Juant w ramach Game Pass oferuje relaksującą przerwę na wspinaczkę skałkową od Big Games


Rok 2023 był bez wątpienia świetnym rokiem dla gier – ale to dużo, prawda? Jest tak wiele świetnych gier, które domagają się naszej uwagi, a wiele z nich jest dość zajętych, hałaśliwych lub samych w sobie skomplikowanych. Alana Wake’a 2 to intensywny, podzielony i przerażający psychotropowy horror. Spider-Man 2 to całe, tętniące życiem miasto, pełne ciekawych rzeczy rozpraszających uwagę. Super Mario Bros. Cud to wciąż zmieniająca się psychodeliczna gorączka, marzenie platformówki. A może zastanawiasz się nad wznowieniem jednej z tegorocznych ważnych gier RPG w połowie rozgrywki — Pole Gwiazd, Cyberpunk 2077: Widmowa WolnośćLub Wrota Baldura 3. Jakoś, Diablo 4 jest już w fazie drugiego sezonu. To wszystko jest trochę przytłaczające.

Polecanie może wydawać się sprzeczne z intuicją inny nowa gra dla ciebie jako odpowiedź na ten nadmiar zamieszania w mózgu – ale zaufaj mi, mam właśnie to. I jest dostępna w ramach Game Pass. (Jest też na PlayStation 5 i Steam.) Tak Justant: wspaniała, medytacyjna przygoda polegająca na wspinaczce skałkowej Życie jest dziwne deweloper Nie kiwaj głową.

Podgląd Justant jeszcze w sierpniu zaryzykowałam, że to może być to chill-outowe przeżycie roku; Gram teraz w wersję ostateczną i moje zdanie się nie zmieniło. Jeśli gra wideo może być uważna, to ta gra jest taka. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że jest bardzo ładny, całkowicie pozbawiony przemocy i ogólnie spokojny na swój sposób, z minimalną ścieżką dźwiękową, która często jest niczym więcej niż ciszą, krokami i szeptem wiatru. Dzieje się tak również dlatego, że w grze chodzi o bycie tu i teraz. Nie ma tu żadnego zdobywania poziomów, gry końcowej, dostosowywania ani meta celów do zaznaczenia. Jesteś tylko ty i kamienna twarz, podciągający się po jednym uchwycie na raz.

Reklama

Obraz: Nie kiwaj głową

Akcja rozgrywa się w jałowej postapokalipsie po wielkiej powodzi. Justant przedstawia naszego młodego, dobrze obutego samotnego poszukiwacza przygód wspinającego się na gigantyczną skalną wieżę, w której mieszkało całe społeczeństwo ludzi, gdy wszystko pod spodem było morzem. Teraz miasto-wieża wydaje się opuszczone i z nieokreślonego powodu nasz bohater musi się na nie wspiąć w towarzystwie uroczego wodnego stworzenia, które ma rezonansowe, życiodajne moce.

Justant nie dała mi w tym roku rzeczy, których nie oferuje żadna inna gra — nawet zaskakująco płynna, organiczna i na swój sposób uważny, Legenda Zeldy: Łzy Królestwa — zrobił: przestrzeń, spokój i prostotę celu. Chociaż w trakcie eksploracji i wspinaczki można znaleźć wiele sekretów i przedmiotów kolekcjonerskich, a wyzwania związane ze wspinaczką stają się coraz bardziej skomplikowane i przypominają łamigłówki w miarę postępów w grze, Justant zawsze prosi Cię tylko o przemyślenie, dokąd zmierzasz (wskazówka: zawsze w końcu jest to góra) i jak się tam dostaniesz.

Granie w tę grę naprawdę oczyszcza moją głowę. Myślę, że jest tego inny powód: delikatny, fizyczny rytm. Gdy się wspinasz, kontroler uruchamia mapę dla twojego lewego i prawego uchwytu, a lewy drążek kieruje twoimi ramionami, więc twoje palce wykonują coś w rodzaju ugniatania, jak huśtawka, gdy przechodzisz z jednego chwytu na drugi. To po prostu z natury relaksujące. (Ile schematów kontroli gier wideo możesz powiedzieć To o?)

Młody bohater Jusanta, przebrany za alpinistę, kładzie kamień na kopcu w dużej okrągłej rurze

Obraz: Nie kiwaj głową

Jest tego więcej Justant niż to, naprawdę. Po pierwsze, sposób, w jaki zaginiona społeczność mieszkańców wież objawia się stopniowo poprzez nuty, pejzaże dźwiękowe i pięknie popękany i wyblakły od słońca projekt lokacji, nadaje tej grze w samotne przemierzanie emocjonalny rezonans, którego niekoniecznie potrzebował, ale który dodaje mu dodatkowego ciężaru. Ponadto techniki wspinaczkowe wkrótce komplikują względy środowiskowe, takie jak ciepło, które zmniejsza twoją wytrzymałość i więdnie pnącze, które twój przyjaciel-blob może pomóc w uprawie.

Wszystko to pomaga utrzymać zaangażowanie podczas wspinaczki. Ale powód, aby uruchomić Justant — lub pobranie go z Game Pass, co powinieneś zrobić już teraz, jeśli wykupisz subskrypcję (jest to dostępne zarówno w planach Xbox, jak i na PC) — to rozkoszowanie się jego minimalną czystością i faktem, że zawsze cię o to prosi jedna sprawa. Jak pisałem w sierpniu: „W roku, w którym więcej często okazywało się, że tak jest więcej, ta gra jest mniejsza.” Wkraczamy w ostatnie miesiące tego wyczerpującego, niesamowitego roku gier. Jest to podwójna prawda.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Sztuczna inteligencja Edge Copilot firmy Microsoft nie jest w stanie podsumować każdego filmu na YouTube

Dodano jedną funkcję do AI Copilot firmy Microsoft w przeglądarce Edge w tym tygodniu jest możliwość generowania streszczeń tekstowych filmów. Jednak funkcja...

UE osiąga wstępne porozumienie w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji, torując drogę dla prawa

Po rundzie intensywnych negocjacji w tym tygodniu prawodawcy w Brukseli osiągnęli obecnie ok „porozumienie tymczasowe” w sprawie proponowanej przez Unię Europejską ustawy o...

Święta Bożego Narodzenia z Batmanem, nowe filmy z serwisu Netflix i wszystko inne do obejrzenia

Witamy w najbardziej pracowitym sezonie kinowym w roku, kiedy naprawdę warto wybrać się do kin na filmy, a wszystko, co trafia...
Advertisment