi firmami venture capital i międzynarodowymi inwestorami.

Plan „miejsca spotkań” ma na celu wykorzystanie finansowanych przez państwo wysiłków Finlandii na rzecz zapewnienia najlepiej funkcjonującego na świecie ekosystemu dla firm technologicznych na wczesnym etapie rozwoju.

Hub Maria 01 w obecnym kształcie jest domem dla ponad 180 startupów i 1500 członków. Prognozuje, że do 2030 r. startupy w tej domenie osiągną łączny obrót na poziomie 15 miliardów euro w porównaniu z 1 miliardem euro w 2023 r. Startupy w ekosystemie Maria 01 zapewniły finansowanie w wysokości 600 mln euro w 2023 r. w porównaniu z 219 mln euro w 2022 r.

Jej droga od bycia największym centrum start-upów w krajach nordyckich do wiodącego ekosystemu w Europie jest wyzwaniem, któremu Maria 01 musi sprostać, powiedział prezes Jarmo Hyökyvaara.

„Będzie wiele wyzwań” – powiedział. „Niedobór talentów jest potencjalną przeszkodą w rozwoju

Reklama

Finlandia

. Ważne jest, aby ekosystem startupowy stale się rozwijał i wspierał

Finlandia

wzrostu gospodarczego. Musimy przyciągnąć najlepsze międzynarodowe talenty

Finlandia

. Bez międzynarodowych talentów fiński ekosystem startupów nie będzie mógł się dalej rozwijać.”

Inicjatywa dobrze wpisuje się w Narodową Strategię Rozwoju Technologii (NSTD) fińskiego rządu, która wspiera tworzenie wyspecjalizowanych ośrodków technologicznych w Finlandii. Ostatecznym celem centroprawicowego rządu kraju jest nawiązanie współpracy z sektorem prywatnym w celu pozycjonowania Finlandii jako dynamicznego i kwitnącego środowiska dla ośrodków startupów technologicznych działających w ekosystemach rozwijających się firm.

Plany rozwoju Maria 01 obejmują rozbudowę kampusu w Helsinkach z 20 000 do 70 000 metrów kwadratowych, aby zwiększyć liczbę startupów w ekosystemie do 600, przy jednoczesnym rozwoju społeczności liczącej 6000 członków.

Cel, aby do 2034 r. stać się wiodącym europejskim ekosystemem start-upów i firm rozwijających się, jest realizowany w ramach strategicznego partnerstwa z organizacjami o podobnych poglądach w

Finlandia

. Należą do nich Fińska Wspólnota Startupów (FSC), Fińska Fundacja Startupów (FSF), Slush, Dash, Shortcut, Junction, Fińskie Stowarzyszenie Venture Capital (Pääomasijoittajat) i Fińska Sieć Aniołów Biznesu (FiBAN).

FSC obejmuje 200 innowacyjnych firm znajdujących się na różnych etapach rozwoju, począwszy od start-upów na wczesnym etapie po 10 największych przedsiębiorstw wzrostu w Finlandii. FSC zapewnia przedsiębiorcom i firmom z branży nowych technologii dostęp do ekspertów rynkowych i narzędzi wiedzy, które umożliwiają im rozwój i internacjonalizację w konkretnym obszarze produktów.

Założona w 2012 roku przez 57 wpływowych osobistości technologicznych, przedsiębiorców i inwestorów, FSC zapewniła platformę

Finlandia

promowanie nowego pokolenia innowatorów technologicznych. „Fundacja narodziła się z ekosystemu, aby w konkretny sposób oddać ekosystemowi” – ​​powiedział dyrektor generalny FSC Józefina Kotilainen.

„Od 2012 roku Fundacja stanowi integralną część fińskiego ekosystemu startupów, wspierając inicjatywy takie jak Slush, Junction, The Shortcut i Maria 01.”

FSC wspierało szybko rozwijające się fińskie start-upy, takie jak Wave Ventures, największy w Europie podmiot zajmujący się kapitałem wysokiego ryzyka prowadzony przez studentów, który zarządza kilkoma funduszami inwestycyjnymi o kapitalizacji około 2 mln euro. Fundusze Wave Ventures zapewniają założycielom skandynawskiego pokolenia Z finansowanie zalążkowe na wczesnym etapie „zmieniających świat pomysłów”, które są zgodne z podstawową strategią firmy venture capital, mającą na celu pomoc w budowie kolejnej fali nordyckich jednorożców pokolenia Z.

