Kiedy zaginęła Wendy Sánchez, jej brat rozpoczął kampanię, aby ją znaleźć


Wendy Sánchez to biała kobieta, mierząca pięć stóp i cztery cale wzrostu, z brązowymi oczami, krótkimi brązowymi włosami i piegami. Jej twarz była ostatnio widziana na muraliach, projekcjach wideo na budynkach, ilustracjach udostępnianych w sieciach społecznościowych i plakatach osób zaginionych. Od 9 stycznia jej rodzina szuka jej w całym Meksyku.

W tę sobotę stycznia, podobnie jak co dwa tygodnie, Sánchez opuściła swój dom w małym nadmorskim miasteczku San Francisco (San Pancho) w stanie Nayarit na środkowym wybrzeżu Pacyfiku, aby odwiedzić swoją rodzinę w sąsiednim stanie Jalisco. . Odkąd wyszła z domu o siódmej rano, nikt o niej nie słyszał.

Dla 31-letniego Baruca Sáncheza, najmłodszego brata Wendy i stratega mediów społecznościowych, pierwszym i najbardziej bezpośrednim działaniem, jakie mógł podjąć, było zwrócenie się do mediów społecznościowych. On i jego rodzina mieli nadzieję, że jeden z przyjaciół Wendy ją widział lub może udzielić jakichkolwiek informacji. Biorąc pod uwagę nieudany rekord Meksyku w poszukiwaniu tysiące zniknęłyBaruc i jego rodzina poczuli się zmuszeni do poprowadzenia poszukiwań Wendy.

Reklama

Mural przedstawiający Wendy Sánchez przed restauracją El Gallo w San Francisco (San Pancho), Nayarit, Meksyk.

„Dostrzegliśmy potrzebę podniesienia nieco głosu, zorganizowania się, zobaczenia, co możemy zrobić, jak pokazać sprawę, jak możemy podnieść głos wśród tak wielu” – mówi Baruc.

Tysiące ludzi znika w Meksyku każdego roku, rozbijając społeczności i odmawiając rodzinom prawa do poznania prawdy o losie ich zaginionych bliskich. Reakcja rządu zmieniła się od zaprzeczania problemowi do pracy z rodzinami, ale rzadko przeznacza niezbędne środki techniczne i finansowe na poszukiwanie i wyjaśnianie losu zaginionych osób. W całym kraju grupy społeczne i rodziny, takie jak rodzina Sánchez, same podjęły trudny proces poszukiwań, często narażonych na zastraszanie i przemoc.

W miarę upływu dni wciąż brakowało Wendy, 33-letniej artystki i projektantki. Opierając się na połączeniach, które zbudował w swojej pracy i zaangażowaniu swojej siostry w społeczność artystyczną, Baruc wezwał artystów i ilustratorów do stworzenia żywej treści wizualnej, aby opowiedzieć historię Wendy na Twitterze, Instagramie i Facebooku. Ilustracje kwiatowe składające się z róż, stokrotek gerbera, tulipanów, liści, liści i iskier „oświetlających jej ścieżkę” zalały kanały społecznościowe. Każdy kawałek przedstawia twarz Wendy na kolorowym tle, zwykle w jej dużych okularach w czarnych oprawkach.

„Zdecydowanie walczymy, aby sprawa mojej siostry była nie tylko wiadomością dnia, tygodnia” – mówi Baruc. „Niestety, jak wiemy, tak wiele wiadomości tego samego typu znieczula nas jako społeczeństwo”.

Baruc zachęcał ludzi online do udostępniania postów zawierających słowo „Wendy” i serię hashtagów, aby zwrócić uwagę na znalezienie jego siostry. #TeBuscamosWendy (Szukamy cię, Wendy) była pierwszym wołaniem o pomoc, jak mówi Baruc, wzywającym rodziny, grupy społeczne i organizacje obywatelskie. Potem nadeszła #TeVamosaEncontrarWendy (Wendy, znajdziemy cię) jako bardziej konkretna i pełna nadziei wiadomość. Następnie #GobernadorDondeEstaWendy (gubernator, gdzie jest Wendy?) Jako wezwanie władz do wykonania ich pracy.

Ulotki dla Wendy Sánchez i innych zaginionych osób w San Francisco, Nayarit, Meksyk.

„„ Znajdziemy cię ”było stwierdzeniem, ponieważ zamierzamy ją znaleźć; w końcu wiemy, że Wendy wróci z nami ”- mówi Baruc.

Według Signa_Lab, interdyscyplinarnego laboratorium badawczego z Jezuickiego Uniwersytetu w Guadalajarze, które przeanalizowało próbkę ponad 22 000 tweetów zawierających hashtagi Wendy od 26 stycznia do 2 lutego, hashtagi stały się popularnymi tematami i sprawiły, że zniknięcie Wendy było nieustającym tematem rozmów.

„Widząc całą próbkę tweetów, widać, jak rozmowa pozostaje aktualna i jest stale wzmacniana” – mówi Paloma López-Portillo, analityk i kurator treści w Signa_Lab. „Bardzo ważne jest, aby hashtagi zawierały aktywne czasowniki, co oznacza, że ​​się poruszamy, robimy coś i jest to ciągłe żądanie, które się nie skończyło”.

