Kompania braci, teraz dostępna na Netfliksie, to niezwykły wpis w historii II wojny światowej


Kompania bracinagrodzony Emmy miniserial stworzony przez Stevena Spielberga I Toma Hanksa, kończy w tym roku 22 lata. Po raz pierwszy w historii dramat historyczny z Damianem Lewisem w roli głównej (Ojczyzna), Rona Livingstona (Powierzchnia biurowa) oraz całą listę innych rozpoznawalnych twarzy na krawędzi sławy, od Toma Hardy’ego po Jamesa McAvoya – będą dostępne w subskrypcyjnej usłudze transmisji strumieniowej inny niż Maks HBO. Pojawi się w serwisie Netflix od 15 września, a jeśli nigdy nie widziałeś tego przełomowego programu, nie ma lepszego momentu niż teraz.

Wieloletni fani również mają powód do podekscytowania, ponieważ 10-odcinkowy serial nagradza wielokrotne oglądanie, zwłaszcza w fantazyjnym formacie 4K, w jakim ma być wyświetlany. Jednak Twoje wrażenia znacznie się poprawią, jeśli głębiej zagłębisz się w historię otaczającą program samo. Oto kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę przy długo oczekiwanej reedycji, w tym zalecenia dotyczące tego, co warto obejrzeć zaraz po.

Przeczytaj książki

Reklama

Zdjęcie: Simon & Schuster

Kompania braci to dramat oparty na prawdziwej historii żołnierzy z kompanii Easy, 2. batalionu 506. pułku spadochronowego, części słynnego amerykańskiego 101 Dywizja Powietrznodesantowa. Scenariusz inspirowany jest niesamowitymi relacjami z pierwszej ręki zebranymi przez historyka Stephena E. Ambrose’a i zebranymi w jego bestsellerowej książce pt. Kompania braci: od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera. Jednak w przeciwieństwie do wielu tekstów historycznych opartych na II wojnie światowej, dzieło Ambrose’a jest wyjątkowo czytelne i zawiera wszystkie podstawowe informacje potrzebne do kontekstualizowania misji Easy Company dla współczesnego odbiorcy – a także anegdoty i winiety, które po prostu nie trafiły do ​​ostatecznej wersji.

Na swoich stronach Ambrose umiejętnie komunikuje nie tylko stawkę, która była stawką zarówno na scenie krajowej, jak i międzynarodowej, gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do ​​II wojny światowej, ale także bardzo specyficzne warunki na polu bitwy, które w pierwszej kolejności doprowadziły do ​​stworzenia tej premierowej siły desantowo-desantowej. Nie brzmi to jak doktryna. Zamiast tego jest to pięknie stworzona historia, charakteryzująca się techniczną przejrzystością, poczuciem dramatycznego napięcia i satysfakcjonującymi charakterami. Co najważniejsze, początkowe rozdziały jasno pokazują, że wszyscy ci mężczyźni byli ochotnikami – niektórzy z nich dosłownie nie mieli pojęcia, w co się pakują.

Jeśli go skończysz, możesz kontynuować dzieło Ambrose’a Dzień D 6 czerwca 1944: Kulminacyjna bitwa II wojny światowej, który wykorzystuje podobne wątki narracyjne, aby opowiedzieć historię szerszej inwazji na Normandię. Następnie zakończ to za pomocą Dziki błękit: mężczyźni i chłopcy, którzy latali B-24 nad Niemcami. Pomoże to przygotować grunt pod nadchodzący film Hanksa i Spielberga Mistrzowie Powietrza, który opowie historię załóg bombowców B-17, które w tym samym czasie walczyły także nad Europą. Ta seria jest oparta na zupełnie innej książce, tej napisany przez Donalda L. Millera.

Posłuchaj podcastu

W 2021 r., u szczytu pandemii Covid-19, HBO zamówiło 10-częściową retrospektywę podcastów, aby uczcić Kompania braci„20-lecie” pod tytułem Podcast Band of Brothers. Choć gospodarzem jest Roger Bennett, którego zbyt energiczny styl wygłaszania może nie odpowiadać każdemu gustowi, lista gości jest naprawdę obszerna. Seria zawiera godzinne wywiady z Hanksem, Livingstonem i Lewisem, a także z Donniem Wahlbergiem i Frankiem Johnem Hughesem — parą, która grała odpowiednio ulubieńców fanów Carwooda Liptona i Billa Guarnere.

Nie przegap jednak odcinka 3, w którym odbędzie się długa rozmowa z Kompania bracilegendarny doradca wojskowy, kapitan Dale Dye, a także Matthew Settle, który wcielił się w enigmatycznego i kontrowersyjnego kapitana Ronalda Speirsa.

