macOS Sequoia przenosi produktywność i inteligencję na komputerze Mac na nowy poziom


Firma Apple zaprezentowała dziś system macOS Sequoia, kolejną wersję najbardziej zaawansowanego systemu operacyjnego dla komputerów stacjonarnych na świecie, wprowadzającą na komputery Mac zupełnie nowe sposoby pracy i funkcje inteligencji transformacyjnej. macOS Sequoia jest pełen nowych, ekscytujących możliwości, w tym iPhone Mirroring, który rozszerza Continuity, umożliwiając pełny dostęp do iPhone’a i kontrolę nad nim bezpośrednio z systemu macOS. Safari otrzymuje kolejną dużą aktualizację z nową funkcją Highlights, która ułatwia wyszukiwanie informacji na stronach internetowych podczas przeglądania. Nowa aplikacja Hasła jeszcze bardziej ułatwia dostęp do haseł i porządkowanie danych uwierzytelniających w jednym miejscu. Postęp w grach dzięki bardziej wciągającym rozwiązaniom, a także szerokiej gamie nowych tytułów, w tym Assassin’s Creed Shadows, Frostpunk 2 i nie tylko.

macOS Sequoia wprowadza także Apple Intelligence, system inteligencji osobistej dla komputerów Mac, iPhone’a i iPada, który łączy moc modeli generatywnych z kontekstem osobistym, aby dostarczać inteligencji, która jest niezwykle przydatna i istotna. Zbudowana od podstaw z myślą o prywatności funkcja Apple Intelligence jest głęboko zintegrowana z systemami macOS Sequoia, iOS 18 i iPadOS 18. Rozumie i tworzy język i obrazy, podejmuje działania w różnych aplikacjach i czerpie z osobistego kontekstu, upraszczając i przyspieszając codzienne zadania. Wykorzystując w pełni możliwości Apple Silicon i Neural Engine, Apple Intelligence będzie obsługiwane przez każdego Maca z chipem z serii M.

„Gwiezdne połączenie mocy krzemu Apple i legendarnej łatwości obsługi systemu macOS sprawiło, że komputer Mac ma większe możliwości niż kiedykolwiek. Dziś jesteśmy podekscytowani możliwością wyniesienia systemu macOS na nowy poziom dzięki macOS Sequoia — dużej wersji, która podnosi poziom produktywność i inteligencja” – powiedział Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania. „MacOS Sequoia wprowadza Apple Intelligence, odblokowując niesamowite nowe funkcje, które odmienią zasady gry na komputerze Mac. A ponadto oferuje więcej sposobów pomagania użytkownikom w bezproblemowym wykonywaniu zadań, nowe funkcje Continuity, takie jak iPhone Mirroring, główne aktualizacje przeglądarki Safari i host nowych gier, uważamy, że użytkownicy komputerów Mac będą zachwyceni”.

Bezprzewodowo korzystaj z iPhone’a bezpośrednio z komputera Mac dzięki funkcji iPhone Mirroring
macOS Sequoia sprawia, że ​​Continuity jest jeszcze bardziej magiczna dzięki funkcji iPhone Mirroring, która umożliwia użytkownikom pełny dostęp do iPhone’a i korzystanie z niego — bezpośrednio z komputera Mac. Niestandardowa tapeta i ikony użytkownika wyglądają tak samo jak na jego iPhonie i użytkownik może przesuwać strony na ekranie głównym lub uruchamiać i przeglądać dowolne swoje ulubione aplikacje. Klawiatura, gładzik i mysz na komputerze Mac umożliwiają także interakcję z telefonem iPhone, a nawet odtwarzany jest dźwięk. Użytkownicy mogą płynnie przeciągać i upuszczać między iPhonem a komputerem Mac, a iPhone użytkownika pozostaje zablokowany, więc nikt inny nie ma dostępu ani nie widzi, co robi użytkownik. Świetnie współpracuje także z funkcją StandBy, która pozostaje widoczna, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko uzyskać informacje. Ponadto użytkownicy mogą przeglądać powiadomienia iPhone’a i odpowiadać na nie bezpośrednio na komputerze Mac.

