Łazik Wytrwałości NASA po raz pierwszy krąży po Marsie


Wytrwałość, łazik wielkości samochodu NASA, który wylądował na Marsie w zeszłym miesiącu, wykonał swój pierwszy obrót na skalistej powierzchni Krateru Jezero, ogłosiła dzisiaj NASA. Sześć kół łazika przejechało około 21 stóp, aby w czwartek przeprowadzić kluczowy test mobilności, podczas gdy inżynierowie na Ziemi przygotowują się do realizacji podstawowych celów naukowych misji.

Sześć aluminiowych kół łazika pozostawiło ślady na marsjańskim gruncie – zarejestrowane przez jedną z kamer pokładowych – po przejechaniu prosto przez 13 stóp, a następnie zawróceniu, aby cofnąć się o 8 stóp. Anais Zarifian, inżynier ds. Mobilności w Perseverance, powiedział dziennikarzom, że poszło „niesamowicie dobrze” i osiągnęło lepsze wyniki niż podczas testów przed startem na Ziemi.


Reklama

Animacja przedstawiająca pierwszą podróż Wytrwałości na Marsa.
Zdjęcie: NASA / JPL

„Nie sądzę, żebym kiedykolwiek była bardziej szczęśliwa, widząc ślady kół – a widziałam ich dużo” – mówi. „To tylko ogromny kamień milowy dla misji i zespołu ds. Mobilności. Jechaliśmy po Ziemi, ale jazda na Marsie jest naprawdę ostatecznym celem ”.

Choć krótka i powolna demonstracja napędu dała inżynierom odświeżającą pewność, że łazik NASA o wartości 2,4 miliarda dolarów jest gotowy do przebycia około 656 stóp w ciągu najbliższych dwóch lat, aby przeanalizować skały i zebrać pożądane próbki marsjańskiej gleby do przyszłej misji powrotnej. „To było po prostu niesamowite zobaczyć zeszłej nocy. Bardzo nas to cieszy ”- mówi Robert Hogg, zastępca kierownika misji Wytrwałość.

Podobnie jak jego siostrzany łazik Curiosity, maksymalna prędkość Perseverance wynosi 0,1 mili na godzinę, „więc niezbyt szybko” – mówi Zarifian. Wykorzystuje system zawieszenia typu „bogie”, który może wspinać się po skałach tak dużych, jak jego własne koła, o średnicy około 20 cali, utrzymując główny korpus w poziomie.

Ale lądowanie robota na kołach na Marsie nie polega na szybkości. Dzięki ulepszonemu komputerowi do omijania przeszkód i piaskownic, „będziemy mieli mniej czasu na planowanie przejazdów i przestojów, a więcej na naukę” – mówi Zarifian.

Podwyższona płyta ziemi, która według naukowców jest skrzyżowaniem, w którym starożytne rzeki wpływały kiedyś do Jezero, wyschniętego dna jeziora.
Zdjęcie: NASA / JPL

Od wylądowania 18 lutego wytrwałość powróciła tysiące zdjęć z większości 19 kamer pokładowych, w tym z opublikowanej w piątek klatki przedstawiającej Delta Jezero, witryna docelowa aby łazik mógł jechać w najbliższej przyszłości. Naukowcy twierdzą, że podwyższone ukształtowanie terenu, widoczne w otoczeniu przeszkód ze skał i dołów piasku, jest połączeniem między starożytną wyschniętą rzeką a jeziorem, którym Jezero było 3,5 miliarda lat temu.

Zespoły misyjne w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA w Kalifornii rozważają różne ścieżki wyprawy Wytrwałości do delty, mając na celu ustalenie w nadchodzących tygodniach jednej, która jest „najbardziej wydajna, najbezpieczniejsza i najbardziej interesująca naukowo” – mówi Katie Stack Morgan, misja zastępca naukowca projektu.

Wydano NASA Pierwsza panorama w wysokiej rozdzielczości Perseverance zrobione w tym tygodniu przez kamerę Mastcam-Z łazika. 79 zdjęć mozaiki zostało zrobionych w marsjańskie popołudnie 22 lutego, a jeden z użytkowników YouTube zmontował je w wideo 4K, które powoli przesuwało się po horyzoncie Jezero.

Skały pojawiające się na nowych zdjęciach Perseverance „zostały prawdopodobnie osadzone przez rzeki wpływające do starożytnego jeziora Jezero” – mówi Morgan, dodając, że naukowcy pracują nad zrozumieniem pochodzenia skały.

Wytrwałość uruchomiona z Florydy zeszłego lata na siedmiomiesięczną wędrówkę do Czerwonej Planety, eksploatując dwumiesięczne okno czasowe kiedy Ziemia i Mars zbliżają się do siebie na swoich orbitach wokół Słońca raz na dwa lata. 293 miliony mil później, w zeszłym miesiącu przetrwał błyskawicznie szybkie, siedmiominutowe zanurzenie się w marsjańskiej atmosferze i przeprowadził niezwykle złożone lądowanie w Jezero Crater, wyschniętym dnie jeziora, które, jak mają nadzieję naukowcy, może zawierać oznaki życia mikrobiologicznego skamieniałego miliardy lat temu.

Zespół misji łazika upamiętnił miejsce lądowania łazika w Jezero nazwał go na cześć Octavii E. Butler, nieżyjąca już autorka science fiction i pierwsza Murzynka, która wygrała nagrodę Hugo i nagrodę Nebula.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

COLORFUL wprowadza na rynek laptop do gier EVOL X15 AT

Colorful Technology Company Limited, profesjonalny producent kart graficznych, płyt głównych, wszechstronnych rozwiązań do gier i multimediów oraz wysokowydajnych pamięci masowych, ogłasza globalną premierę...

MSI prezentuje flagowy dysk SSD Spatium M570 PRO z rozwiązaniami chłodzącymi FROZR i FROZR+

Powtarzającym się trendem w Computex było wprowadzanie na rynek flagowych dysków SSD NVMe 5. generacji i rozwiązań chłodzących wymaganych do osiągnięcia ich potencjału,...

Exploit macOS wykryty przez Microsoft może ominąć ochronę systemu

Apple wprowadził System Integrity Protection (SIP) z OS X El Capitan w 2015 roku i zasadniczo dodaje wiele warstw zabezpieczeń, które blokują aplikacjom...
Advertisment