Majątek George’a Carlina pozywa twórcę fałszywej komedii o sztucznej inteligencji


Majątek George’a Carlina złożył pozew o naruszenie praw autorskich przeciwko Dudesy, firmie medialnej, która wykorzystała generatywną sztuczną inteligencję do wyprodukowania fałszywego, godzinnego programu komediowego imitującego głos i styl komediowy zmarłej gwiazdy. Zgłoszenie reklamacyjne złożył w czwartek wniosek do sądu federalnego w Los Angeles twierdzi, że materiały i podobizny Carlin chronione prawem autorskim zostały wykorzystane bez pozwolenia lub odpowiednich licencji, nazywając ten odcinek specjalnym „wygenerowaną komputerowo przynętą na kliknięcie, która umniejsza wartość dzieł komediowych Carlin i szkodzi jego reputacji”.

Wygenerowany przez sztuczną inteligencję odcinek specjalny zatytułowany George Carlin: Cieszę się, że nie żyję, został opublikowany na kanale YouTube podcastu Dudesy 9 stycznia, gdzie pozostaje dostępny i od tego czasu uzyskał prawie 500 000 wyświetleń. Gospodarze podcastu Dudesy, Will Sasso i Chad Kultgen, którzy również zostali wymienieni w skardze, zareagował na krytykę otaczając ofertę specjalną kilka dni po jej wydaniu, nazywając sztuczną inteligencję „następnym pędzlem” i twierdząc, że jest to „nowe narzędzie, które będzie wykorzystywane w każdym aspekcie życia”.

Właściciele Carlin żądają bliżej nieokreślonego odszkodowania za szkody i natychmiastowego usunięcia sfałszowanego programu komediowego o sztucznej inteligencji.

W ramach pozwu spadkobiercy Carlin żądają natychmiastowego usunięcia i zniszczenia wszystkich kopii fałszywego egzemplarza specjalnego oraz nieokreślonej kwoty odszkodowania. „The Dudesy Special” to bastardyzacja prawdziwej pracy Carlina i jego dziedzictwa” – zarzuca się w skardze. „George Carlin, gdyby żył dzisiaj, mógłby równie dobrze skomentować tematy omawiane w Dudesy Special, ale miałby kontrolę nad tym, jakie były te komentarze”.

Sfałszowany program specjalny został powszechnie potępiony przez fanów i członków rodziny Carlin, którzy uważają, że jest to kpina z twórczości zmarłej komika. „Mój tata spędził całe życie na doskonaleniu swojego rzemiosła, korzystając z ludzkiego życia, mózgu i wyobraźni. Żadna maszyna nigdy nie zastąpi jego geniuszu” – powiedziała jego córka Kelly Carlin w oświadczeniu. „Te produkty generowane przez sztuczną inteligencję to sprytna próba odtworzenia umysłu, który nigdy więcej nie będzie istniał. Pozwólmy, aby twórczość artysty przemówiła sama za siebie.”

To nie pierwszy raz, kiedy Dudesy przyciąga uwagę, wykorzystując sztuczną inteligencję do naśladowania znanych osobistości. Ostatni kwiecień, była gwiazda NFL Tom Brady zagroził złożeniem podobnego pozwu przeciwko innej komedii specjalnej generowanej przez sztuczną inteligencję, którą firma stworzyła na podstawie jego podobizny. Film pt To jest za łatwe! Symulowany godzinny program komediowy został już usunięty z kanału Dudesy na YouTube.

Reklama

Obawy dotyczące możliwości generatywnej sztucznej inteligencji w zakresie cyfrowego odtwarzania podobizny i głosów wykonawców odegrały widoczną rolę w Strajk SAG-AFTRA w zeszłym roku, gdy aktorzy walczyli o zapewnienie świadomej zgody i poręczeń kompensacyjnych za wykorzystanie sztucznej inteligencji w przemyśle rozrywkowym. Dwupartyjny Ustawa No Fakes Act zaproponowana przez amerykańskich senatorów w październiku ubiegłego roku stara się również wprowadzić przepisy chroniące wykonawców przed cyfrową replikacją bez ich zgody.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wielka Brytania rozważa potencjalne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji

Urzędnicy brytyjskiego Departamentu Nauki, Innowacji i Technologii rozpoczęli prace nad przepisami regulującymi modele sztucznej inteligencji, Bloomberga raporty. Nie jest jasne, w jaki...

Właściciele Cybertrucków twierdzą, że dostawy zostały wstrzymane z powodu złego pedału przyspieszenia

W ciągu ostatnich kilku dni Tesla opóźniała niektóre dostawy Cybertrucka. Firma nie określiła powodu opóźnień ani nawet nie skomentowała ich publicznie, ale...

Według doniesień Keanu Reeves wcieli się w Shadowa w filmie Sonic 3

Kiedy Sega nazwała rok 2024 rokiem rok Cienia Jeża, firma naprawdę nie żartowała. Teraz wygląda na to, że ukochany aktor...
Advertisment