Kiedy zaginęła Wendy Sánchez, jej brat rozpoczął kampanię, aby ją znaleźć


Wendy Sánchez to biała kobieta, mierząca pięć stóp i cztery cale wzrostu, z brązowymi oczami, krótkimi brązowymi włosami i piegami. Jej twarz była ostatnio widziana na muraliach, projekcjach wideo na budynkach, ilustracjach udostępnianych w sieciach społecznościowych i plakatach osób zaginionych. Od 9 stycznia jej rodzina szuka jej w całym Meksyku.

W tę sobotę stycznia, podobnie jak co dwa tygodnie, Sánchez opuściła swój dom w małym nadmorskim miasteczku San Francisco (San Pancho) w stanie Nayarit na środkowym wybrzeżu Pacyfiku, aby odwiedzić swoją rodzinę w sąsiednim stanie Jalisco. . Odkąd wyszła z domu o siódmej rano, nikt o niej nie słyszał.

Dla 31-letniego Baruca Sáncheza, najmłodszego brata Wendy i stratega mediów społecznościowych, pierwszym i najbardziej bezpośrednim działaniem, jakie mógł podjąć, było zwrócenie się do mediów społecznościowych. On i jego rodzina mieli nadzieję, że jeden z przyjaciół Wendy ją widział lub może udzielić jakichkolwiek informacji. Biorąc pod uwagę nieudany rekord Meksyku w poszukiwaniu tysiące zniknęłyBaruc i jego rodzina poczuli się zmuszeni do poprowadzenia poszukiwań Wendy.

Reklama

Mural przedstawiający Wendy Sánchez przed restauracją El Gallo w San Francisco (San Pancho), Nayarit, Meksyk.

„Dostrzegliśmy potrzebę podniesienia nieco głosu, zorganizowania się, zobaczenia, co możemy zrobić, jak pokazać sprawę, jak możemy podnieść głos wśród tak wielu” – mówi Baruc.

Tysiące ludzi znika w Meksyku każdego roku, rozbijając społeczności i odmawiając rodzinom prawa do poznania prawdy o losie ich zaginionych bliskich. Reakcja rządu zmieniła się od zaprzeczania problemowi do pracy z rodzinami, ale rzadko przeznacza niezbędne środki techniczne i finansowe na poszukiwanie i wyjaśnianie losu zaginionych osób. W całym kraju grupy społeczne i rodziny, takie jak rodzina Sánchez, same podjęły trudny proces poszukiwań, często narażonych na zastraszanie i przemoc.

W miarę upływu dni wciąż brakowało Wendy, 33-letniej artystki i projektantki. Opierając się na połączeniach, które zbudował w swojej pracy i zaangażowaniu swojej siostry w społeczność artystyczną, Baruc wezwał artystów i ilustratorów do stworzenia żywej treści wizualnej, aby opowiedzieć historię Wendy na Twitterze, Instagramie i Facebooku. Ilustracje kwiatowe składające się z róż, stokrotek gerbera, tulipanów, liści, liści i iskier „oświetlających jej ścieżkę” zalały kanały społecznościowe. Każdy kawałek przedstawia twarz Wendy na kolorowym tle, zwykle w jej dużych okularach w czarnych oprawkach.

„Zdecydowanie walczymy, aby sprawa mojej siostry była nie tylko wiadomością dnia, tygodnia” – mówi Baruc. „Niestety, jak wiemy, tak wiele wiadomości tego samego typu znieczula nas jako społeczeństwo”.

Baruc zachęcał ludzi online do udostępniania postów zawierających słowo „Wendy” i serię hashtagów, aby zwrócić uwagę na znalezienie jego siostry. #TeBuscamosWendy (Szukamy cię, Wendy) była pierwszym wołaniem o pomoc, jak mówi Baruc, wzywającym rodziny, grupy społeczne i organizacje obywatelskie. Potem nadeszła #TeVamosaEncontrarWendy (Wendy, znajdziemy cię) jako bardziej konkretna i pełna nadziei wiadomość. Następnie #GobernadorDondeEstaWendy (gubernator, gdzie jest Wendy?) Jako wezwanie władz do wykonania ich pracy.

Ulotki dla Wendy Sánchez i innych zaginionych osób w San Francisco, Nayarit, Meksyk.

„„ Znajdziemy cię ”było stwierdzeniem, ponieważ zamierzamy ją znaleźć; w końcu wiemy, że Wendy wróci z nami ”- mówi Baruc.

Według Signa_Lab, interdyscyplinarnego laboratorium badawczego z Jezuickiego Uniwersytetu w Guadalajarze, które przeanalizowało próbkę ponad 22 000 tweetów zawierających hashtagi Wendy od 26 stycznia do 2 lutego, hashtagi stały się popularnymi tematami i sprawiły, że zniknięcie Wendy było nieustającym tematem rozmów.

„Widząc całą próbkę tweetów, widać, jak rozmowa pozostaje aktualna i jest stale wzmacniana” – mówi Paloma López-Portillo, analityk i kurator treści w Signa_Lab. „Bardzo ważne jest, aby hashtagi zawierały aktywne czasowniki, co oznacza, że ​​się poruszamy, robimy coś i jest to ciągłe żądanie, które się nie skończyło”.

