Kontrowersje klimatyczne wokół NFT


Słynny dom aukcyjny Christie właśnie sprzedała swoją pierwszą „Czysto cyfrowe dzieło sztuki” za 69 milionów dolarów. Za tę cenę kupujący otrzymałem cyfrowy plik kolażu 5000 zdjęć i złożonej spuścizny emisji gazów cieplarnianych.

Poszczególne elementy sztuki kryptograficznej, niezamienialne tokeny (NFT), są przynajmniej częściowo odpowiedzialne za miliony ton emisji dwutlenku węgla do ogrzewania planety, generowanych przez kryptowaluty używane do ich kupowania i sprzedawania. Niektórzy artyści – w tym ci, którzy już skorzystali na szaleństwie – uważają, że jest to problem, który można łatwo rozwiązać. Inni uważają, że proponowane rozwiązania to mrzonka.

ArtStation, internetowa platforma handlowa dla artystów cyfrowych, anulowany planuje uruchomienie platformy dla NFT w ciągu kilku godzin po uzyskaniu dużej reakcji ze strony ludzi, którzy uważają, że handel sztuką kryptograficzną jest nieetyczny dla środowiska. Artyści nazywali NFTs an „ekologiczny schemat piramidy koszmaru”Oraz plany ArtStation dotyczące zrównoważenia emisji„oszustwo” na Twitterze.

Cyfrowy artysta Mike Winkelmann, który występuje pod pseudonimem Beeple, wierzy w bardziej zrównoważoną przyszłość NFT. Jego praca „Everydays: The First 5000 Days” była tym, który zdobył oszałamiającą ofertę 69 milionów dolarów w Christie’s. Mówiąc dalej, mówi, że jego grafika będzie „neutralna” lub „negatywna” pod względem emisji dwutlenku węgla, co oznacza, że ​​będzie w stanie całkowicie zrównoważyć emisje z jego NFT, inwestując w energię odnawialną, projekty ochrony przyrody lub technologię, która wysysa CO2 z atmosfery. „Myślę, że zobaczysz, jak wielu innych artystów robi to samo” – mówi Beeple The Verge. Ale na razie nadal istnieją emisje gazów cieplarnianych związane z jego NFT. Jak mówi, wyrównanie emisji z jednej z jego kolekcji kosztuje około 5000 dolarów.

Brudny świat NFT

NFT to wyjątkowy token kryptowaluty, który może przybrać postać prawie wszystkiego cyfrowego – grafiki, GIF-a, a nawet prezesa Twittera Jacka Dorseya pierwszy tweet. (Aby uzyskać bardziej szczegółowe spojrzenie na to, czym właściwie jest NFT, sprawdź to awaria.) Były pewne wstępne szacunki, ile energii zużywa NFT, a co za tym idzie, ile zanieczyszczeń z ogrzewania planety generuje.

Weźmy „Space Cat”, NFT, który jest w zasadzie GIF-em przedstawiającym kota w rakiecie lecącej na Księżyc. Według strony internetowej, ślad węglowy Space Cat jest równoważny zużyciu energii elektrycznej przez mieszkańca UE przez dwa miesiące cryptoart.wtf. Witryna ta pozwalała ludziom przeglądać szacunkowe emisje gazów cieplarnianych związane z poszczególnymi NFT, dopóki twórca Memo Akten nie usunął go 12 marca. Akten, artysta cyfrowy, przeanalizował 18 000 NFT i stwierdził, że średni ślad węglowy NFT jest nieco niższy niż Space Cat, ale nadal odpowiada ponad miesięcznej wartości energii elektrycznej dla osoby mieszkającej w UE. Te liczby były dla niektórych szokujące. Ale potem Akten zobaczył, że strona internetowa została użyta do błędnego przypisania emisji na rynku NFT do jednego NFT. Wyłączył witrynę po tym, jak odkrył, że „była wykorzystywana jako narzędzie do nadużyć i nękania”, zgodnie z notatką zamieszczoną w witrynie.