Więcej świetnych programów i filmów z II wojny światowej dostępnych strumieniowo

Kompania braci to seria niezwykła, po części ze względu na swoją specyfikę. Koncentruje się na pojedynczej jednostce, składającej się z zaledwie kilku żołnierzy. Ale to laserowe skupienie blokuje inne aspekty drugiej wojny światowej. Sprawdź inne filmy i seriale przesyłane strumieniowo, aby uzyskać wgląd w inne fronty tej technologii.

Świty tutaj są ciche (2015)

Akcja tego czteroodcinkowego miniserialu, którego akcja rozgrywa się wiosną 1942 roku, opowiada nieprawdopodobną historię złożonej wyłącznie z kobiet radzieckiej jednostki przeciwlotniczej stacjonującej w pobliżu Morza Bałtyckiego. Oparty na tytułowej noweli i obecnie transmitowany w Prime Video, jest to dobrze zrealizowany, choć tandetny dramat o przeoczonej kohorcie – ponad 800 000 Rosjanek walczących na liniach frontu II wojny światowej. Dostępna jest także wcześniejsza adaptacja z 1972 roku. Film w reżyserii Stanisława Rostockiego był nominowany do Oscara i tak jest także przesyłanie strumieniowe na Prime.

Warszawa 44 (2014)

Dramat ten jest kroniką Powstania Warszawskiego 1944 r., mężnej próby utrzymania polskiej stolicy w obliczu zaciekłego niemieckiego oporu, zachodniego nadzoru i sowieckiej zdrady. Jego dbałość o szczegóły historyczne jest czasem przyćmiewana przez stylistyczny styl – zwłaszcza kulminacyjny najazd, który przypomina film Baza Luhrmanna. Niemniej jednak jest to historycznie dokładny i niezachwiany portret kluczowego punktu zwrotnego wojny.

Wiatr się wzmaga (2013)

Podążając po piętach Kompania braciHanksa i Spielberga Pacyfik spadł trochę płasko. Wielu przytaczało jej meandrujące skupienie, które wahało się od Stanów Zjednoczonych, przez cały świat, po Australię, a następnie z powrotem do kampanii „skaczącej żaby” na wyspach Pacyfiku. A podczas gdy Clint Eastwood Listy z Iwo Jimy i 2016 Grzbiet Piasków zgarnij nagrodę za pełen akcji dramat Studio Ghibli Wiatr się wzmaga podchodzi do konfliktu z zupełnie innej perspektywy. Animowany film skupia się na doświadczeniach cywilnych w Japonii podczas Wielkiego Kryzysu i opowiada historię Jiro Horikoshiego, wynalazca budzącego postrach Mitsubishi A6M Zero, zwinnego myśliwca na lotniskowcu, który niósł wolę Cesarskiej Japonii do Chin kontynentalnych, Pearl Harbor i nie tylko. Jest transmitowany na Max.

Wojna pokoleń (2013)

Wreszcie jest ponury i potężny Wojna pokoleńpowszechnie uważany za autorską wersję Niemiec Kompania braci. Obecnie można go oglądać wyłącznie w oryginalnej wersji niemieckiej z angielskimi napisami. Zawiera niesamowity scenariusz i kilka znakomitych sekwencji akcji. Jest nie mniej wciągający niż prestiżowy miniserial HBO, a jednocześnie zaledwie dziesięć lat po jego powstaniu wydaje się znacznie bardziej niepokojący – zwłaszcza patrząc z perspektywy naszego współczesnego dyskursu politycznego.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

MINISFORUM wprowadza na rynek płytę BD770i ITX z procesorem AMD Ryzen 7 7745HX

MINISFORUM wprowadza dziś na rynek płytę główną BD770i ITX „Mobile on Desktop”, która jest wyposażona w 8-rdzeniowy procesor AMD „Zen 4” Ryzen 7...

W przyszłym roku LG wyrzuci ze swoich telewizorów technologię ATSC 3.0

ATSC 3.0 to kolejna główna wersja formatu nadawanej telewizji. (Wersja 2.0 była pomyślana jako aktualizacja kompatybilna wstecz, która ostatecznie została anulowana na...

Microsoft kończy aktywację systemu Windows przy użyciu kluczy Windows 7 i 8

Przez ponad dziesięć lat od premiery systemu Windows 8 system Windows skrywał niezbyt dobrze strzeżoną tajemnicę; możesz aktywować instalację za pomocą klucza...
Advertisment