Przez ponad dekadę tysiące rodzin w całym Meksyku gromadziły się w kolektywach i brygadach poszukiwawczych w poszukiwaniu swoich zaginionych bliskich, czy to w szpitalach i więzieniach, czy też w tajnych grobach i na rozległych terenach. Więcej niż 80 000 osób zaginęło w latach 2006-2020.

Mural, baner i ulotki dla Wendy Sánchez, która zaginęła od 9 stycznia.

W latach 2011-2017 instytucje rządowe pracowały dla karteli narkotykowych lub ściśle z nimi współpracowały gwałcone, wymuszane, mordowane i porywane mieszkańcy Nayarit, gdzie mieszka Wendy. W 2017 r., Po aresztowaniu prokuratora generalnego Edgara Veytii, który obecnie odsiaduje 20-letni wyrok w amerykańskim więzieniu federalnym za udział w głównej meksykańsko-amerykańskiej grupie przemytników narkotyków – sytuacja uległa pogorszeniu. Rodziny i organizacje obywatelskie potępił liczne przypadki wymuszonych zaginięć. W sierpniu ubiegłego roku Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Wymuszonych Zaginięć nalegał rząd meksykański do przeszukania i zbadania 39 przypadków zaginięć w Nayarit.

Od pierwszego posta w mediach społecznościowych dziesiątki rodzin, kolektywów i stowarzyszeń obywatelskich zwróciło się do rodziny Wendy z prośbą o wsparcie. Niektórzy członkowie Guerreras en Busca de Nuestros Tesoros, stowarzyszenia składającego się z 32 rodzin poszukujących 34 osób w Nayarit, towarzyszyli rodzinie Sánchez w poszukiwaniu Wendy.

„Taka jest nasza rola jako grupy: aby powiedzieć, że już przez to przeszedłem, wiem, co czują, czuję rozpacz, którą czują, i już znam biurokratyczne próby poruszania się po systemie… To droga Crucis ”- wyjaśnia Victoria Garay, założycielka stowarzyszenia i matka 19-letniego Bryana, który zaginął w lutym 2018 roku.

Poszukiwania zaginionych osób spowolniły z powodu ograniczeń w poruszaniu się i zasad dystansowania się społecznych spowodowanych pandemią COVID-19. Jednak zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia, Guerreras towarzyszyli rodzinie Wendy w poszukiwaniach w okolicy San Pancho. „Potrzebujemy fizycznych poszukiwań w terenie” – wyjaśnia Garay. „Chcemy sprawdzić lub prześledzić kroki, które każdy z nich wykonywał, aby dowiedzieć się, gdzie możemy ich szukać”.

W swojej analizie Signa_Lab odkryła, że ​​obok hashtagów Wendy użytkownicy Twittera dodali etykiety odnoszące się do innych przypadków zaginięć lub wydarzeń naznaczonych przemocą i bezkarnością.

„Niektórzy użytkownicy uwzględnili również inne wydarzenia, które również nie przyniosły sprawiedliwości i były bolesne dla meksykańskiego społeczeństwa” – dodaje López-Portillo. „To jak próba zachowania pamięci historycznej”.

Ulotka opublikowana w poszukiwaniu Wendy Sánchez w San Francisco, Nayarit.

Intensywna kampania w mediach społecznościowych w poszukiwaniu Wendy wywołała szybką i empatyczną odpowiedź, opierając się na pracy dziesiątek stowarzyszeń krewnych osób zaginionych w celu podniesienia świadomości ogółu społeczeństwa na temat systematycznego znikania ludzi w całym Meksyku.

„Społeczeństwo jest już zmęczone” – mówi Garay. „Wszystko to wygenerowało cykl wsparcia i stwierdzenia: to się nie może powtórzyć!”

Śledztwo w sprawie Wendy Sánchez toczy się dalej bez postępu. Tymczasem każdego dnia na platformach mediów społecznościowych pojawia się nowa ilustracja, tweet lub wideo wzywające do bezpiecznego powrotu Wendy.

„W końcu” – potwierdza Baruc – „to wołanie obywateli, którzy chcą kogoś znaleźć”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wydarzenie Pokémon Go Tour w Sinnoh, czasy siedlisk i przewodnik po badaniach specjalnych

Wycieczka Pokémon Go: Sinnoh globalne wydarzenie świętuje zarówno pierwotny region Sinnoh, jak i region Hisui. Rozpoczyna się wielkie wydarzenie Od...

Wygląda na to, że kamera Ring Car Cam została wycofana

Potwierdzono, że dzwoni Krawędź że zaprzestał sprzedaży Kamera samochodowa z pierścieniem, hybrydowa kamera samochodowa i kamera bezpieczeństwa, która rejestruje drogę i kierowcę w...

TikTok rozszerza integrację z Apple Music na kolejne regiony

W zeszłym roku TikTok wprowadził nową „Dodaj do aplikacji Muzyka”, która, jak sama nazwa wskazuje, pozwala użytkownikom szybko zapisać piosenkę, którą usłyszeli w...
Advertisment