Maria 01 rozważa współpracę z firmami Slush, Junction i Dash, które organizują multidyscyplinarne hackatony poświęcone rozwiązywaniu problemów oraz międzynarodowe wydarzenia dla startupów technologicznych poza siedzibą firmy.

Finlandia
co ma kluczowe znaczenie dla nabrania dynamiki

Europa
.

Wydarzenia startowe

Slush organizuje wiodące na świecie wydarzenie startupowe, które przyciąga 12 000 uczestników

Helsinki

rocznie. Ze swojej strony hackaton Junction przyciąga ponad 1500 hakerów

Finlandia

na coroczne spotkanie startupów i technologii skupiające się na założycielach.

Nie można przecenić znaczenia ekosystemu startupów dla fińskiego społeczeństwa i gospodarki, stwierdził Hyökyvaara.

„Nasze szacunki, że przedsiębiorstwa w ekosystemie Maria 01 osiągną łączny obrót w wysokości 15 miliardów euro do 2030 r., stawiają nas na równi z uznanymi branżami, takimi jak leśnictwo i metale” – stwierdził. „Przyciąganie talentów to nadrzędne wyzwanie w kontekście zmieniającej się polityki imigracyjnej Finlandii”.

Czynnik post-covidowy przyczynił się do spadku finansowania startupów w Finlandii w 2023 roku, pomimo wzrostu liczby doświadczonych założycieli.

Roczny raport wpływu (AIR) Marii 01, który mierzy wpływ społeczny start-upów kampusu, ujawnił, że chociaż nowe przedsiębiorstwa zebrały mniej pieniędzy w 2023 r. niż w 2022 r., więcej przedsiębiorców wchodzi w tę przestrzeń z tradycyjnych branż.

Co więcej, AIR odkryło, że coraz większa liczba dostawców kapitału wysokiego ryzyka, w tym Lifeline Ventures, Voima Ventures i Greencode Ventures, uruchamia nowe i bardziej dostosowane fundusze w celu finansowania start-upów technologicznych.

Chociaż fundusze zebrane przez startupy na kampusie Maria 01 spadły o prawie 100 mln euro w 2023 r., firma odnotowała 20% wzrost liczby nowych aplikacji dla startupów. Branże najczęściej reprezentowane w tym obszarze to technologie zdrowotne i dobre samopoczucie, handel elektroniczny i rynki internetowe, sztuczna inteligencja, gry i oprogramowanie jako usługa.

Aplikacje

Chociaż spodziewano się zmniejszenia finansowania, Maria 01 była zaskoczona zwiększoną liczbą startupów, które złożyły wnioski o dołączenie do społeczności w 2023 r., powiedziała Sarita Runeberg, dyrektor generalna Maria 01.

„Wyjątkowym wydarzeniem w 2023 r. była duża liczba założycieli, którzy mają duże doświadczenie poza branżą technologiczną” – stwierdziła. „Może to być konsekwencja zwolnień w większych firmach. To powiedziawszy, obserwujemy również ogólną zmianę podejścia do celów zawodowych i życiowych. O wiele więcej osób uważa, że ​​pogorszenie koniunktury gospodarczej i możliwe zwolnienia to impuls, którego potrzebują, aby zacząć realizować długoterminowe marzenie o przedsiębiorczości”.

Założyciele z szerokim doświadczeniem w różnych branżach, w połączeniu z głębokim zrozumieniem rynku produktowego odpowiedniego dla ich innowacji, mają silniejszą pozycję do tworzenia bardziej realistycznych planów biznesowych i szybszego wprowadzania swoich produktów na rynek, powiedział Runeberg.

„Może to okazać się znaczącą zaletą dla start-upów technologicznych w nieco nieprzewidywalnym otoczeniu rynkowym” – stwierdziła.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

YouTube Music umożliwia wyszukiwanie poprzez nucenie do telefonu z Androidem

W aplikacji YouTube Music na Androida dostępna jest funkcja, która będzie po części Shazamem i po części Twoim przyjacielem, gdy powiesz „hej, co...

9to5Mac Overtime 019: Spójrz na te ramki, stary

Jeff jest szefem produkcji treści wideo w 9to5. Początkowo dołączył do 9to5Mac w 2016 roku, tworząc filmy, solucje, poradniki, pisemne samouczki i...

Ława przysięgłych przyznaje Bungie zwycięstwo na mocy przełomowej decyzji przeciwdziałającej oszustwom

Wczorajsza decyzja jury przyznała Bungie (PDF) porządną sumę 63 210 dolarów. – powiedział doradca Bungie, James Barker, w oświadczeniu przesłanym e-mailem na...
Advertisment