Towarzystwo Inżynierii Audio utworzyło nową grupę zadaniową w celu opracowania nowego standardu dla dźwięku ultraszerokopasmowego (UWB) o wysokiej rozdzielczości i niskim opóźnieniu. Podczas 155. konwencji AES w Nowym Jorku w 2023 r. (25–27 października) specjalne warsztaty szczegółowo przedstawią potencjał UWB w dziedzinie dźwięku oraz nowe wysiłki w ramach AES. W panelu zatytułowanym „UWB – nowa technologia bezprzewodowa w przyszłości Pro Audio” wezmą udział Jackie Green (UWB Alliance), Jonny McClintock (AntennaWare/Audio Codecs), Gary Spittle (Sonical), Torbev Sonderskov (Lenbrook) i Alexis Bizalion (Korwo).
Potencjał ultraszerokopasmowy w bezprzewodowych zastosowaniach audio wyraźnie motywuje wiele firm z segmentów audio konsumenckiego i profesjonalnego. Jako bezprzewodowa opcja audio, UWB oferuje znaczne korzyści, biorąc pod uwagę, że w przeciwieństwie do tego Bluetoothładunek danych i poświadczenia o niskim opóźnieniu mogą obsługiwać aplikacje czasu rzeczywistego bez żadnych kompromisów w zakresie jakości dźwięku.
Podczas warsztatów „UWB – nowa technologia bezprzewodowa w przyszłości Pro Audio” panel ekspertów UWB wyjaśni technologię UWB i przedstawi przykłady jej zastosowania w kolejnej fali najnowocześniejszych bezprzewodowych produktów audio.
Warsztat jest częścią Harmonogram jesiennej konwencji AES 2023 i odbędzie się o godzinie 10:15 ET w piątek, 27 października, w sali 1E11 centrum Jacoba Javitsa. Rozszerzając ogólne prezentacje, które miały miejsce podczas sesji UWB na konferencji AES Europe 2023 w Helsinkach w Finlandii, panel ekspertów UWB obejmie przegląd już dostępnej technologii oraz bieżących projektów wykorzystujących tę technologię. Podczas panelu omówiona zostanie także potrzeba wprowadzenia standardu interfejsu audio UWB w celu zapewnienia interoperacyjności i wysokiej jakości profesjonalnych wdrożeń audio.
Z punktu widzenia wydajności, UWB oferuje wystarczającą przepustowość, aby zapewnić liniowy dźwięk stereo PCM 24/96 z opóźnieniem poniżej 3 milisekund przy pracy dwukierunkowej. Te parametry wydajności sprawiają, że UWB jest bardzo atrakcyjny dla mikrofonów, monitorów dousznych (IEM), kina domowego, sprzętu hi-fi, prawdziwie bezprzewodowych słuchawek dousznych, słuchawek/zestawów słuchawkowych i akcesoriów do gier. Niedawne ogłoszenia dotyczące produktów firm Sonus Faber i Lenbrook potwierdziły potencjał urządzeń konsumenckich klasy premium.

Wcześniej dostępne tylko jako dyskretne rozwiązanie dla profesjonalnego sprzętu audio, z perspektywy dostawcy rozwiązań w zakresie chipów radiowych pojawiają się opcje oferowane przez kilka firm, przy czym Qorvo i SPARK Microsystems są wiodącymi dostawcami na rynek, podczas gdy Apple i Samsung oferują konsumentom na masową skalę UWB produkty.
Zwykle w przypadku wdrożeń na dużą skalę UWB był dotychczas używany głównie do zastosowań lokalizacyjnych. Dźwięk w czasie rzeczywistym ma zupełnie inny poziom złożoności i należy rozwiązać dwa problemy: blokowanie treści oraz synchronizację/synchronizację systemu. Obie kwestie zostały poruszone i zostaną omówione podczas warsztatów AES. Jonny McClintock (AntennaWare) przedstawi informacje na temat rozwiązywania problemu Body Blocking za pomocą opatentowanej przez Antennaware technologii Bodywave, która zapewnia do 20 dB dodatkowego wzmocnienia w budżecie łącza. Jackie Green (Nexonic/UWB Alliance) omówi kwestie synchronizacji systemu i synchronizacji z perspektywy pro audio.
Warsztaty będą także pierwszą okazją do omówienia celów niedawno ogłoszonej nowej grupy zadaniowej ds. standardów AES w ramach SC-02-02: Standard AES dla cyfrowego interfejsu wejścia/wyjścia — UWB Hi Res, interfejs audio o niskim opóźnieniu. Opracowanie tego standardu interfejsu ułatwi integrację i skróci czas prac badawczo-rozwojowych związanych z rozwojem produktu.
UWB to całkowicie cyfrowy sygnał dwukierunkowy o dużej przepustowości i możliwości zapewnienia bardzo precyzyjnych informacji o lokalizacji i orientacji. Bezproblemowo współistnieje i wspiera inne technologie. W związku z tym naturalną propozycją jest połączenie UWB i inteligentnych, noszonych na ciele urządzeń audio, które zaowocują konfigurowalnymi produktami do dostarczania treści, takimi jak słuchawki. Ta ulepszona łączność w połączeniu z procesorami sygnałowymi najnowszej generacji stanowi podstawę dla urządzeń słuchawkowych 3.0, w których użytkownik może personalizować specyfikacje, umożliwiając kombinacje wtyczek programowych z dedykowanym systemem operacyjnym czasu rzeczywistego. Perspektywę tę zaprezentuje Gary Spittle (Sonical), przedstawiając CosmOS, system operacyjny dla ucha.

Warsztaty obejmą także informacje dotyczące niektórych przykładów zintegrowanego systemu audio/operacyjnego w słuchawkach. Zastosowania obejmują słuchanie muzyki w wysokiej rozdzielczości, występy na żywo i uruchamianie aplikacji umożliwiających wykrywanie i ochronę, które mogą testować indywidualną wydajność słyszenia i odpowiednio dostosowywać słyszalność.
Ponieważ opcje Audio over UWB w warsztacie AES dotyczą dźwięku Linear Stereo, można zaoferować dodatkową funkcjonalność w przypadku korzystania z algorytmu efektywnego z niskim opóźnieniem i szybkością transmisji. Jonny McClintock, reprezentujący również firmę Audio Codecs, po raz pierwszy publicznie opowie o najnowszym kodeku Skylark, który umożliwia aplikacjom wielokanałowym wykorzystującym te same szybkości transmisji danych, ale wykorzystując 6 strumieni, aby zapewnić naprawdę wciągające wrażenia.
Ponadto panel będzie promować różne demonstracje i przykłady urządzeń, w tym słuchawek i platform ewaluacyjnych.
Warsztaty UWB odbędą się o godzinie 10:15 czasu wschodniego w piątek, 27 października, sala 1E11.
Zobacz sesję w harmonogramie konferencji AES.
www.aes.org