Lobbyści Amazona wyrzuceni z Parlamentu Europejskiego


Parlament Europejski cofnął identyfikatory lobbystów Amazona, uniemożliwiające łatwy dostęp do budynków firmy, po tym jak firma nie uczestniczyła w wielu spotkaniach dotyczących warunków pracy pracowników magazynów.

Sekretarz generalny Parlamentu wycofał Amazonowi 14 identyfikatorów wjazdowych na formalny wniosek członków Komisji Zatrudnienia i Spraw Społecznych (EPML), którzy twierdzą, że firma wielokrotnie odmawiała współpracy z nimi w celu rozwiązania problemu obawy dotyczące praw pracowniczych i warunków pracy.

W rezultacie żaden lobbysta Amazon nie otrzyma żadnych nowych identyfikatorów dostępu aż do odwołania. Amazon potwierdził, że chociaż jego lobbyści nadal będą mogli uzyskać dostęp do budynków Parlamentu Europejskiego, będą teraz musieli się zalogować jak każdy inny gość.

W piśmie do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli eurodeputowani z tej komisji napisali, że Amazon odmówił udziału w przesłuchaniu w styczniu 2024 r. w sprawie warunków pracy w swoich magazynachco oznacza, że ​​po raz czwarty od 2021 r. firma odmówiła współpracy.

„Amazon odmówił udziału, podając wymówkę z powodu krótkiego terminu” – czytamy w piśmie eurodeputowanych. „To nieuzasadnione, aby członkowie byli lobbowani przez Amazon, a jednocześnie byli pozbawieni prawa do reprezentowania interesów obywateli europejskich i dochodzenia w sprawie roszczeń dotyczących łamania praw podstawowych zapisanych w traktatach UE i prawie pracy UE”.

Inne przypadki rzekomego braku zaangażowania obejmowały odwołanie przez Amazon zaplanowanej wizyty posłów do Parlamentu Europejskiego w jego magazynach w Niemczech i Polsce w grudniu 2023 r.; Dyrektor generalny Jeff Bezos odmowa składania zeznań przed komisją w kwietniu 2021 r. w trakcie badania praktyk pracowniczych firmy (w zamian firma przesłała pisemną odpowiedź); oraz przedstawiciele Amazona odmówili udziału w innym przesłuchaniu mniej więcej w tym samym czasie.

Reklama

W oświadczenie po wycofaniu dostępu lobbystów Amazona przewodniczący komisji Dragoș Pîslaru stwierdził, że odmowa Amazona podjęcia dialogu publicznego z prawodawcami „uniemożliwiła posłom do Parlamentu Europejskiego i obywatelom Europy uzyskanie informacji z pierwszej ręki od kierownictwa firmy na temat palących pytań i zarzutów dotyczących działalności Amazona naruszenie podstawowych praw do zgromadzeń, zrzeszania się, rokowań i działań zbiorowych, a także uczciwych i sprawiedliwych warunków pracy”.

Dodał, że „dialog, przejrzystość i szacunek dla obywateli UE to wartości niepodlegające negocjacjom”, które muszą być szanowane przez wszystkie zainteresowane strony, i chociaż Amazon wydaje się obecnie gotowy do współpracy, „nie wiadomo tylko, jak będzie to wyglądać w praktyce w następnej kadencji i czy naprawdę wyciągnięto wnioski”.

Wezwanie do odebrania dostępu lobbystom Amazona poparło co najmniej dwadzieścia grup społeczeństwa obywatelskiego i grup aktywistów – w tym Foxglove, Corporate Europe Observatory i Artykuł 19 – które również napisał do Metsoli na początku lutego 2024 r wzywając do odebrania identyfikatorów dostępu.

Stwierdzili, że „biorąc pod uwagę wielkość Amazona w Europie oraz jego zasoby i obecność”, odmowa nawiązania kontaktu z eurodeputowanymi „jest umyślnym utrudnianiem demokratycznej kontroli działalności firmy”.

