Kongres nienawidzi Big Tech — ale nadal wydaje się optymistycznie nastawiony do sztucznej inteligencji


Rozpoczynając we wtorek serię przesłuchań AI, senator Richard Blumenthal (D-CT) użył generatora zamiany tekstu na głos wytrenowanego na wielu godzinach swoich przemówień, aby wygłosić oświadczenie wstępne przed dyrektorem generalnym OpenAI, Samem Altmanem.

Członkowie Senackiej Komisji Sądownictwa wyrazili pilną potrzebę (lub zrobili to za nich komputer) w sprawie regulacji sztucznej inteligencji podczas rozprawy. Ale nawiązali w dużej mierze przyjazny ton z Altmanem, który poparł wiele z tych samych reform, które proponowali. Ze swojej strony Altman uczepił się pomysłu Kongresu, by stworzyć nową agencję, której zadaniem będzie regulowanie sztucznej inteligencji i udzielanie licencji na jej rozwój większym firmom.

„Wierzymy, że korzyści płynące z narzędzi, które do tej pory wdrożyliśmy, znacznie przewyższają ryzyko” — powiedział Altman w swoim wstępnym zeznaniu. „Uważamy jednak, że interwencja regulacyjna rządów będzie miała kluczowe znaczenie dla złagodzenia ryzyka związanego z coraz potężniejszymi modelami”.

„Kongres ma teraz wybór”.

Widoczne podekscytowanie prawodawców wyraźnie kontrastowało z ich bardzo krytycznymi pytaniami dotyczącymi dyrektorów generalnych, takich jak Mark Zuckerberg z Meta i Shou Zi Chew z TikTok. Wydawali się zachęceni apetytem Altmana na zasady bezpieczeństwa i od czasu do czasu dziękowali mu za jego zeznania; Senator John Kennedy (R-LA) zapytał Altmana, czy byłby zainteresowany pracą w jakiejkolwiek agencji regulacyjnej utworzonej przez Kongres. Zamiast nękać błędy z przeszłości, senatorowie wydawali się chętni do korzyści, które mogą wynikać z technologii sztucznej inteligencji.

„Musimy maksymalizować dobro nad złem. Kongres ma teraz wybór. Mieliśmy ten sam wybór, kiedy zmierzyliśmy się z mediami społecznościowymi. Nie udało nam się wykorzystać tego momentu” – powiedział we wtorek Blumenthal. „Teraz mamy obowiązek zrobić to na sztucznej inteligencji, zanim zagrożenia i ryzyko staną się realne”.

Reklama

Plan Kongresu dotyczący regulacji sztucznej inteligencji jest nadal niejasny po wtorkowym przesłuchaniu, które było tylko pierwszym z kilku, które prawodawcy planują przeprowadzić w ciągu lata. Najczęściej dyskutowano o nowej agencji regulacyjnej, ale prawodawcy przeprowadzili inne pomysły poza Altmanem, na przykład pociągnięcie firm AI do odpowiedzialności za szkody wyrządzane użytkownikom.

„Widząc, jak agencje działają w tym rządzie, zwykle dają się złapać przez interesy, które mają regulować” – powiedział senator Josh Hawley (R-MO), zajmując stanowisko podobne do swojego stanowiska w sprawie innych firm technologicznych. „Dlaczego po prostu nie pozwolimy ludziom cię pozwać?”

Niektórzy prawodawcy wprowadzili już ustawy ograniczające wykorzystanie sztucznej inteligencji w różnych branżach. Przedstawicielka Yvette Clarke (D-NY) zgasła projekt ustawy wymagający nowych ujawnień w reklamach politycznych, które wykorzystują treści generowane przez sztuczną inteligencję. Senator Amy Klobuchar (D-MN) przedstawiła w Senacie ustawę towarzyszącą przed rozprawą.

Nacisk Kongresu na uregulowanie sztucznej inteligencji następuje po kilku ruchach zarówno Białego Domu, jak i agencji federalnych. Na początku tego miesiąca Altman i dyrektorzy generalni Google, Microsoft i Nvidia spotkali się w Białym Domu z wiceprezesem Kamalą Harris, aby omówić rozwój odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Biały Dom wystosował prośby branży o zapobieganie szkodom, takim jak dyskryminacja w przeszłości, publikując w zeszłym roku „Kartę praw AI”.

Organy regulacyjne również zaczęły koncentrować się na tym, w jaki sposób mogłyby lepiej regulować branżę. W kwietniu Federalna Komisja Handlu, Biuro Ochrony Finansów Konsumentów, Departament Sprawiedliwości i Komisja ds. Równych Szans Zatrudnienia wydał wspólne oświadczenie ostrzegając firmy, że mają już uprawnienia do ścigania ich, gdy ich produkty szkodzą użytkownikom – niezależnie od kroków, jakie ostatecznie podejmie Kongres.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

ASUS przedstawia karty graficzne GeForce RTX z serii 40 z obsługą SFF-Ready Prime

Firma ASUS wprowadziła na rynek serię Prime kart graficznych GeForce RTX z serii 40 „Ada”, które spełniają nowe wymagania firmy NVIDIA Specyfikacja SFF-Ready...

ASUS przedstawia plecak do gier ROG Archer ErgoAir BP3800

Firma ASUS Republic of Gamers (ROG) zaprezentowała dziś plecak do gier Archer ErgoAir BP3800. Wszechstronny Archer ErgoAir o pojemności 40 litrów ma...

Flagowy procesor AMD Ryzen 9 7950X3D kosztuje poniżej 500 dolarów

Ceny flagowego procesora AMD do komputerów stacjonarnych, Ryzen 9 7950X3D, po raz pierwszy spadły poniżej 500 dolarów, a Amazon wycenił go na 492...
Advertisment