Niedawny raport sugerował, że możemy to zobaczyć kamerę bezpieczeństwa Apple zostanie wprowadzony na rynek w 2026 r., a ponad 80% z Was stwierdziło, że prawdopodobnie go kupi.
Argumentowaliśmy, że możemy się spodziewać Inteligencja Apple funkcje, które należy uwzględnić, a nowo przyznany patent potwierdza ten pogląd…
Wcześniej zauważyliśmy ewolucję funkcji sztucznej inteligencji, którą widzieliśmy już w inteligentnych aparatach, i powiedzieliśmy, że spodziewamy się, że Apple pójdzie dalej.
Pierwszą funkcją sztucznej inteligencji, która się pojawiła, było wykrywanie osób. Po włączeniu czujnika ruchu system AI sprawdzał, czy w kadrze znajduje się obiekt w kształcie osoby, i uruchamiał nagrywanie dopiero w przypadku wykrycia człowieka.
Bardziej zaawansowane kamery oferują funkcję rozpoznawania osób, w ramach której mogą rozpoznawać członków gospodarstwa domowego i nie uruchamiać ich nagrywania, a jedynie zapisywać klipy przedstawiające osoby, których nie rozpoznają.
Wydaje się jednak prawdopodobne, że inteligentna kamera domowa Apple będzie opierać się na tym rozwiązaniu dzięki funkcjom Apple Intelligence i nietrudno dostrzec potencjalne korzyści ze znacznie inteligentniejszego systemu kamer domowych.
Patent Apple’a przyznane dzisiaj popiera ten pogląd, opisując, w jaki sposób kamera może rozpoznać osobę, nawet jeśli jej twarz nie jest widoczna pod zarejestrowanym kątem.
Apple twierdzi, że system zacząłby od rozpoznania twarzy danej osoby, ale po wykonaniu tej czynności rejestrowałby także inne cechy jej ciała.
Urządzenie rozpoznaje twarz, aby zidentyfikować tożsamość pierwszej osoby pokazanej na pierwszym kanale wideo. Urządzenie identyfikuje także i przechowuje informacje o cechach fizycznych pierwszej osoby z pierwszego przekazu wideo, zapisane informacje powiązane z tożsamością pierwszej osoby na podstawie rozpoznanej twarzy.
Po powiązaniu danych o ich ciele – które mogą obejmować wszystko, od ubioru po chód – może następnie wykorzystać te cechy do późniejszej identyfikacji osób, nawet jeśli kamera nie widzi ich twarzy.
Następnie urządzenie może odebrać drugi obraz wideo przedstawiający drugą osobę, której twarz nie jest rozpoznawana przez urządzenie (np. zasłonięty widok lub słaba jakość obrazu) lub nie jest widoczna dla urządzenia (np. odchodzi od kamera). Urządzenie może porównać zapisane informacje o cechach fizycznych pierwszej osoby (np. galerię obrazów) z dodatkowymi informacjami o cechach fizycznych drugiej osoby pokazanymi w drugim strumieniu wideo […] Na podstawie porównania urządzenie może dostarczyć powiadomienie wskazujące, czy tożsamość drugiej osoby odpowiada tożsamości pierwszej osoby […] W ten sposób techniki mogą umożliwić urządzeniu identyfikację osoby bez konieczności posiadania widoku lub dobrej jakości obrazu twarzy.
W patencie zaznaczono, że dane dotyczące ich ciała mogą być przechowywane jedynie przez krótki czas. Na przykład identyfikacja osoby na podstawie jej ubrania prawdopodobnie zadziała tylko wtedy, gdy zostanie ona zauważona później tego samego dnia. Inne cechy, takie jak kształt ciała, mogą być przechowywane dłużej.
W przypadku chodu dane będą pochodzić z klipu wideo, a nie z serii nieruchomych klatek.
W jednym przykładzie cechy fizyczne mogą być powiązane z ruchem osoby w czasie (np. na przykład chodem osoby podczas chodzenia). W tym przykładzie, podobnie jak opisano powyżej, „odcisk ruchu”, który rejestruje unikalny ruch osoby w czasie, może być przechowywany w odpowiedniej strukturze danych (np. wektorze wielowymiarowym).
Zwracamy uwagę na nasze zwykłe zastrzeżenie, że firma patentuje znacznie więcej rzeczy, niż kiedykolwiek trafia do produktów, ale kamera monitorująca Apple wydawała się oczywistą szansą jeszcze przed Apple Intelligence. Dziś wydaje się to naprawdę nie do pomyślenia.
PS: Czy tylko my tak mamy, czy też Apple mógłby z łatwością sprzedać projekt aparatu z 2003 roku w 2024 roku?
Zdjęcie z kamery internetowej Apple iSight: rzymski/CC2.0 (rozszerzone przy użyciu sztucznej inteligencji; ta wersja również CC2.0)
FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.