Komisja Europejska ukarała Apple grzywną w wysokości 2 miliardów dolarów za „nadużycie” zasad App Store, Apple złoży apelację


The Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj że nałożył na Apple karę w wysokości 1,8 miliarda euro, czyli około 2 miliardów dolarów, za nadużywanie swojej dominującej pozycji na rynku usług strumieniowego przesyłania muzyki poprzez „nadużycie” zasad App Store. UE twierdzi w szczególności, że przepisy Apple zapobiegające sterowaniu uniemożliwiają Spotify i innym konkurentom Apple Music informowanie klientów o alternatywnych sposobach subskrypcji.

Apple odrzuca ustalenia i złoży odwołanie od decyzji, as na co wskazuje właśnie opublikowany mocno sformułowany komunikat prasowy. Apple twierdzi, że UE nie znalazła dowodów na szkodę konsumenta i „ignoruje rzeczywistość rynku, który dobrze się rozwija, jest konkurencyjny i szybko rośnie”.

Kara jest zwieńczeniem dochodzenia UE, które trwało ponad dziesięć lat, a najpierw Spotify złożenie formalnej skargi w 2019 r. Kwota kary w wysokości 2 miliardów dolarów jest proporcjonalna do światowych przychodów Apple i „niezbędna do osiągnięcia efektu odstraszającego” – wynika z orzeczenia Komisji UE.

UE twierdzi, że przepisy Apple uniemożliwiają twórcom aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki informowanie użytkowników iOS o innych sposobach subskrybowania usług poza App Store, które teoretycznie mogą być tańsze, ponieważ nie podlegałyby prowizji Apple w wysokości 15–30% od aplikacji zakupy.

Przepisy przeciwdziałające sterowaniu zabraniały programistom informowania użytkowników o alternatywnych metodach płatności, różnicach cenowych oraz udostępniania linków do strony internetowej dewelopera w celu zakupu subskrypcji poza App Store.

Reklama

UE twierdzi, że przepisy przeciwdziałające sterowaniu uznawane są za „nieuczciwe warunki handlu”, co czyni je nielegalnymi w świetle prawa UE. Oprócz grzywny Apple otrzymał nakaz usunięcia w przyszłości przepisów zapobiegających sterowaniu.

To już się wydarzyło, przynajmniej częściowo. Od wszczęcia unijnego dochodzenia Apple na kilka sposobów złagodził zasady App Store. Najnowsze zasady App Store pozwalają „aplikacjom do czytania”, do których zalicza się Spotify, dodanie w swojej aplikacji zewnętrznego linku do zarządzania kontem i opcji płatności, a także mogą na przykład swobodnie wysyłać e-maile do swoich klientów.

Nie jest jasne, czy w oczach UE najnowsze zasady Apple App Store nadal naruszają.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Kalifornijska policja aresztuje cztery osoby w związku z kradzieżą popiersia z klocków Lego o wartości 300 000 dolarów

Mieszkańcy Los Angeles mogą spać spokojnie, wiedząc, że szajka przestępcza nie prześladuje już sklepów detalicznych w mieście, by zasilić czarny rynek klocków Lego....

Taylor Swift wykorzystuje teksty Apple Music do dzielenia się zagadkami na nowym albumie

Taylor Swift 19 kwietnia wyda swój najnowszy album zatytułowany „The Tortured Poets Department”. W zeszłym tygodniu piosenkarka nawiązała już współpracę z Apple Music...

Oto porównanie bezpłatnego miejsca i uaktualnień w iCloud na tle konkurencji

Firma Apple po raz pierwszy wprowadziła usługę iCloud na konferencji WWDC 2011, a Steve Jobs zachwalał ją jako najlepszy sposób przechowywania dokumentów, poczty,...
Advertisment