Kraje zanieczyszczają środowisko, jak w 2019 roku


Nowe dane pokazują, że ludzie na całym świecie w grudniu spowodowali więcej emisji dwutlenku węgla do ogrzewania planety niż przed pandemią. To znak, że spadek emisji związany z pandemią był tylko tymczasowy, a emisje gazów cieplarnianych nadal rosną.

Według międzyrządowej Międzynarodowej Agencji Energetycznej, emisje CO2 pochodzące ze zużycia energii na całym świecie były o 2% wyższe w grudniu 2020 r. W porównaniu do poziomów globalnych w tym samym miesiącu w poprzednim roku. Chiny, obecnie największy na świecie zanieczyszczający CO2, również odnotowały wzrost emisji pod koniec roku.

Nowe dane ograniczają rok, w którym globalne emisje początkowo gwałtownie spadły w wyniku ograniczeń wprowadzonych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19. Ale krótkie zatrzymanie się, jak zwykle nie wystarczy aby zapobiec poważniejszemu kryzysowi klimatycznemu. Aby zapobiec tragiczniejszym konsekwencjom zmian klimatycznych, gospodarki będą musiały przyjąć czystą energię w trakcie odbudowy.

„Odbicie globalnej emisji dwutlenku węgla pod koniec ubiegłego roku jest ostrym ostrzeżeniem, że nie robi się wystarczająco dużo, aby przyspieszyć przejścia na czystą energię na całym świecie” – powiedział Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. komunikat dzisiaj.

Wzrost emisji był napędzany przez główne gospodarki, w tym Chiny, Indie i Brazylię. Według IEA w Chinach odnotowano w zeszłym roku wzrost ogólnej emisji dwutlenku węgla o 0,8 procent. Inne analiza W tym tygodniu brytyjska witryna internetowa Carbon Brief wykazała, że ​​emisje w tym kraju wzrosły jeszcze bardziej. Okazało się, że emisje Chin wzrosły o 1,5% w 2020 r. W porównaniu z 2019 r., A wzrost wynikał głównie z chęci rozpoczęcia spowolnionej pandemii gospodarki z wysoce zanieczyszczającymi gałęziami przemysłu, takimi jak budownictwo i ciężka produkcja.

Nic dziwnego, że zanieczyszczenie Chin wciąż rośnie. Jego poprzednie zobowiązanie klimatyczne w ramach porozumienia paryskiego postawiło kraj na dobrej drodze do osiągnięcia najwyższych emisji do 2030 r., Chociaż jego lider Xi Jinping niedawno zobowiązał wyznaczyć bardziej ambitne cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla na tę dekadę. We wrześniu Chiny wyznaczyły również nowy cel, jakim jest kompensacja lub wychwytywanie większej ilości dwutlenku węgla, niż uwolniłyby do 2060 roku.

Reklama

W skali globalnej emisje muszą stopniowo i szybko spadać, aby osiągnąć cel porozumienia paryskiego polegający na ograniczeniu globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Już ogrzaliśmy planetę więcej niż stopień, i możemy zobaczyć dowody na to w bardziej surowych susze, pożary, burze, i fale gorąca.

Zapobieganie bardziej katastrofalnym szkodom wymaga zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do prawie zera do połowy stulecia, według czołowym klimatologom. To wymaga stopniowych kroków: a prawie 8-procentowa redukcja w globalnych emisjach każdego roku w tej dekadzie. Pandemia zmniejszyła roczne emisje w 2020 r. O około 6 procent ogółem, według IEA. Przy tak szybkim odbiciu emisji pod koniec 2020 r. Jasne jest, że świat nadal ma wiele do zrobienia, aby rzeczywiście osiągnąć te cele.



Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Powiadomienia wciąż przypominają nam o rzeczach, o których wolelibyśmy zapomnieć

Mój przełom w przypadku promocyjnych e-maili i alertów na komputerze w końcu nastąpił kilka tygodni temu. Obudziłem się o 7 rano i...

Jak transkrypcje w Apple Podcasts to zabójcza funkcja oszczędzająca czas

W App Store nie brakuje świetnych klientów podcastów innych firm, takich jak Castro, PochmurnyI Odlewy kieszonkowe. Ale kiedy Apple Podcasts wprowadzono transkrypcje...

Przedstawiamy członkostwo kanału YouTube 9to5Mac: Dołącz już dziś!

Z radością ogłaszamy wprowadzenie czegoś nowego dla niesamowitej społeczności 9to5Mac: członkostwa kanałów YouTube! To Twoja szansa na bezpośrednie wsparcie ulubionego kanału i...
Advertisment