Duże aktualizacje w Safari
Safari, najszybsza przeglądarka na świecie, oferuje teraz funkcję „Najciekawsze” — jeszcze łatwiejszy sposób wyszukiwania informacji w Internecie, takich jak wskazówki dojazdu, podsumowania lub szybkie łącza, dzięki którym można dowiedzieć się więcej o ludziach, muzyce, filmach i programach telewizyjnych. Przeprojektowany Czytnik oferuje jeszcze więcej sposobów na cieszenie się artykułami bez rozpraszania uwagi, oferując uproszczony widok artykułu, który czyta użytkownik, podsumowanie i spis treści w przypadku dłuższych artykułów. A kiedy Safari wykryje wideo na stronie, Viewer pomaga użytkownikom umieścić go na pierwszym planie, jednocześnie zapewniając im pełny dostęp do systemowych elementów sterujących odtwarzaniem, w tym obrazu w obrazie.

Gra staje się jeszcze lepsza dzięki wyczekiwanym tytułom i nie tylko
Na komputer Mac pojawi się znakomita gama gier — w tym długo oczekiwana Assassin’s Creed Shadows, kolejna część przebojowej serii firmy Ubisoft — wraz z nowymi funkcjami, takimi jak spersonalizowany dźwięk przestrzenny, dzięki którym gra będzie jeszcze bardziej wciągająca.

  • Wyczekiwane tytuły: programiści dostarczają niesamowitą gamę nowych tytułów na komputery Mac. Ubisoft wyda Prince of Persia: The Lost Crown i Assassin’s Creed Shadows, a Capcom zaoferuje jeszcze więcej ekscytujących tytułów z popularnej serii RESIDENT EVIL, w tym RESIDENT EVIL 7 biohazard i RESIDENT EVIL 2. Kolejne duże rozszerzenie do World of Warcraft: The War Within ukaże się jeszcze w tym roku. W planach są także Frostpunk 2, Palworld, Sniper Elite 4 i RoboCop: Rogue City, wszystkie wykorzystujące zaawansowane technologie programowe, takie jak MetalFX Upscaling, aby przyspieszyć wydajność i zapewnić wysokiej jakości grafikę na wszystkich komputerach Mac. Wkrótce pojawią się także Control Ultimate Edition i Wuthering Waves, wykorzystujące najnowszą rodzinę chipów M3, aby zapewnić zapierającą dech w piersiach grafikę dzięki ray tracingowi.
  • Bardziej wciągające wrażenia z gry: spersonalizowany dźwięk przestrzenny przenosi graczy w sam środek akcji jak nigdy dotąd, a znacznie zmniejszone opóźnienie dźwięku w przypadku słuchawek AirPods Pro (2. generacji) zapewnia jeszcze lepszą responsywność. Ulepszenia trybu gry zapewniają płynniejszą liczbę klatek na sekundę, a zaawansowane funkcje zarządzania energią zwiększają wydajność wszystkich komputerów Mac.
  • Game Porting Toolkit 2: Od czasu wprowadzenia Game Porting Toolkit programiści mogą szybciej niż kiedykolwiek przenosić swoje gry na urządzenia Apple, a entuzjaści gier mogą korzystać z większej liczby tytułów na komputerze Mac. Game Porting Toolkit 2 przenosi to na wyższy poziom, oferując niektóre z najbardziej oczekiwanych przez twórców gier funkcji, dzięki czemu jeszcze łatwiej jest przenosić zaawansowane gry na komputery Mac, a także iPhone’a i iPada.

Układanie płytek okiennych jest łatwiejsze i szybsze niż kiedykolwiek

Reklama

Użytkownicy mogą zachować porządek dzięki nowym sposobom układania okien w najbardziej odpowiadający im układ. Kiedy użytkownik przeciąga okno do krawędzi ekranu, macOS Sequoia automatycznie sugeruje położenie kafelków na pulpicie. Użytkownicy mogą od razu zwolnić okno, szybko ułożyć kafelki obok siebie lub umieścić je w rogach, aby mieć na widoku jeszcze więcej aplikacji. Nowe skróty klawiaturowe i menu pomagają użytkownikom jeszcze szybciej organizować kafelki.