Przez ponad dekadę tysiące rodzin w całym Meksyku gromadziły się w kolektywach i brygadach poszukiwawczych w poszukiwaniu swoich zaginionych bliskich, czy to w szpitalach i więzieniach, czy też w tajnych grobach i na rozległych terenach. Więcej niż 80 000 osób zaginęło w latach 2006-2020.

Mural, baner i ulotki dla Wendy Sánchez, która zaginęła od 9 stycznia.

W latach 2011-2017 instytucje rządowe pracowały dla karteli narkotykowych lub ściśle z nimi współpracowały gwałcone, wymuszane, mordowane i porywane mieszkańcy Nayarit, gdzie mieszka Wendy. W 2017 r., Po aresztowaniu prokuratora generalnego Edgara Veytii, który obecnie odsiaduje 20-letni wyrok w amerykańskim więzieniu federalnym za udział w głównej meksykańsko-amerykańskiej grupie przemytników narkotyków – sytuacja uległa pogorszeniu. Rodziny i organizacje obywatelskie potępił liczne przypadki wymuszonych zaginięć. W sierpniu ubiegłego roku Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Wymuszonych Zaginięć nalegał rząd meksykański do przeszukania i zbadania 39 przypadków zaginięć w Nayarit.

Od pierwszego posta w mediach społecznościowych dziesiątki rodzin, kolektywów i stowarzyszeń obywatelskich zwróciło się do rodziny Wendy z prośbą o wsparcie. Niektórzy członkowie Guerreras en Busca de Nuestros Tesoros, stowarzyszenia składającego się z 32 rodzin poszukujących 34 osób w Nayarit, towarzyszyli rodzinie Sánchez w poszukiwaniu Wendy.

„Taka jest nasza rola jako grupy: aby powiedzieć, że już przez to przeszedłem, wiem, co czują, czuję rozpacz, którą czują, i już znam biurokratyczne próby poruszania się po systemie… To droga Crucis ”- wyjaśnia Victoria Garay, założycielka stowarzyszenia i matka 19-letniego Bryana, który zaginął w lutym 2018 roku.

Poszukiwania zaginionych osób spowolniły z powodu ograniczeń w poruszaniu się i zasad dystansowania się społecznych spowodowanych pandemią COVID-19. Jednak zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia, Guerreras towarzyszyli rodzinie Wendy w poszukiwaniach w okolicy San Pancho. „Potrzebujemy fizycznych poszukiwań w terenie” – wyjaśnia Garay. „Chcemy sprawdzić lub prześledzić kroki, które każdy z nich wykonywał, aby dowiedzieć się, gdzie możemy ich szukać”.

W swojej analizie Signa_Lab odkryła, że ​​obok hashtagów Wendy użytkownicy Twittera dodali etykiety odnoszące się do innych przypadków zaginięć lub wydarzeń naznaczonych przemocą i bezkarnością.

„Niektórzy użytkownicy uwzględnili również inne wydarzenia, które również nie przyniosły sprawiedliwości i były bolesne dla meksykańskiego społeczeństwa” – dodaje López-Portillo. „To jak próba zachowania pamięci historycznej”.

Ulotka opublikowana w poszukiwaniu Wendy Sánchez w San Francisco, Nayarit.

Intensywna kampania w mediach społecznościowych w poszukiwaniu Wendy wywołała szybką i empatyczną odpowiedź, opierając się na pracy dziesiątek stowarzyszeń krewnych osób zaginionych w celu podniesienia świadomości ogółu społeczeństwa na temat systematycznego znikania ludzi w całym Meksyku.

„Społeczeństwo jest już zmęczone” – mówi Garay. „Wszystko to wygenerowało cykl wsparcia i stwierdzenia: to się nie może powtórzyć!”

Śledztwo w sprawie Wendy Sánchez toczy się dalej bez postępu. Tymczasem każdego dnia na platformach mediów społecznościowych pojawia się nowa ilustracja, tweet lub wideo wzywające do bezpiecznego powrotu Wendy.

„W końcu” – potwierdza Baruc – „to wołanie obywateli, którzy chcą kogoś znaleźć”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Gra karciana Palii „Hot Pot” to rozrywka, która wywołała konflikt między graczami

Ostatnio w symulatorze życia super przytulnego pojawiła się dziwnie wroga strona Palia — i nie mówię o ukrytym karcianym dole pod...

Obejrzyj ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich

Ten Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 oficjalnie rozpocznie się w piątek 26 lipca i potrwa do 11 sierpnia. Dowiedz się, jak oglądać ceremonię otwarcia...

Kongres podejmuje działania w sprawie ustawy o bezpieczeństwie dzieci w Internecie

Dzisiaj komisja ds. wymiaru sprawiedliwości Senatu USA wysłucha zeznań pięciu dyrektorów generalnych dużych firm technologicznych: Lindy Yaccarino z X, Shou Zi Chew z...
Advertisment