Kobiety na deskach: jak się tam dostać, jak się tam rozwijać


Wraz z nadejściem Międzynarodowego Dnia Kobiet branża technologiczna nadal czyni powolne postępy w kierunku osiągnięcia zdrowej równowagi płci. The Raport Nash Squared Digital Leadership 2022 wykazało, że 14% liderów cyfrowych to kobiety. To znacznie poniżej tego, gdzie powinno być – ale mimo to jest to najwyższy odsetek, jaki do tej pory odnotowaliśmy. Trzeba mieć nadzieję, że w miarę napełniania rurociągu od dołu tempo zmian przyspieszy.

W międzyczasie, w jaki sposób utalentowane kobiety w dziedzinie technologii mogą przebić się przez ten pułap i osiągnąć stanowisko w zarządzie? Niedawno opublikowany przez FTSE doroczny przegląd Women Leaders Review wykazał, że 40% stanowisk w zarządach FTSE 350 jest obecnie zajmowanych przez kobiety – to naprawdę zachęcający postęp, zwłaszcza że cel został osiągnięty trzy lata wcześniej. Jak więc możemy zobaczyć podobne wyniki w szczególności w salach posiedzeń technologicznych? I w jaki sposób kobiety mogą odcisnąć tam swoje piętno i rozkwitać, będąc drogowskazami dla innych?

Dojazd

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie ma łatwych dróg do Zarządu – ani dla mężczyzn, ani dla kobiet. Wspinanie się po drabinie korporacyjnej jest trudne i konkurencyjne. I są kompromisy, których należy dokonać. Dojście do wyższego stanowiska kierowniczego oznacza poświęcenie znacznej części swojego życia pracy, a to prawie nieuchronnie oznacza wpływ na inne obszary. Dotyczy to niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, jesteś w związku lub jesteś singlem, masz dzieci lub nie, czy masz inne hobby, zainteresowania i pasje. Kimkolwiek jesteś, musisz być przygotowany na pewne poświęcenia.

To nie znaczy, że nie możesz stworzyć dobrej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i mieć zaokrąglone życie. Ale oznacza to ciężką pracę, zaangażowanie i autentyczną chęć osiągania wysokich wyników.

Kolejną kluczową kwestią jest zatem odrobienie pracy domowej i upewnienie się, że osiągnięcie wyższego stanowiska jest tym, czego naprawdę chcesz. Niektóre osoby, obojga płci, dochodzą do połowy kariery zawodowej i zdają sobie sprawę, że tak naprawdę są szczęśliwe na średnim stanowisku kierowniczym lub raczej wejdą głębiej w specjalizację niż wspinają się wyżej po drabinie stażu pracy. To całkowicie słuszna decyzja.

Jeśli chcesz dostać się na stanowisko w zarządzie, jest kilka rzeczy, które naprawdę mogą ci pomóc. W szczególności dla kobiet posiadanie wokół siebie dobrej sieci współpracowników w firmie lub kontaktów zewnętrznych, do których można zwrócić się o poradę, wsparcie i zachętę, jest nieocenione. Dołącz do sieci kobiet lub innych specjalistycznych grup związanych z Twoją dziedziną. W szczególności sprawdź, czy możesz znaleźć mentora (który może być dowolnej płci), który będzie działał jako rada, trener i przewodnik. Pomocna jest jednak obecność kobiety-mentorki, która poszła tą ścieżką, ponieważ może ona wypowiadać się znając wyzwania i możliwości oraz udzielać praktycznych rad. W chwilach, gdy masz wątpliwości, czujesz się, jakbyś uderzył w ścianę z cegieł lub musiał radzić sobie z nowymi i nieznanymi rzeczami, mądrość i doświadczenie mentora mogą pomóc ci przejść dalej i dalej się rozwijać.

Reklama

Rady i wsparcie innych są złotem – ale ważne jest również, aby pozostać wiernym sobie. Nie próbuj być kimś, kim nie jesteś. Znajdź sposób pracy, w którym czujesz się komfortowo, ale jednocześnie zmuszasz się do rozwoju. Nie bój się też mówić, gdy napotkasz złe zachowania. Nie pozwól, aby seksizm lub inne niedopuszczalne postawy utrwalały się poprzez milczenie.

