Jeśli często powtarzasz te same zadania w systemie Windows, prawdopodobnie możesz je zautomatyzować, oszczędzając czas i wysiłek w ciągu tygodni i miesięcy.
Zadania te mogą obejmować na przykład rozpoczęcie dnia od określonego wyboru programów i stron internetowych lub zmianę nazw partii plików w celu dopasowania ich do tego samego formatu. A może chcesz wyłączać komputer codziennie o tej samej porze lub potrzebujesz kilku obrazów przeskalowanych do tego samego standardu (coś, co automatyzuję już od dłuższego czasu).
Możliwości jest wiele, a narzędzia do wyboru są różnorodne. Wszystkie działają na nieco inne sposoby, dlatego poniżej podam próbkę, z której będziesz mógł wybrać tę, która najbardziej odpowiada temu, co próbujesz zrobić.
Harmonogram zadań
Harmonogram zadań jest wbudowany bezpośrednio w system Windows i chociaż nie ma najbardziej dopracowanego i przyjaznego dla użytkownika interfejsów, dobrze radzi sobie ze swoim zadaniem — czyli planowaniem zadań w systemie Windows. Za pomocą tego narzędzia można zaplanować wszystko, co można uruchomić w systemie Windows, w tym aplikacje i skrypty.
Wyszukaj i uruchom Harmonogram zadań z menu Start, a na ekranie zobaczysz wprowadzenie do programu wraz z już zaplanowanymi zadaniami (najprawdopodobniej procedurami automatycznej aktualizacji przeglądarki i tym podobnymi). Zalecałbym utworzenie nowego folderu dla własnych zadań: Kliknij prawym przyciskiem myszy Biblioteka Harmonogramu ZadańNastępnie Nowy folder.
- Po utworzeniu folderu kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Utwórz zadanie podstawowe….
- Nadaj nowemu zadaniu nazwę i opis.
- Wybierać Następny aby wybrać typ wyzwalacza dla zadania. Zadania mogą być uruchamiane zgodnie z harmonogramem, podczas uruchamiania komputera lub po określonych zdarzeniach (np. po każdym podłączeniu urządzenia Bluetooth).
- Kliknij Następny aby ustawić szczegóły wyzwalacza. Jeśli na przykład wykonujesz zadanie codziennie, w tym miejscu ustawiasz godzinę jego rozpoczęcia każdego dnia.
- Kliknij Następnynastępnie wybierz Uruchom programnastępnie kliknij Następny Ponownie.
- Następnie musisz wskazać Harmonogramowi zadań aplikację lub skrypt, który ma zostać uruchomiony. Może to być na przykład kalendarz lub aplikacja z listą zadań do wykonania, którą chcesz widzieć na początku każdego dnia.
- Kliknij Następny I Skończyć aby utworzyć zadanie.
Zadania można edytować, usuwać i uruchamiać ręcznie w oknie Harmonogramu zadań — wystarczy kliknąć zadanie prawym przyciskiem myszy, aby znaleźć opcje. W panelu po prawej stronie dostępnych jest więcej opcji, w tym narzędzia do importowania i eksportowania zadań.
Tak wygląda proces w przypadku podstawowych zadań, ale możesz także utworzyć „standardowe” zadania — po prostu wybierz Utwórz zadanie zamiast Utwórz zadanie podstawowe po kliknięciu swojego folderu. Zadania standardowe dodają dodatkowe funkcje, w tym opcję uruchamiania zadania, gdy komputer jest bezczynny przez określoną liczbę minut lub tylko wtedy, gdy komputer nie jest zasilany z baterii.
Automatyzacja zasilania
Power Automate to kolejne narzędzie wbudowane w system Windows — najprostszym sposobem na jego znalezienie jest wpisanie jego nazwy w polu wyszukiwania menu Start. Jest bardziej zaawansowany niż Harmonogram zadań, więc nauka zajmuje więcej czasu, ale ma też większe możliwości w tym, co potrafi.
Na szczęście dla początkujących aplikacja zawiera wiele pomocy, w tym film wprowadzający. Być może jednak najłatwiejszym sposobem nauczenia się podstaw tworzenia przepływu (automatyzacje nazywane są przepływami) jest edycja istniejącego, a nie zaczynanie od zera.
- Kliknij Przykłady z górnego menu, a następnie wybierz przepływ, który chcesz uruchomić. Możesz na przykład spróbować Automatyzacja pulpitu i wtedy Skopiuj plik(i).
- Kliknij ikonę ołówka obok przepływu, aby wprowadzić w nim zmiany lub uzyskać lepszy pogląd na jego działanie. W przypadku przepływu plików kopiowania zobaczysz, jak uruchamiane jest okno dialogowe wyboru pliku, a następnie w jaki sposób wybrane pliki są wykorzystywane.
- Jeśli najedziesz kursorem na podzadanie, z boku zobaczysz trzy kropki. Umożliwiają one edytowanie lub usuwanie podzadań oraz zmianę ich kolejności w przepływie. Następnie kliknij trzy kropki Edytować aby zmienić sposób działania podzadania.
- Nowe podzadania — od tworzenia folderów po wyświetlanie okien dialogowych — można przeciągać od lewej strony.
Usługa Power Automate nie wymaga żadnego kodowania, ale musisz zorientować się, jak działają przepływy. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z usługą Power Automate: przykładowe przepływy pokazują możliwości oprogramowania, od czyszczenia folderów, przez uruchamianie zadań drukowania, aż po robienie zrzutów ekranu.
Utworzone przepływy pojawią się pod Moje przepływy na ekranie głównym programu. Stamtąd możesz je uruchamiać i edytować, a także przypisywać do nich skróty klawiaturowe, dzięki czemu można je łatwo uruchamiać, kiedy ich potrzebujesz.
Inne opcje automatyzacji
Sporo aplikacji oferuje własne funkcje automatyzacji. Na przykład makra (starsze określenie serii zautomatyzowanych działań) znajdziesz w programach Microsoft Excel i Word. W programie Adobe Photoshop jest również coś podobnego, zwane akcjami zamiast makrami. Sprawdź oprogramowanie, którego używasz i zobacz, co jest dostępne.
W przypadku innych scenariuszy, w których trzeba na przykład rejestrować ruchy kursora i naciśnięcia klawiszy, a następnie odtwarzać je w całym systemie Windows, można skorzystać z różnych programów innych firm. Oto dwa, z którymi współpracowałem:
- Prosty rejestrator makr to najlepsza darmowa opcja, z jaką się spotkałem. Jak sama nazwa wskazuje, uważam, że jest naprawdę łatwy w użyciu. Jeśli potrzebujesz więcej funkcji, w tym zaplanowanych uruchomień i edycji kodu, dostępna jest wersja pro za 19,99 USD miesięcznie.
- Coś nieco bardziej wszechstronnego oferuje Rejestrator makr JitBit. Ceny zaczynają się od 38 USD, ale możesz najpierw wypróbować tę aplikację za darmo przez 40 dni, aby sprawdzić, czy jest ona warta swojej ceny. Oprócz rejestrowania ruchów kursora i naciśnięć klawiszy, możesz także wprowadzić opóźnienia czasowe i określone polecenia w systemie Windows, takie jak „zamknij okno” lub „otwórz plik”.