Kompania bracinagrodzony Emmy miniserial stworzony przez Stevena Spielberga I Toma Hanksa, kończy w tym roku 22 lata. Po raz pierwszy w historii dramat historyczny z Damianem Lewisem w roli głównej (Ojczyzna), Rona Livingstona (Powierzchnia biurowa) oraz całą listę innych rozpoznawalnych twarzy na krawędzi sławy, od Toma Hardy’ego po Jamesa McAvoya – będą dostępne w subskrypcyjnej usłudze transmisji strumieniowej inny niż Maks HBO. Pojawi się w serwisie Netflix od 15 września, a jeśli nigdy nie widziałeś tego przełomowego programu, nie ma lepszego momentu niż teraz.
Wieloletni fani również mają powód do podekscytowania, ponieważ 10-odcinkowy serial nagradza wielokrotne oglądanie, zwłaszcza w fantazyjnym formacie 4K, w jakim ma być wyświetlany. Jednak Twoje wrażenia znacznie się poprawią, jeśli głębiej zagłębisz się w historię otaczającą program samo. Oto kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę przy długo oczekiwanej reedycji, w tym zalecenia dotyczące tego, co warto obejrzeć zaraz po.
Przeczytaj książki
Kompania braci to dramat oparty na prawdziwej historii żołnierzy z kompanii Easy, 2. batalionu 506. pułku spadochronowego, części słynnego amerykańskiego 101 Dywizja Powietrznodesantowa. Scenariusz inspirowany jest niesamowitymi relacjami z pierwszej ręki zebranymi przez historyka Stephena E. Ambrose’a i zebranymi w jego bestsellerowej książce pt. Kompania braci: od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera. Jednak w przeciwieństwie do wielu tekstów historycznych opartych na II wojnie światowej, dzieło Ambrose’a jest wyjątkowo czytelne i zawiera wszystkie podstawowe informacje potrzebne do kontekstualizowania misji Easy Company dla współczesnego odbiorcy – a także anegdoty i winiety, które po prostu nie trafiły do ostatecznej wersji.
Na swoich stronach Ambrose umiejętnie komunikuje nie tylko stawkę, która była stawką zarówno na scenie krajowej, jak i międzynarodowej, gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej, ale także bardzo specyficzne warunki na polu bitwy, które w pierwszej kolejności doprowadziły do stworzenia tej premierowej siły desantowo-desantowej. Nie brzmi to jak doktryna. Zamiast tego jest to pięknie stworzona historia, charakteryzująca się techniczną przejrzystością, poczuciem dramatycznego napięcia i satysfakcjonującymi charakterami. Co najważniejsze, początkowe rozdziały jasno pokazują, że wszyscy ci mężczyźni byli ochotnikami – niektórzy z nich dosłownie nie mieli pojęcia, w co się pakują.
Jeśli go skończysz, możesz kontynuować dzieło Ambrose’a Dzień D 6 czerwca 1944: Kulminacyjna bitwa II wojny światowej, który wykorzystuje podobne wątki narracyjne, aby opowiedzieć historię szerszej inwazji na Normandię. Następnie zakończ to za pomocą Dziki błękit: mężczyźni i chłopcy, którzy latali B-24 nad Niemcami. Pomoże to przygotować grunt pod nadchodzący film Hanksa i Spielberga Mistrzowie Powietrza, który opowie historię załóg bombowców B-17, które w tym samym czasie walczyły także nad Europą. Ta seria jest oparta na zupełnie innej książce, tej napisany przez Donalda L. Millera.
Posłuchaj podcastu
W 2021 r., u szczytu pandemii Covid-19, HBO zamówiło 10-częściową retrospektywę podcastów, aby uczcić Kompania braci„20-lecie” pod tytułem Podcast Band of Brothers. Choć gospodarzem jest Roger Bennett, którego zbyt energiczny styl wygłaszania może nie odpowiadać każdemu gustowi, lista gości jest naprawdę obszerna. Seria zawiera godzinne wywiady z Hanksem, Livingstonem i Lewisem, a także z Donniem Wahlbergiem i Frankiem Johnem Hughesem — parą, która grała odpowiednio ulubieńców fanów Carwooda Liptona i Billa Guarnere.
