Jak znaleźć dowolny plik w systemie Windows


Chociaż wiele naszych plików jest przechowywanych w chmurze, nadal wiele zer i jedynek jest przechowywanych lokalnie. Jednak wraz ze wzrostem pojemności dysków używanych w naszych komputerach stacjonarnych i laptopach znajdowanie plików stało się znacznie trudniejsze. Ile zdjęć i filmów masz zgromadzonych na swoim komputerze? Ile dokumentów i plików do pobrania?

Osobiście zaniedbuję zarządzanie plikami, ponieważ jest tak dużo dostępnego miejsca na dysku. Ale kiedy potrzebuję pilnika, zwłaszcza takiego, którego nie używałem od jakiegoś czasu, przychodzi mi na myśl stare powiedzenie o szukaniu igły w stogu siana. Jest jeszcze gorzej, jeśli nie pamiętam zbyt dobrze, jak się to nazywało.

Nie rozpaczaj. System Windows zawiera narzędzia potrzebne do śledzenia tego, czego szukasz. A jeśli wbudowane opcje nie wystarczą, możesz skorzystać z programów innych firm.

Zanim zaczniesz: Indeksowanie systemu Windows

Możesz ustawić system Windows tak, aby wyszukiwał w trybie klasycznym lub ulepszonym; ten ostatni jest wolniejszy, ale dokładniejszy.

Domyślnie system Windows indeksuje tylko pliki w czterech obszarach komputera: w folderach Dokumenty, Obrazy, Muzyka i Pulpit oraz we wszystkich podfolderach od nich odgałęzionych. Jeśli chcesz, aby wyszukiwał także w innych miejscach, możesz to zmienić.

Reklama
 • otwarty Ustawienia z Menu startowenastępnie idź do Prywatność i bezpieczeństwo > Wyszukiwanie w systemie Windows.
 • Pod Znajdź moje plikiprawdopodobnie przekonasz się, że Klasyczny typ wyszukiwania został wybrany automatycznie. Po wybraniu opcji Klasyczny możesz kliknąć Dostosuj lokalizacje wyszukiwania > Modyfikować aby dodać foldery do listy indeksowanych lokalizacji zaznaczając odpowiednie pola.
 • Alternatywnie możesz wybrać Wzmocniony zamiast Klasyczny aby cały komputer był objęty zapytaniami. Microsoft twierdzi, że może to mieć wpływ na użycie procesora i żywotność baterii, więc kompromis może nie być warty zachodu.

W dalszej części tego samego ekranu możesz wykluczyć określone foldery z wyszukiwania. Jeśli istnieją foldery, o których wiesz, że nie będziesz musiał ich przeszukiwać, ich wykluczenie może przyspieszyć procesy indeksowania i wyszukiwania.

Kiedy już zdecydujesz, które foldery mają być indeksowane przez system Windows, możesz przystąpić do wyszukiwania.

Podstawy wyszukiwania plików w systemie Windows

Możesz wyszukiwać bezpośrednio z paska zadań.

Na pasku zadań, tuż po prawej stronie przycisku menu Start, znajduje się pole wyszukiwania lub ikona, której możesz użyć do rozpoczęcia wyszukiwania plików. Po prostu wpisz tyle nazwy pliku, ile pamiętasz, a wyniki pojawią się w trakcie pisania. Jeśli wolisz, możesz także skorzystać z pola wyszukiwania, które pojawi się po otwarciu menu Start.

Kiedy zaczniesz pisać, system Windows wyświetli okno dialogowe pokazujące, co uważa za najlepsze dopasowanie, a poniżej znajduje się więcej dopasowań. Nad najlepszym dopasowaniem znajdziesz szereg zakładek z różnymi kategoriami, m.in Dokumenty, ZdjęciaLub Lornetka składana, którego możesz użyć, aby zawęzić wyszukiwanie, jeśli nie znajdziesz dopasowania od razu. W zależności od wyszukiwanych słów system Windows może nadać priorytet wynikom z Internetu i/lub menu Start przed plikami, dlatego możesz potrzebować tych dodatkowych filtrów.

Jeśli chcesz uzyskać dostęp tylko do niedawno zainstalowanej aplikacji lub niedawno otwartego pliku, wyszukiwanie może nie być konieczne. Kliknij na Menu startowe na pasku zadań i pod przyciskiem Zalecana nagłówku, zobaczysz aplikacje i pliki, z których ostatnio korzystałeś.

Wyszukiwanie plików w Eksploratorze plików

W razie potrzeby Eksplorator plików może przeszukiwać pliki.

