Według najnowszych danych organizacji branży bankowej UK Finance, w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii dokonano około 17 miliardów płatności zbliżeniowych, co oznacza wzrost o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym 87% osób korzysta z tej technologii co najmniej raz w miesiącu. The średnia wartość płatności zbliżeniowych również wzrosła.
W 2022 roku dokonano łącznie 45,7 miliarda płatności, z czego 13,1 miliarda wykorzystano w technologii zbliżeniowej za pośrednictwem kart debetowych i kredytowych. W międzyczasie wzrosło również wykorzystanie portfeli mobilnych, takich jak Apple Pay – 30% osób zarejestrowało się obecnie w co najmniej jednym portfelu mobilnym.
„Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z [mobile wallets] jest wciąż mniejsza niż liczba kart zbliżeniowych, jednak wydaje się, że cieszą się one coraz większą popularnością i prawdopodobne jest, że w przyszłości metody płatności mobilnych będą znacznie rosły” – stwierdzono w raporcie UK Finance.
Średnia wartość płatności zbliżeniowych wyniosła 15,10 funtów w 2022 r., w porównaniu z 12,66 funtów w 2021 r. Karty zbliżeniowe zostały po raz pierwszy wprowadzone w 2007 r. z limitem wydatków wynoszącym 10 funtów. Limit ten z biegiem czasu stopniowo wzrastał, z 30 do 45 funtów w 2020 r. na wczesnych etapach pandemii, oraz do 100 funtów w 2021 r.
Adrian Buckle, szef działu badań w UK Finance, powiedział, że w zeszłym roku wzrosły płatności zbliżeniowe, bankowość internetowa i płatności mobilne, chociaż wyzwania związane z kosztami życia sprawiły, że niektórzy ludzie woleli używać gotówki do planowania budżetu.
Po raz pierwszy od wielu lat wolumen płatności gotówkowych ogółem wzrósł z sześciu miliardów w 2021 r. do 6,4 miliarda w roku ubiegłym, ale jako odsetek płatności ogółem spadł do 14% z 15,5%. W ciągu ostatnich 10 lat spadek liczby gotówki jako środka płatniczego był dramatyczny – w 2013 r. gotówka stanowiła 54% wszystkich płatności w Wielkiej Brytanii.
Jednak pomimo zeszłorocznej tendencji polegającej na wycofywaniu się z gotówki, nowe technologie będą nadal kształtować sektor płatności. „W najbliższej dekadzie prognozujemy dalszy wzrost wykorzystania płatności kartowych i mobilnych oraz rozwój rynku m.in otwarta bankowość może przynieść dalsze zmiany w krajobrazie płatności” – powiedział Buckle.
Według UK Finance z usług „kup teraz, zapłać później” (BNPL) oferowanych przez fintechy korzysta obecnie co piąta osoba w wieku od 25 do 34 lat.
usługi BNPL są oferowane przez coraz większą liczbę dostawców fintech, Klarna będąc jednym z największych. Usługi tego typu zyskały popularność w czasie obecnego kryzysu kosztów utrzymania, ponieważ dają konsumentom możliwość rozłożenia płatności za szeroką gamę zakupów.