Kolejność filmów Igrzyska Śmierci: jak oglądać serial we właściwy sposób


Filmy Igrzyska Śmierci, oparty na niezwykle popularnej dystopijnej serii książek dla młodych dorosłych, zdominował kasę w 2010 roku. Trzy książki (i cztery filmy) ukształtowały krajobraz Literatura YA na najbliższe kilka lat (na dobre i na złe) i chociaż wielu naśladowców podążyło ich śladem, żaden z nich nie osiągnął szczytów i ostrego komentarza do serii OG.

Gdybyś przegapił kulturowego ducha czasu, jakim była dystopijna fala YA z początku 2010 roku, możesz nie odróżnić swojego Catching Fires od swoich Kosogłosów. Jako ktoś, kto był na pierwszej linii frontu i dotarł do co najmniej jednej z nocnych premier, włożyłem w to pracę i znam liny. Odrobiłem swój czas i mogę przekazać wiedzę. Ponieważ wszystkie filmy są teraz dostępne w serwisie Netflix, nadszedł właściwy moment, aby przypomnieć ludziom: o co chodziło z filmami „Igrzyska śmierci”?

O czym jest seria Igrzysk Śmierci?

Reklama

Obraz: Lionsgate

Seria Hunger Games rozgrywa się w dystopijnym społeczeństwie Panem, gdzie bogate elity rezydują w Kapitolu, a reszta kraju trudzi się, by zaspokoić ich potrzeby. Aby powstrzymać ludzi, Kapitol losowo wybiera co roku 24 dzieci (po dwoje z każdego z 12 Dystryktów) do walki na śmierć i życie na zaawansowanej technologicznie Arenie. Każdy rok przynosi inną Arenę, zaprojektowaną z myślą o różnych ekosystemach z różnymi wyzwaniami środowiskowymi.

Książki — i filmy — rozpoczynają się, gdy dzielna łucznik z najbiedniejszej dzielnicy Panem, Katniss Everdeen, zgłasza się na ochotnika, by zająć miejsce swojej młodszej siostry. Stamtąd walczy o życie i w jakiś sposób staje się symbolem buntu, który zapala się (ha) w całej krainie.

Jaka jest kolejność filmów?

W większości każdy film odpowiada książce o tym samym tytule. Jednak są cztery filmy i tylko trzy książki. Dlaczego? Cóż, w 2010 roku istniała tendencja do dzielenia mega-przebojowych konkluzji wielkich franczyz science fiction/fantasy dla młodych dorosłych na dwa filmy, aby zarobić więcej pieniędzy. Dla niektórych np Harry Potter i Insygnia Śmierci, posłużyło to do lepszego opowiedzenia zatłoczonej historii w ostatniej części (a także podwoiło gigantyczne zwroty kasowe). Dla innych, takich jak seria Niezgodna, przyniosło to odwrotny skutek, a ostatni film po prostu… nigdy nie powstał.

Ale w każdym razie, kiedy już znasz nazwy kontynuacji, kolejność jest dość prosta. To idzie tak:

Igrzyska Śmierci

Effie (Elizabeth Banks) wyciąga mikrofon do Katniss (Jennifer Lawrence)

Zdjęcie: Lionsgate

Film, od którego wszystko się zaczyna. Grana przez Jennifer Lawrence, Katniss Everdeen, nasza niechętna bohaterka, zgłasza się na ochotnika, by zająć miejsce swojej młodszej siostry podczas igrzysk. Zostaje złapana w sfabrykowaną narrację o zakochanych w gwiazdach, kiedy jej partner z Dystryktu, Peeta (Josh Hutcherson), obmyśla skuteczny plan, który sprawi, że ta dwójka będzie bardziej atrakcyjna dla mieszkańców Kapitolu, dając im obojgu większe szanse na przeżycie. Pierwszy film mocno wykorzystuje trzęsącą się kamerę, czego pozbyły się sequele (dobra rzecz, bo to gówno przyprawiało mnie o ból głowy).

Łapanie ognia

Po przypadkowym podżeganiu do zbiorowej akcji przeciwko klasie rządzącej w całym Panem, Katniss staje się celem dyktatorskiego prezydenta Snowa. Tym razem uczestnicy Igrzysk Śmierci są wybierani z istniejącej puli zwycięzców — więc Katniss wraca z powrotem na Arenę. Jednak szykuje się cicha rebelia, a niektórzy z jej przeciwników mogą być po jej stronie. Arena w Catching Fire jest znacznie fajniejsza niż w poprzednim filmie, a ponieważ nie wszyscy trybuci spotykają się z przedwczesną śmiercią, mają więcej czasu na ekranie i szansę zabłysnąć (krzyczeć do Okropny amerykański akcent Sama Claflina w tym).

Kosogłos część 1

Sam Claflin jako Finnick Odair w Igrzyskach Śmierci: Kosogłos

Obraz: Lionsgate

Ten podnosi się po Łapanie ognia, z Katniss teraz w tajemniczym Dystrykcie 13 po wyniesieniu z areny. Trzynasty Dystrykt podsyca rebelie w całym Panem, a przywódca chce, aby Katniss stała się „Kosogłosem” — czyli symbolem buntu — w celu zjednoczenia rebeliantów. Większość tego filmu skupia się na tym, jak Katniss przyzwyczaja się do nowej pozycji, zwłaszcza że absolutnie nigdy o to nie prosiła i po prostu chciała zapewnić bezpieczeństwo swojej siostrze. Jest tu kilka fajnych rzeczy na temat propagandy, mediów i wojny, ale także jeśli jesteś w kropce i potrzebujesz filmu do przeskoczenia… prawdopodobnie możesz pominąć ten, ponieważ to tylko ekspozycja.

Kosogłos część 2

To wszystko do tego prowadzi! Wreszcie bunt jest w pełnym rozkwicie. To brutalny, niezachwiany finał, który nie ma całkowicie szczęśliwego zakończenia, ale ma sens. Cóż, z wyjątkiem dziwnego ujęcia końcowego, w którym Jennifer Lawrence próbuje uśmiechnąć się do kamery.

Wszystkie filmy z serii Igrzyska Śmierci są dostępne w serwisie Netflix.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Mandalorianin daje Star Wars: Rebel’s Gazareb dużą scenę CGI

Odcinek z tego tygodnia Mandalorianin sezon 3, „Pirat”, był świadkiem powrotu Carona Tevy, kapitana New Republic Starfighter Paula Sun-Hyunga Lee,...

Pojawiają się wyniki Snapdragon 8cx Gen 4 SoC Geekbench, prawdopodobnie próbka inżynierska

Wyniki testów porównawczych dla Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 4 SoC pojawił się w przeglądarce Geekbench wcześnie rano, pod oznaczeniem Snapdragon 8cx Next Gen....

Pierwszy zwiastun Asteroid City to najbardziej Wes Anderson, jaki zobaczysz dzisiaj

Czy rzeczywiście kosmici ukrywają się gdzieś w Searchlight Pictures Miasto asteroid z reżysera Wesa Andersona jest do dyskusji. Jednak całkiem jasne jest...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!