Nie przegap jednak odcinka 3, w którym odbędzie się długa rozmowa z Kompania bracilegendarny doradca wojskowy, kapitan Dale Dye, a także Matthew Settle, który wcielił się w enigmatycznego i kontrowersyjnego kapitana Ronalda Speirsa.
Więcej świetnych programów i filmów z II wojny światowej dostępnych strumieniowo
Kompania braci to seria niezwykła, po części ze względu na swoją specyfikę. Koncentruje się na pojedynczej jednostce, składającej się z zaledwie kilku żołnierzy. Ale to laserowe skupienie blokuje inne aspekty drugiej wojny światowej. Sprawdź inne filmy i seriale przesyłane strumieniowo, aby uzyskać wgląd w inne fronty tej technologii.
Świty tutaj są ciche (2015)
Akcja tego czteroodcinkowego miniserialu, którego akcja rozgrywa się wiosną 1942 roku, opowiada nieprawdopodobną historię złożonej wyłącznie z kobiet radzieckiej jednostki przeciwlotniczej stacjonującej w pobliżu Morza Bałtyckiego. Oparty na tytułowej noweli i obecnie transmitowany w Prime Video, jest to dobrze zrealizowany, choć tandetny dramat o przeoczonej kohorcie – ponad 800 000 Rosjanek walczących na liniach frontu II wojny światowej. Dostępna jest także wcześniejsza adaptacja z 1972 roku. Film w reżyserii Stanisława Rostockiego był nominowany do Oscara i tak jest także przesyłanie strumieniowe na Prime.
Warszawa 44 (2014)
Dramat ten jest kroniką Powstania Warszawskiego 1944 r., mężnej próby utrzymania polskiej stolicy w obliczu zaciekłego niemieckiego oporu, zachodniego nadzoru i sowieckiej zdrady. Jego dbałość o szczegóły historyczne jest czasem przyćmiewana przez stylistyczny styl – zwłaszcza kulminacyjny najazd, który przypomina film Baza Luhrmanna. Niemniej jednak jest to historycznie dokładny i niezachwiany portret kluczowego punktu zwrotnego wojny.
Wiatr się wzmaga (2013)
Podążając po piętach Kompania braciHanksa i Spielberga Pacyfik spadł trochę płasko. Wielu przytaczało jej meandrujące skupienie, które wahało się od Stanów Zjednoczonych, przez cały świat, po Australię, a następnie z powrotem do kampanii „skaczącej żaby” na wyspach Pacyfiku. A podczas gdy Clint Eastwood Listy z Iwo Jimy i 2016 Grzbiet Piasków zgarnij nagrodę za pełen akcji dramat Studio Ghibli Wiatr się wzmaga podchodzi do konfliktu z zupełnie innej perspektywy. Animowany film skupia się na doświadczeniach cywilnych w Japonii podczas Wielkiego Kryzysu i opowiada historię Jiro Horikoshiego, wynalazca budzącego postrach Mitsubishi A6M Zero, zwinnego myśliwca na lotniskowcu, który niósł wolę Cesarskiej Japonii do Chin kontynentalnych, Pearl Harbor i nie tylko. Jest transmitowany na Max.
Wojna pokoleń (2013)
Wreszcie jest ponury i potężny Wojna pokoleńpowszechnie uważany za autorską wersję Niemiec Kompania braci. Obecnie można go oglądać wyłącznie w oryginalnej wersji niemieckiej z angielskimi napisami. Zawiera niesamowity scenariusz i kilka znakomitych sekwencji akcji. Jest nie mniej wciągający niż prestiżowy miniserial HBO, a jednocześnie zaledwie dziesięć lat po jego powstaniu wydaje się znacznie bardziej niepokojący – zwłaszcza patrząc z perspektywy naszego współczesnego dyskursu politycznego.