Reklama

Ponieważ szał sztuki kryptograficznej jest całkiem nowy, żadne z danych, które są do tej pory, nie zostały sprawdzone przez zewnętrznych ekspertów. A Akten przyznaje na blogu o swojej metodologii, że analiza była celowo „jednostronny. ” Ale oto dlaczego prawdopodobnie istnieje piekielna ilość emisji gazów cieplarnianych związanych z NFT: są one w dużej mierze kupowane i sprzedawane na rynkach takich jak Nifty Gateway i SuperRare, które używają kryptowaluty Ethereum. Ethereum, podobnie jak większość głównych kryptowalut, jest zbudowane na systemie zwanym „dowodem pracy”, który jest niezwykle energochłonny.

Dowód pracy działa jako rodzaj systemu bezpieczeństwa dla kryptowalut, takich jak Ethereum i bitcoin, ponieważ nie ma strony trzeciej, takiej jak bank, która nadzoruje transakcje. Aby zapewnić bezpieczeństwo dokumentacji finansowej, system zmusza ludzi do rozwiązywania skomplikowanych zagadek za pomocą pochłaniających energię maszyn. Rozwiązanie zagadek pozwala użytkownikom lub „górnikom” dodać nowy „blok” zweryfikowanych transakcji do zdecentralizowanej księgi zwanej łańcuchem bloków. Następnie górnik otrzymuje w nagrodę nowe tokeny lub opłaty transakcyjne. Proces jest niesamowicie nieefektywny energetycznie celowo. Chodzi o to, że zużywanie nadmiernych ilości energii elektrycznej – i prawdopodobnie płacenie za nią dużo – sprawia, że ​​zepsucie księgi jest mniej opłacalne dla kogoś. W rezultacie Ethereum zużywa mniej więcej tyle samo energii, co cały kraj Libia.

Linie lotnicze i Ethereum

Kiedy ktoś produkuje, kupuje lub sprzedaje NFT przy użyciu Ethereum, jest odpowiedzialny za część emisji generowanych przez tych górników. Nadal toczy się debata, czy NFT znacząco zwiększają emisje z Ethereum, czy też po prostu przejmują odpowiedzialność za emisje, które i tak zostałyby wygenerowane przez górników. Bez NFT górnicy nadal zajmowaliby się zagadkami i zanieczyszczali. A NFT nadal stanowią stosunkowo niewielką część wszystkich transakcji Ethereum.

Według Josepha Pallanta, założyciela organizacji non-profit Blockchain for Climate Foundation, ustalenie winy NFT przypomina trochę obliczenie udziału w emisjach z lotu komercyjnego samolotu. Jeśli jesteś w samolocie, oczywiście jesteś odpowiedzialny za część jego emisji. Ale gdybyś nie kupił biletu, samolot prawdopodobnie wystartowałby z innymi pasażerami i i tak zanieczyszczałby taką samą ilość.

Indywidualne zachowanie staje się jednak większym problemem, gdy napędza trendy. Jeśli na rozpoczęcie latania zdecyduje się wystarczająca liczba osób, które wcześniej tego nie planowały, linia lotnicza może zdecydować się na obsługę większej liczby lotów – co oznacza ogólnie większe emisje. „Wiele transakcji NFT wysyła górnikom silniejszy sygnał ekonomiczny, co może prowadzić do zwiększonych emisji” – powiedziała w e-mailu Susanne Köhler, doktorantka badająca zrównoważone technologie blockchain na duńskim Aalborg University. Jeśli NFT znacznie podniosą wartość Ethereum, górnicy mogą próbować zarobić, zwiększając liczbę używanych maszyn. Więcej maszyn oznacza generalnie większe zanieczyszczenie. (I nawet jeśli nowe maszyny lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem zagadek, czyniąc je bardziej energooszczędnymi, łamigłówki sprawdzające wykonanie pracy są projektowane tak, aby stawały się coraz trudniejsze. Ponownie, system został zaprojektowany tak, aby wszystko było nieefektywne.)

