Lazarus z Korei Północnej jest ukierunkowany na pion kryptowalut


Grupa Lazarus, grupa zaawansowanego trwałego zagrożenia (APT) zgodna z interesami rządu Korei Północnej, organizuje kampania cyberataków przeciwko organizacjom działającym w branży kryptowalut z siedzibą w Niemczech, Japonii, Holandii, Singapurze, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych – wynika z nowych badań przeprowadzonych przez firmę F-Secure.

Lazarus, który również nosi nazwę APT38 i został w tyle włamanie do Sony Pictures z 2014 roku i incydent WannaCry w 2017 roku, został podany przez badaczy F-Secure podczas dochodzenia w odpowiedzi na incydent przeprowadzonego przez fińską firmę ochroniarską u ofiary. Podczas tego procesu okazało się, że złośliwe implanty użyte w ataku były praktycznie identyczne z innymi narzędziami używanymi wcześniej przez Lazarusa.

„Nasze badania, które obejmowały spostrzeżenia z naszej reakcji na incydent, zarządzania wykrywaniem i reakcją oraz taktycznych jednostek obronnych, wykazały, że ten atak ma wiele podobieństw do znanych działań Grupy Lazarus, więc jesteśmy przekonani, że to oni stali za tym incydentem” – powiedział Matt Lawrence, dyrektor ds. Wykrywania i reagowania w firmie F-Secure.

„Dowody sugerują również, że jest to część trwającej kampanii skierowanej do organizacji w kilkunastu krajach, co sprawia, że ​​przypisanie udziału jest ważne. Firmy mogą skorzystać z raportu, aby zapoznać się z tym incydentem, TTP [tactics, techniques and procedures]i ogólnie Lazarus Group, aby chronić się przed przyszłymi atakami ”.

W nowo opublikowanym raporcieFirma F-Secure przedstawiła szczegóły ataku, który wydaje się rozpoczynać od przekonującego ataku typu spear-phishing przeprowadzonego za pośrednictwem LinkedIn w postaci fałszywej oferty pracy dostosowanej do profilu celu.

Ta wiadomość phishingowa była bardzo podobna do publicznie dostępnych próbek przesłanych do VirusTotal i zawierała dokument, który rzekomo był chroniony przez ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) i aby uzyskać do niego dostęp, należało włączyć go w programie Microsoft Word. Włączenie tej zawartości spowodowało wykonanie złośliwego osadzonego kodu makr w systemie ofiary.

Reklama

Raport szczegółowo opisuje łańcuch infekcji użyty w tej konkretnej kampanii, a także inne TTP używane przez Lazarusa.

Lawrence ostrzegł, że Lazarus poświęca wiele wysiłku, aby uniknąć obrony swoich celów podczas ataku, na przykład wyłączając oprogramowanie antywirusowe na zainfekowanych hostach i usuwając dowody na obecność złośliwych implantów.

To nie pierwszy raz, kiedy Łazarza łączy się z atakami przeciwko operatorom kryptowalut – czego prawdopodobnie dokonuje w ramach stosunkowo prostego programu kradzieży pieniędzy w celu generowania funduszy dla odizolowanego, zubożałego reżimu północnokoreańskiego.

Najpierw uwaga grupy zwróciła się na giełdy kryptowalut w Korei Południowej w 2017 roku, kiedy ukradł 7 milionów dolarów z giełdy Bithumb. Późniejsze badania powiązały to z innymi kampaniami typu spear-phishing przeciwko celom z Korei Południowej, a także z wydobywaniem kryptowalut.

F-Secure powiedział, że Lazarus pozostaje ciągłym zagrożeniem, a organizacje w branży kryptowalut powinny być szczególnie czujne, chociaż ostrzegło również, że kampania może rozszerzyć się na elementy łańcucha dostaw w pionie, a także niektóre z nowszych infrastruktury dowodzenia i kontroli (C2) zidentyfikowane w trakcie badań sugeruje, że może to być również skierowane do organizacji zajmujących się inwestycjami finansowymi.

Na szczęście, jak dodano w raporcie, Lazarus ponownie wykorzystuje narzędzia, które wyraźnie sprawdzają się dla jego celów w wielu kampaniach, więc jest stosunkowo łatwe do wykrycia. Sugeruje to, że może to oznaczać, że grupie brakuje możliwości łatwego przezbrajania.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

M2 Pro Mac mini teraz 49 USD taniej w środowych najlepszych ofertach, opaski Apple Watch Leather Link 52 USD, więcej

Jesteśmy teraz w połowie tygodnia, a wszystkie dzisiejsze najlepsze zniżki na środę są do zdobycia dzięki uprzejmości z 9to5Zabawki. Tym razem powrót...

Kontroler N64 do uzupełniania zapasów Switcha: możesz go kupić teraz

Jeśli masz Nintendo Subskrypcja Switch Online + Expansion Pack który zapewnia dostęp do gier Nintendo 64 (i wielu innych), powinieneś otrzymać...

Potrzebujemy Eternal Sunshine of the Spotless Mind dla Gmaila

Czy zaglądałeś ostatnio do swojej skrzynki e-mail? Oto sugestia: nie rób tego. Mogę ci powiedzieć, jak to wygląda, nawet go nie...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!