Wreszcie, w związku z tym, nie można po prostu oczekiwać, że następny krok po prostu nadejdzie. Rzeczywistość jest taka, że ​​nadal nie żyjemy w równym i inkluzywnym świecie. To nie są równe szanse. Musisz więc po pierwsze uzbroić się w cierpliwość, a po drugie wyłożyć rękę na obowiązki, które mogą wykraczać poza twoją obecną rolę – na przykład zaoferowanie poprowadzenia projektu lub przewodniczącego komisji. To trochę jak w szkole, gdzie zajęcia pozalekcyjne przynoszą punkty. Pokaż gotowość do podejmowania nowych wyzwań i możliwości.

Kwitnie tam

Więc dotarłeś tam? Gratulacje! Ale co teraz…?

Objęcie stanowiska w zarządzie może wydawać się dziwne i nieznane. To trochę jak oglądanie sportu, o którym niewiele wiesz – na przykład baseball. Siedzisz tam i myślisz: „Jakie są tutaj zasady? Jak wygląda dobro? I kto tak naprawdę wygrywa?”

Tak samo w sali konferencyjnej. Musisz się zorientować i zrozumieć zasady gry. Oznacza to zachowanie wszystkich cech, które prawdopodobnie pomogły ci się tam dostać – dociekliwość, ciekawość, zadawanie pytań, kopanie głębiej. Oznacza to również, że nie tylko akceptujesz to, co jest przed tobą. W końcu dołączyłeś do Zarządu, aby wywrzeć pozytywny wpływ i wnieść swój wkład. Niektóre plansze są zdominowane przez określone postacie. Jeśli kobiety są w mniejszości, im (i cichszym mężczyznom) może być trudno wydobyć słowo na marginesie. Jeśli tak jest, zrób coś z tym – na przykład udaj się do przewodniczącego i zgłoś swoje niezadowolenie oraz chęć wniesienia większego wkładu. Prawdopodobnie dadzą ci pierwsze miejsce na następnym spotkaniu!

Staraj się wnosić pozytywny i proaktywny wkład. Przygotuj się na to, że jeśli chcesz wywrzeć wpływ, może to oznaczać sugerowanie nowych rzeczy, które mogą spotkać się z pewnym sprzeciwem. Ponownie sprowadza się to do bycia pewnym siebie i wygodnym we własnej skórze.

Pamiętaj również, że plansze odnoszą sukcesy lub ponoszą porażkę razem. Najlepsze zarządy to jednostki współpracujące, pracujące razem w najlepszym interesie firmy. Odgrywaj w tym pełną rolę, dawaj z siebie wszystko, co najlepsze w każdej dyskusji i bądź przygotowany do słuchania i uczenia się – a przekonasz się, że nadal się uczysz i rozwijasz jako profesjonalista.

Bądź dostępny także dla innych kobiet. Nie bądź jednym z tych, którzy są oskarżani o „wciąganie drabiny” za sobą. Bądź przygotowany do pełnienia roli mentora; dać czas wschodzącym talentom; bądź głosem kobiet w biznesie.

Drzwi uchylone?

Nadal nie ma wystarczających postępów w przyciąganiu kobiet do sali posiedzeń zarządu – a reprezentacja mniejszości etnicznych jest prawdopodobnie jeszcze gorsza. Są jednak oznaki, że sprawy powoli idą w dobrym kierunku. Obowiązkiem wszystkich liderów jest opanowanie problemu i stworzenie kanałów, które umożliwią dostęp do bardziej zróżnicowanych talentów na wszystkich poziomach, w tym na szczeblu kierowniczym. To powinno samo w sobie stanowić punkt porządku obrad każdego posiedzenia Rady.

Kobietom wciąż trudniej jest dotrzeć na najwyższe szczeble. Jednak narasta poczucie, że jeśli odpowiednio popchniesz drzwi, mogą się po prostu otworzyć.

Bev White, dyrektor generalny i Melanie Hayes, członek zarządu Nash SquaredSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Współzałożyciel firmy Intel, Gordon Moore, człowiek stojący za prawem Moore’a, umiera w wieku 94 lat

Firma Intel oraz Fundacja Gordona i Betty Moore'ów ogłosiły dzisiaj, że współzałożyciel firmy, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat. Fundacja poinformowała, że...

Internet Archive przegrało swoją pierwszą walkę o skanowanie i wypożyczanie e-booków jak biblioteka

Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w Hachette przeciwko Internet Archive, wytoczony przeciwko niemu pozew przez czterech wydawców książek, uznając, że serwis nie...

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel i twórca prawa Moore’a

Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela i tytan Doliny Krzemowej, zmarł dzisiaj w wieku 94 lat, zgodnie z komunikat prasowy firmy. Był...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!