Alternatywy dla Ethereum

Istnieją inne strategie zapewniania bezpieczeństwa łańcucha bloków, które mogą nie być tak trudne dla planety. Najpopularniejszą alternatywą dla dowodu pracy jest system zwany „dowodem stawki”. NBA Top Shot, rynek, na którym fani koszykówki mogą kupować najważniejsze wydarzenia NBA jako NFT, działa na łańcuchu blokowym Flow, który jest przykładem prawdopodobnie bardziej scentralizowanego łańcucha bloków działającego w modelu potwierdzania stawki. Ten system nadal wymaga od użytkowników posiadania w grze jakiegoś rodzaju skórki, aby odstraszyć złe zachowanie. Ale zamiast płacić za ogromne ilości energii elektrycznej, aby wejść do gry, zamiast tego muszą zablokować niektóre ze swoich własnych tokenów kryptowaluty w sieci, aby „udowodnić”, że mają „stawkę” w utrzymywaniu dokładności księgi. Jeśli zostanie przyłapany na robieniu czegoś podejrzanego, zostanie ukarany utratą tych żetonów. To eliminuje potrzebę komputerów do rozwiązywania złożonych zagadek, co z kolei eliminuje emisje.

Ethereum od lat mówi, że ostatecznie przejdzie na dowód stawki. Na to liczą optymiści sztuki kryptograficznej.

„Oznaczałoby to zasadniczo, że zużycie energii elektrycznej Ethereum dosłownie w ciągu dnia lub nocy spadnie prawie do zera” – mówi Michel Rauchs, współpracownik badawczy w Cambridge Center for Alternative Finance.

Problem polega na tym, że ludzie czekali latami, aż Ethereum wprowadzi zmianę, a niektórzy są sceptyczni, że kiedykolwiek to nastąpi. Po pierwsze, Ethereum będzie musiało przekonać wszystkich, że najlepszym rozwiązaniem jest dowód stawki. W przeciwnym razie cały system mógłby się zawalić.

„Jeśli nie wszyscy zgodzą się na tę zmianę, znajdziesz się w sytuacji, w której sieć po prostu się rozpadnie” – mówi ekonomista Alex de Vries. „Może dosłownie rozpaść się na wiele łańcuchów, jeśli nie wszyscy korzystają z tego samego oprogramowania. To wada próby uaktualnienia publicznych łańcuchów bloków, takich jak Ethereum ”.

Prywatne łańcuchy bloków istnieją, a niektóre, takie jak Flow, są całkowicie poświęcone transakcjom NFT, co pozwala im ominąć niektóre problemy z kryptowalutami, takimi jak Ethereum. Ale tego rodzaju łańcuchy bloków odchodzą od tego, co kryptowaluty miały robić w pierwszej kolejności, czyli stworzyć zdecentralizowaną sieć, w której każdy może dokonywać transakcji bez nadzoru jednej instytucji.

Istnieją inne sposoby obniżenia emisji z NFT i utrzymania bardziej zdecentralizowanej sieci potwierdzającej pracę. Jednym z potencjalnych rozwiązań jest zbudowanie kolejnej „warstwy” na istniejącym łańcuchu bloków. Praca na tej drugiej warstwie może zaoszczędzić energię, ponieważ transakcje odbywają się „poza łańcuchem” – z dala od energochłonnego procesu weryfikacji pracy. Na przykład dwie osoby, które chcą handlować NFT, mogą otworzyć swój własny „kanał” na drugiej warstwie, w którym mogą dokonać praktycznie nieograniczonej liczby transakcji. Po zakończeniu działalności mogą rozliczyć wynik netto swoich transakcji z powrotem w łańcuchu bloków, gdzie można go dodać do zweryfikowanej księgi za pomocą procesu weryfikacji pracy. Zasadniczo łączysz lub łączysz całą masę transakcji w zaledwie kilka, które muszą odbywać się na nieefektywnym łańcuchu bloków, co ostatecznie oszczędza energię. Bitcoin Lightning Network, uruchomiony w 2018 roku, jest wczesnym przykładem „drugiej warstwy”.

