Komisja Europejska uznaje łączenie aplikacji Teams z M365 przez Microsoft za antykonkurencyjne


Microsoft złamał przepisy antymonopolowe Unii Europejskiej (UE), dołączając do swojego opartego na chmurze oprogramowania do komunikacji i współpracy Teams, gdy użytkownicy kupowali jego pakiet produktywności online, Office 365.

Taki jest wstępny pogląd wynikający z trwającego dochodzenia Komisji Europejskiej (KE) w sprawie strategii dystrybucyjnej Microsoft Teams, który rozpoczął się w lipcu 2023 r w odpowiedzi na dwie odrębne skargi złożone przez dostawców oprogramowania komunikacyjnego, Slack i Alfaview.

Komisja Europejska oświadczyła, że ​​poinformowała Microsoft o swoim wyroku, który zapadł osiem miesięcy po ogłoszeniu planów przez giganta oprogramowania Październik 2023 r. w celu oddzielenia aplikacji Teams od pakietów Microsoft 365 i Office 365 sprzedawanych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii.

W momencie przeprowadzki Microsoft wyraził nadzieję, że sprzedaż tych produktów osobno umożliwi klientom zakup produktów Office 365 i Microsoft 365 po niższej cenie. Zobowiązała się także do zrobienia „więcej, aby ułatwić interoperacyjność między konkurencyjnymi ofertami w zakresie komunikacji i współpracy”.

Jak donosi „Computer Weekly”, Firma Microsoft zaprzestała sprzedaży aplikacji Teams w pakiecie z Microsoft 365 i Office 365 na całym świecie w kwietniu 2024 r.

Komisja Europejska stwierdziła jednak, że wstępne ustalenia z dochodzenia pokazują, że ta zmiana w strategii wejścia aplikacji Teams na rynek jest „niewystarczająca, aby rozwiać jej obawy” i „niezbędne są dalsze zmiany w postępowaniu Microsoft, aby przywrócić konkurencję”.

Reklama

W oświadczeniu przedstawiającym wstępne ustalenia Komisja stwierdziła, że ​​jej dochodzenie wykazało, że Microsoft dominuje na światowym rynku aplikacji zwiększających produktywność w formie oprogramowania jako usługi (SaaS) dla przedsiębiorstw oraz że połączenie aplikacji Teams z usługą Office 365 było posunięciem antykonkurencyjnym .

„Komisja jest zaniepokojona faktem, że co najmniej od kwietnia 2019 r. Microsoft powiązał usługę Teams ze swoimi podstawowymi aplikacjami biurowymi SaaS, ograniczając w ten sposób konkurencję na rynku produktów do komunikacji i współpracy” – stwierdziła.

„W szczególności Komisja jest zaniepokojona tym, że Microsoft mógł przyznać Teams przewagę dystrybucyjną, nie dając klientom wyboru, czy chcą uzyskać dostęp do Teams w ramach subskrypcji [its] Aplikacje zwiększające produktywność SaaS.”

Kontynuowano: „Przewaga ta mogła zostać dodatkowo pogłębiona przez ograniczenia interoperacyjności pomiędzy konkurentami Teams i ofertami Microsoftu. Zachowanie mogło uniemożliwić rywalom Teams konkurowanie, a tym samym wprowadzanie innowacji, ze szkodą dla klientów w Europejskim Obszarze Gospodarczym”.

W oświadczeniu dla Computer Weekly Brad Smith, wiceprezes i prezes Microsoftu, powiedział, że firma podjęła już pewne działania w odpowiedzi na obawy Komisji Europejskiej i w świetle swoich ustaleń będzie szukać sposobów, aby zrobić więcej.

„Po rozdzieleniu usługi Teams i podjęciu wstępnych kroków w zakresie interoperacyjności doceniamy zapewnioną dzisiaj dodatkową przejrzystość i będziemy pracować nad znalezieniem rozwiązań, które rozwieją pozostałe wątpliwości Komisji” – powiedział Smith.

Wiadomości o ustaleniach Komisji Europejskiej depczą po piętach brytyjskiemu organowi nadzorującemu konkurencję, firmie Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA), publikujący tymczasowe ustalenia własnego dochodzenia w sprawie zarzutów dotyczących zachowań antykonkurencyjnych związanych z praktykami licencyjnymi firmy Microsoft.

Nicky Stewart, była szefowa ICT w biurze gabinetu brytyjskiego rządu, stwierdziła, że ​​nie jest zaskoczona słysząc, że pomimo wysiłków podejmowanych na rzecz oddzielenia aplikacji Teams od pakietów oprogramowania zwiększającego produktywność, Komisja Europejska w dalszym ciągu ma wątpliwości co do zachowania firmy.

„Nic dziwnego, że Komisja Europejska w dalszym ciągu ma wątpliwości… biorąc pod uwagę wszechobecność pakietów oprogramowania Microsoftu oraz problemy z interoperacyjnością między nimi a pakietami oprogramowania konkurentów Microsoftu” – stwierdziła. „Po raz kolejny byliśmy świadkami, jak Microsoft zrobił za mało i za późno i to słusznie uzasadnia wstępną opinię Komisji Europejskiej”.

Dodała: „Ponieważ Microsoft jest również przedmiotem kontroli CMA, między innymi pod kątem nieuczciwych praktyk w zakresie licencjonowania oprogramowania, w przypadku której CMA przedstawi wstępną opinię tej jesieni, okaże się, czy Microsoft przyjmie podobną taktykę tutaj, w Wielkiej Brytanii i wykonaj gest, który zasadniczo oznacza zrobienie absolutnego minimum, aby uniknąć sankcji regulacyjnych”.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Jak ułatwić korzystanie z telefonu jedną ręką

Będą chwile, kiedy będziesz mieć tylko jedną wolną rękę, aby korzystać z telefonu. Możesz wyprowadzać psa, nieść zakupy, trzymać się słupka metra lub...

Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o plotkowanym HomePodzie z wyświetlaczem firmy Apple

Po uwolnieniu HomePod 2 na początku 2023 r. pojawiło się wiele plotek o nowym modelu HomePoda, który zawiera jakiś rodzaj wyświetlacza. Plotki te...

Wadliwa aktualizacja CrowdStrike’a spowodowała awarię 8,5 miliona urządzeń z systemem Windows, twierdzi Microsoft

Błędna aktualizacja CrowdStrike spowodowała ogólnoświatową katastrofę technologiczną, która w piątek dotknęła 8,5 miliona urządzeń z systemem Windows, według Microsoftu. Microsoft twierdzi, że to...
Advertisment