Wideokonferencje otrzymują więcej aktualizacji
Nowy podgląd prezentera ułatwia prezentowanie, pozwalając użytkownikom zobaczyć, co mają zamiar udostępnić, zanim to udostępnią, i współpracuje z aplikacjami takimi jak FaceTime i Zoom. Użytkownicy mogą także zastosować piękne, wbudowane tła, w tym różnorodne gradienty kolorów i tapety systemowe, lub przesłać własne zdjęcia. Zastępowanie tła można zastosować podczas rozmowy wideo w FaceTime lub w aplikacjach innych firm, takich jak Webex, a dzięki wiodącej w branży segmentacji firmy Apple użytkownicy będą wyglądać najlepiej podczas rozmowy.

Nowa aplikacja Passwords zapewnia bezpieczeństwo i organizację danych uwierzytelniających
Zbudowany na bazie Keychain, wprowadzonego po raz pierwszy ponad 25 lat temu, macOS Sequoia udostępnia Passwords, nową aplikację, która jeszcze bardziej ułatwia dostęp do haseł, kluczy dostępu, haseł Wi-Fi i innych danych uwierzytelniających w jednym miejscu. Synchronizacja iCloud jest wspierana przez bezpieczne, kompleksowe szyfrowanie. Aplikacja Passwords doskonale współpracuje z przeglądarką Safari i bezproblemowo synchronizuje się między urządzeniami Apple użytkownika a systemem Windows za pomocą aplikacji iCloud dla Windows.

Apple Intelligence rozpoczyna kolejny rozdział dotyczący sztucznej inteligencji na komputerze Mac
Głęboko zintegrowana z systemem macOS Sequoia i od podstaw zbudowana z myślą o ochronie prywatności funkcja Apple Intelligence udostępnia użytkownikom nowe sposoby usprawniania pisania i skuteczniejszej komunikacji. Dzięki zupełnie nowym ogólnosystemowym narzędziom do pisania wbudowanym w macOS Sequoia użytkownicy mogą przepisywać, poprawiać i podsumowywać tekst niemal wszędzie, gdzie piszą, w tym w Mail, Notatkach, Pages i aplikacjach innych firm.

Nowe możliwości obrazu sprawiają, że komunikacja i wyrażanie siebie stają się jeszcze przyjemniejsze. Dzięki Image Playground użytkownicy mogą w ciągu kilku sekund tworzyć zabawne obrazy, wybierając jeden z trzech stylów: animacja, ilustracja lub szkic. Image Playground jest łatwy w użyciu, wbudowany w aplikacje takie jak Wiadomości, a także dostępny w dedykowanej aplikacji.

Wspomnienia w Zdjęciach pozwalają użytkownikom tworzyć historie, które chcą zobaczyć, po prostu wpisując opis. Apple Intelligence wybierze najlepsze zdjęcia i filmy na podstawie opisu, utworzy fabułę z rozdziałów opartych na motywach zidentyfikowanych na zdjęciach i ułoży je w film z własnym wątkiem narracyjnym. Ponadto nowe narzędzie Czyszczenie może identyfikować i usuwać rozpraszające obiekty w tle zdjęcia bez przypadkowej zmiany tematu.

Dzięki mocy Apple Intelligence Siri robi ogromny krok naprzód, stając się jeszcze bardziej naturalna, kontekstowo i osobista. Ponadto użytkownicy mogą pisać do Siri oraz przełączać się między tekstem i głosem, aby komunikować się z Siri w sposób, który w danej chwili uzna za odpowiedni, dzięki czemu korzystanie z Siri na komputerze Mac jest niezwykle łatwe i bezproblemowe.

Dzięki Private Cloud Compute Apple ustanawia nowy standard prywatności w sztucznej inteligencji, oferując możliwość elastycznego i skalowania mocy obliczeniowej między przetwarzaniem na urządzeniu a większymi modelami serwerowymi, które działają na dedykowanych serwerach krzemowych Apple. Kiedy żądania są kierowane do Private Cloud Compute, dane nie są przechowywane ani udostępniane Apple i wykorzystywane wyłącznie w celu realizacji żądań użytkownika, a niezależni eksperci mogą zweryfikować tę obietnicę prywatności.