Następnie istnieje najprostsze rozwiązanie problemu emisji NFT: czysta energia. Jeśli więcej maszyn kryptowalutowych działa na czystej energii, emisje spadają. Zaczyna się to dziać, ale nadal nie ma jasnego obrazu tego, ile kryptowalut wydobywa się przy użyciu odnawialnych źródeł energii. W szczególności w przypadku bitcoina, którego dotyczy najwięcej badań, szacunki różnią się znacznie – od 35 do 80 procent. Niektórzy eksperci, jak de Vries, tak argumentował że poleganie na energii odnawialnej nie jest również idealnym rozwiązaniem dla kryptowalut typu proof-of-work. Jeśli wydobywanie tokenów nadal będzie niezwykle energochłonne, będzie nadal wywierać presję na sieci elektryczne i pochłaniać energię odnawialną, która w przeciwnym razie mogłaby doprowadzić do czegoś prawdopodobnie bardziej pilnego – na przykład ogrzewania lub oświetlenia domów.

Chudsze, bardziej ekologiczne NFT?

Podczas gdy ludzie próbują rozwiązywać problemy we wszystkich proponowanych rozwiązaniach, kryzys klimatyczny z każdym dniem staje się coraz bardziej dotkliwy. Na bardzo realnym tle katastrof klimatycznych wciąż znajdą się ludzie, którzy odmówić udziału w ogóle w systemie, który ich zdaniem jest z natury szkodliwy i niszczący środowisko.

Na nieistniejąca już strona cryptoart.wtf, uwaga kieruje czytelników na strony GitHub i eseje, które prowadzą ludzi przez obliczenia śladu węglowego i aktualne myślenie na ten temat. „CryptoArt to niewielka część globalnych emisji”, czytamy w notatce. „Nasze działania w tej przestrzeni są odzwierciedleniem sposobu myślenia, którego potrzebujemy w naszych wysiłkach na rzecz zmiany systemowej na większą skalę”.

Prace nad wszystkimi potencjalnymi rozwiązaniami problemu zanieczyszczenia klimatu powodowanymi przez NFT są w różnym stopniu, ale nie zostały one jeszcze powszechnie przyjęte. Mimo to wielu artystów – a nawet niektórzy ekolodzy – są optymistami co do sztuki kryptograficznej. „Myślę, że w przyszłym roku, półtora roku, emisje nie będą stanowić problemu” – mówi Blockchain for Climate Foundation’s Pallant.

Ostatecznie to artyści najbardziej dążą do zmiany. Jeśli rynki dla NFT nie zaczną spełniać ich wymagań, artyści mogą zacząć bić swoje NFT rynki wykorzystujące czystsze kryptowaluty. Jest już wysiłek artystów zebrać pieniądze, aby nagrodzić ludzi, którzy mogą wymyślić nowe sposoby na uczynienie sztuki kryptograficznej bardziej zrównoważoną. Każdy, kto chce wesprzeć tych artystów, kupując ich prace, może przenieść się wraz z nimi na mniej zanieczyszczające platformy – a może po prostu kupić fizyczną kopię ich pracy.

Elizabeth Lopatto i Jacob Kastrenakes przyczynili się do powstania tego raportu.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Mistrzowie College League of Legends i Valorant muszą zapłacić za swoje trofea

Przez ostatni rok studenci college'ów i gracze esportowi z Texas A&M University i St. Louis University żonglowali pracą szkolną i grami...

Dyrektor generalny Sonos przeprasza za katastrofalne wdrożenie nowej aplikacji

Wiemy, że zbyt wielu z Was doświadczyło poważnych problemów z naszą nową aplikacją, która została wprowadzona 7 maja, i chciałbym zacząć od osobistych...

Gra karciana Palii „Hot Pot” to rozrywka, która wywołała konflikt między graczami

Ostatnio w symulatorze życia super przytulnego pojawiła się dziwnie wroga strona Palia — i nie mówię o ukrytym karcianym dole pod...
Advertisment