Aby uzyskać bardziej zaawansowane wyszukiwanie, otwórz Eksplorator plików i użyj pola wyszukiwania znajdującego się w prawym górnym rogu. Oto kilka wskazówek:

 • Pamiętaj, że Twoja lokalizacja w Eksploratorze plików ma znaczenie: wyszukiwanie zostanie przeprowadzone w folderze, który aktualnie przeglądasz, wraz ze wszystkimi podfolderami. Jeśli chcesz przeszukać cały komputer, najpierw kliknij Ten komputer w panelu nawigacyjnym po lewej stronie. Wpisz nazwę pliku, którego szukasz w polu wyszukiwania i naciśnij Wchodzić. Dopasowania będą następnie zapełniać się na ekranie po ich znalezieniu.
 • Jeśli nie masz pewności co do pełnej nazwy pliku, możesz użyć gwiazdki jako symbolu wieloznacznego reprezentującego dowolną kombinację znaków. Więc szukam jestem* może zwrócić pliki o nazwach „amstrad”, „america” i „am8811!g”.
 • Możesz także użyć znaku zapytania jako jednoliterowego symbolu wieloznacznego. Szukać jestem? wyświetli pliki o nazwach „amy”, „amd” i „am3”.
 • Kolejną sztuczką jest dodanie rozszerzenia pliku, jeśli je znasz. Uruchom wyszukiwanie *.jpg, a otrzymasz z powrotem wszystkie pliki JPEG w bieżącym folderze wraz z jego podfolderami. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz zastosować te same symbole wieloznaczne do rozszerzenia po upływie tego okresu.
 • Operatory logiczne są również obsługiwane. Na przykład użyj „samsung lub google”, aby znaleźć dopasowania dla obu, „samsung i google”, aby znaleźć pliki zawierające oba słowa lub „samsung nie google”, aby uzyskać pliki, które w nazwie mają Samsung, ale nie Google.
 • Jeśli chcesz jeszcze bardziej filtrować wyszukiwanie, poszukaj Opcje wyszukiwania w górnej części okna Eksploratora plików. (Być może będzie konieczne kliknięcie trzech kropek po prawej stronie, aby ją znaleźć.) Kliknij tę opcję, aby wyświetlić listę różnych zmiennych wyszukiwania, których możesz użyć. Możesz na przykład ograniczyć wyszukiwanie na podstawie rozmiaru pliku lub daty ostatniej edycji pliku (co może być bardzo przydatne, jeśli wyniki Cię przytłaczają). Jest też Zawartość pliku opcja, której możesz użyć, jeśli chcesz, aby system Windows przeglądał pliki w poszukiwaniu dopasowań — jest to o wiele dokładniejsze, ale oczywiście zajmuje więcej czasu.

Uzyskiwanie pomocy od narzędzi innych firm

SearchMyFiles oferuje wiele opcji wyszukiwania.

Istnieje wiele narzędzi innych firm, które są gotowe i chętne do pomocy w Twoich poszukiwaniach. Chociaż oferowane przez nie funkcje są bardzo podobne do tych, które znajdziesz w Eksploratorze plików, są one prezentowane w sposób, który może okazać się bardziej intuicyjny.

 • Agent Ransack to szybka i płaska wyszukiwarka plików dla systemu Windows, która umożliwia jednoczesne wyszukiwanie dopasowań w nazwach plików i ich zawartości. Wybór lokalizacji wyszukiwania jest naprawdę łatwy, obsługiwane są także symbole wieloznaczne i operatory logiczne.
 • Potem jest Wszystko, które jest najlżejszym i najprostszym narzędziem do wyszukiwania plików dla systemu Windows, jakie znalazłem. (Można ją także uruchomić jako aplikację przenośną bezpośrednio z dysku USB). Posiada również własny zestaw zaawansowanych funkcji, w tym opcje dopasowywania wielkich i małych liter w nazwach plików oraz możliwość zapisywania wyszukiwań do wykorzystania w przyszłości.
 • WyszukajMojePliki to kolejne bezpłatne narzędzie do wyszukiwania innej firmy, warte obejrzenia. Oprócz bardzo szybkiego wyświetlania wyników, oferuje wygodny panel opcji wyszukiwania, w którym możesz ograniczyć wyszukiwania plików na podstawie rozmiaru pliku, daty pliku i atrybutów pliku (takich jak tylko do odczytu). Pomoże Ci to nawet w wyszukiwaniu duplikatów plików.
 • Nie mniej ważny, Bieg PowerToys firmy Microsoft może zapewnić wyszukiwanie podobne do Spotlight w systemie macOS. Naciśnij Alt + Spacja, aby wyświetlić pole wyszukiwania na środku ekranu, a następnie wpisz nazwę pliku, którego szukasz. Warto mieć je pod ręką, gdy trzeba jak najszybciej dostać się do określonego pliku.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Linia Razer Huntsman V3 Pro z analogowymi przełącznikami optycznymi Gen-2 uwalnia precyzję

W konkurencyjnym świecie gier, gdzie liczy się każda milisekunda, narzędzia, którymi posługujesz się, mogą zadecydować o porażce lub zwycięstwie. Każde naciśnięcie klawisza...

Jak Bitcoin może wspomóc wzrost w rozwijających się gospodarkach

Wiele krajów rozwijających się niewątpliwie doświadczyło swoich problemów gospodarczych. Niektóre z tych krajów mają niestabilne i niezaufane waluty fiducjarne. W związku z tym przyjmują...

Nowe narzędzie do projektowania WaveForming firmy Trinnov zaleca układ pomieszczenia w celu optymalizacji wydajności dźwięku

Trinnov Audio, francuski producent zaawansowanych procesorów audio dla kina domowego, high-end audio i kin komercyjnych, ogłosił wprowadzenie na rynek narzędzia do projektowania dla...
Advertisment