Wskazali także, że od 2013 roku spółka tak zużyty co najmniej 18,8 mln euro na lobbowanie w instytucjach europejskich.

Amazon odpowiada

Rzecznik Amazona powiedział: „Jesteśmy bardzo rozczarowani tą decyzją, ponieważ chcemy konstruktywnie współpracować z decydentami. Jako firma działająca w UE od ponad 25 lat i obecnie zatrudniająca na stałe ponad 150 000 pracowników, niezwykle poważnie podchodzimy do współpracy z decydentami w Brukseli i całej Europie.

„Amazon regularnie uczestniczy w działaniach organizowanych przez Parlament Europejski i inne instytucje UE – w tym w przesłuchaniach parlamentarnych – i nadal angażujemy się w udział w zrównoważonym, konstruktywnym dialogu na temat kwestii mających wpływ na obywateli Europy” – stwierdzili. „Wielokrotnie wyrażaliśmy chęć nawiązania kontaktu z członkami Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych i kilkakrotnie zapraszaliśmy ich do odwiedzenia naszych obiektów. To zaproszenie jest nadal aktualne.”

Jeżeli chodzi o wizyty w magazynach w grudniu 2023 r., Amazon stwierdził, że proponowane daty w okresie świątecznym przypadały w „szczytowym sezonie sprzedaży detalicznej” oraz że odmówił udziału w sesji w styczniu 2024 r., ponieważ była ona „wyraźnie jednostronna i nie miała na celu zachęcania do konstruktywnego debata”.

Firma dodała, że ​​jej lobbyści nadal będą mogli uzyskać dostęp do budynków Parlamentu Europejskiego, ale teraz będą musieli się zalogować jak każdy inny gość.

Agrochemiczny gigant Monsanto to jedyna inna firma, której lobbystom zakazano wstępu do budynków Parlamentu Europejskiego, którzy zostali wpuszczeni do budynków Parlamentu Europejskiego w 2017 r. po odmowie stawienia się na przesłuchaniu w sprawie zarzutów o ingerencję regulacyjną.

Badania wykazały, że we wrześniu 2021 r wielka technologia wyprzedziła farmaceutykę, paliwa kopalne i finanse stać się największym sektorem lobbystycznym w Europie, wydając na lobbing ponad 97 mln euro rocznie.

Badanie wykazało, że pomimo dużej różnorodności aktywnych graczy, wysiłki lobbingowe w sektorze technologicznym są zdominowane przez zaledwie kilka firm, przy czym zaledwie 10 firm odpowiada za prawie jedną trzecią całkowitych wydatków na lobby technologiczne. Obejmuje to, w kolejności rosnącej, Vodafone, Qualcomm, Intel, IBM, Amazon, Huawei, Apple, Microsoft, Facebook i Google. Łącznie wydali ponad 32 miliony euro, aby ich głos został usłyszany w Unii Europejskiej.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Emulator iPhone’a „iGBA” został usunięty z App Store, ale nie jesteśmy pewni dlaczego

W weekend pierwszy emulator gier na konsolę przenośną trafić do App Storepo złagodzeniu wytycznych dotyczących recenzji App Store tydzień wcześniej. Przewiń do przodu o...

MSI prezentuje serwery GPU dla branży mediów i rozrywki na targach NAB Show 2024

MSI, wiodący światowy dostawca serwerów, zaprezentuje swoje najnowsze serwery GPU wyposażone w procesory AMD podczas targów NAB Show 2024 na stoisku nr SL9137...

KingSpec przedstawia 2,5-calowe dyski SSD Yansen dla przedsiębiorstw

Na targach Embedded World 2024 w Norymberdze w Niemczech firma KingSpec (znana również jako YANSEN) zaprezentowała swój 2,5-calowy dysk SSD specjalizujący się w...
Advertisment