Ponadto dostęp do ChatGPT jest zintegrowany z Siri i ogólnosystemowymi narzędziami do pisania na platformach Apple, umożliwiając użytkownikom dostęp do wiedzy specjalistycznej — a także możliwości rozumienia obrazów i dokumentów — bez konieczności przełączania się między narzędziami.

Dodatkowe funkcje systemu macOS Sequoia obejmują:

  • Wiadomości zawierają duże aktualizacje sposobów wyrażania siebie i utrzymywania kontaktu przez użytkowników, w tym zupełnie nowe efekty tekstowe, emoji i naklejki Tapback oraz możliwość zaplanowania wiadomości do wysłania później.
  • Apple Maps wprowadza jeszcze więcej sposobów odkrywania świata, w tym wybrane wędrówki i niestandardowe trasy piesze. Począwszy od tej jesieni użytkownicy będą mogli przeglądać tysiące pieszych wędrówek po wszystkich 63 parkach narodowych w Stanach Zjednoczonych, filtrować je według długości, wysokości i typu trasy, a także zapisywać je do wykorzystania w trybie offline.
  • Zdjęcia teraz pojawiają się w Kolekcjach, które automatycznie porządkują bibliotekę użytkownika według przydatnych tematów i zawierają dużą aktualizację wyszukiwania, dzięki której użytkownicy mogą szybko uzyskiwać wyniki.
  • Sporządzanie notatek Aplikacja Notatki jest coraz inteligentniejsza, dzięki czemu tworzenie szczegółowych i dobrze napisanych notatek staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nowe funkcje transkrypcji i podsumowania dźwięku w Apple Intelligence umożliwiają urządzeniu robienie notatek dla użytkownika, dzięki czemu może on pozostać obecny w sytuacji, gdy musi uchwycić szczegółowe informacje o tym, co się dzieje. A jeśli chcą szybko przetworzyć liczbę, mogą po prostu wpisać równanie, a rozwiązanie zostanie automatycznie rozwiązane w treści notatki.
  • Zaktualizowana aplikacja Kalkulator umożliwia użytkownikom przeglądanie poprzednich obliczeń z historią i sprawdzanie wyrażeń podczas pisania.
  • Kalendarz pokazuje wydarzenia i zadania z Przypomnień, co ułatwia przeglądanie, edytowanie i wykonywanie zadań w ciągu dnia. Zaktualizowany widok miesiąca ułatwia przeglądanie wydarzeń i przypomnień z całego miesiąca.

Dostępność

Wersja beta systemu macOS Sequoia dla programistów jest dostępna od dzisiaj w ramach programu Apple Developer Program pod adresem developer.apple.com, a publiczna wersja beta będzie dostępna w ramach programu Apple Beta Software Program w przyszłym miesiącu pod adresem beta.apple.com. Wydanie będzie dostępne jako bezpłatna aktualizacja oprogramowania jesienią tego roku. Usługa Apple Intelligence będzie dostępna w wersji beta na telefonach iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max oraz iPadach i komputerach Mac w wersji M1 i nowszych, z Siri i językiem urządzenia ustawionym na angielski (USA) w systemach iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia tej jesieni . Więcej informacji można znaleźć na stronach apple.com/macos/sequoia-preview i apple.com/apple-intelligence.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Oto programy i filmy, które tego lata pojawią się w Apple TV+

AppleTV+ może nie oferować nowych treści w porównaniu z usługami takimi jak Netflix, ale mimo to zawsze pojawiają się nowe wydania. Tego lata Apple...

Wesoła, inteligentna lampa Philips Hue o wschodzie słońca nosi nazwę Twilight

Philips Hue następna inteligentna lampka nocna podobno będzie nosił nazwę „Zmierzch”. Lampa będzie wyposażona w dwa przyciski na górze służące do zasilania,...

Urocza ładowarka Sharge, inspirowana komputerami Macintosh, o mocy 67 W, jest teraz przeceniona o prawie połowę

Na początku tego tygodnia opublikowaliśmy przewodnik podsumowujący asortyment Prezenty last minute na Dzień Ojca dla tych, którzy świętują. Jeśli jednak potrzebujesz Zdrowaś...
Advertisment