Jak zarządzać uprawnieniami aplikacji na iPhonie


Za każdym razem, gdy instalujesz aplikację na swoim iPhonie, dołączane są do niej uprawnienia — uprawnienia określające, co może, a czego nie może robić. Uprawnienia te obejmują kilka podstawowych części systemu iOS, w tym dostęp do aparatu iPhone’a, mikrofonu i bieżącej lokalizacji. O uprawnienia są pytane pojedynczo, w miarę ich potrzeb, dzięki czemu masz dużą kontrolę nad zachowaniem aplikacji.

Czasami jednak, szczególnie gdy się spieszysz, łatwo jest przypadkowo zezwolić aplikacji na dostęp do danych, których tak naprawdę nie potrzebuje. Czy Twoja aplikacja do robienia notatek Naprawdę chcesz na przykład zobaczyć swoją listę kontaktów?

W rezultacie warto poświęcić chwilę na regularne sprawdzanie tych uprawnień na wypadek, gdyby wcześniej zezwoliłeś na pozwolenie, które chcesz teraz odwołać lub odwrotnie. Zmiana ustawień nie jest trudna, a zapewnia dodatkową warstwę prywatności i bezpieczeństwa.

Przed instalacją

Możesz ocenić, o jakie uprawnienia proszą aplikacje przed ich zainstalowaniem.

Aplikacje muszą ujawniać, jakie dane będą zbierać i w jaki sposób będą wykorzystywane.

Reklama

Możesz sprawdzić dane, które aplikacja będzie zbierać przed jej zainstalowaniem — znajdziesz je bezpośrednio na stronie aplikacji w App Store. Przeczytanie tej listy przed pobraniem lub instalacją może dać ci dobre pojęcie o tym, jakiego dostępu do iPhone’a i danych potrzebuje aplikacja.

Na stronie aplikacji w sklepie App Store przewiń w dół do Prywatność aplikacji i dotknij Patrz szczegóły na pełne podsumowanie. Być może nie widzisz tutaj wszystkich uprawnień, o które aplikacja będzie prosić, ale wiele z wymienionych kategorii danych odpowiada określonym uprawnieniom w Twoim telefonie — na przykład lokalizacji telefonu i jego liście kontaktów.

Oprócz wyszczególnienia rodzajów gromadzonych danych, lista ta będzie zawierać również ogólny powód gromadzenia. Może to dotyczyć na przykład poprawy funkcjonalności aplikacji, ukierunkowania komunikatów marketingowych lub personalizacji produktu. Jeśli nie jesteś zadowolony z praktyk i zasad aplikacji, pozostaw ją odinstalowaną.

Jeśli zainstalujesz aplikację, okaże się, że prosi ona o uprawnienia, kiedy ich potrzebuje. Większość z tych uprawnień powinna być niezbędna do działania aplikacji — na przykład trudno jest skorzystać z Ubera, jeśli aplikacja nie wie, gdzie jesteś — ale kieruj się własnym uznaniem w przypadku uprawnień, które nie wydają się konieczne. Idealnie byłoby, gdyby aplikacja wyjaśniała, dlaczego potrzebuje każdego pozwolenia, chociaż nie wszystkie będą tego potrzebować.

Konfiguracja uprawnień

Aby zarządzać uprawnieniami na swoim iPhonie, przejdź do Ustawień. Jeśli chcesz zobaczyć, jakie uprawnienia uzyskała dana aplikacja:

 • Przewiń w dół do aplikacji, której chcesz się bliżej przyjrzeć, i dotknij jej nazwy.
 • Zobaczysz listę uprawnień, które aplikacja posiada i które nie zostały przyznane.
 • Stuknij dowolne zezwolenie, aby zmienić jego ustawienie.

Jeśli chcesz sprawdzić konkretne uprawnienia i zobaczyć wszystkie aplikacje, które z nich korzystają:

 • Wybierać prywatność i bezpieczeństwo z Ustawień.
 • Zobaczysz listę uprawnień (np Łączność I Zdjęcia). Stuknij w tę, która Cię interesuje, aby zobaczyć, które aplikacje otrzymały pozwolenie, a które nie.

Od Ciebie zależy, w jaki sposób do tego podejdziesz, ale w obu przypadkach znajdziesz te same ustawienia uprawnień.

Częściowe uprawnienia

Niektóre uprawnienia nie są po prostu włączane i wyłączane. Dobrym przykładem jest dostęp do zdjęć: aplikacje mogą uzyskać pełny dostęp do biblioteki zdjęć i filmów lub tylko do wybranych plików. Jest to przydatne, jeśli na przykład chcesz przesłać kilka zdjęć na Instagram, ale nie chcesz dawać aplikacji dostępu do całej galerii.

Nie musisz zapewniać aplikacjom dostępu do całej biblioteki multimediów.

iOS poinformuje Cię, kiedy aplikacje będą korzystać z Twojej lokalizacji.

Pozwolenie na lokalizację działa inaczej niż pozostałe, ponieważ zapewnia znacznie bardziej szczegółową kontrolę.

 • Uzyskiwać Usługi lokalizacyjne na górze prywatność i bezpieczeństwo ekran.
 • Zobaczysz listę aplikacji; po prawej stronie każdego z nich będzie widoczny aktualny stan jego pozwolenia na lokalizację.
 • Na liście aplikacji zauważysz, że obok niektórych z nich znajduje się szara lub fioletowa strzałka. Szara strzałka oznacza, że ​​korzystali z Twojej lokalizacji w ciągu ostatnich 24 godzin, a fioletowa strzałka oznacza, że ​​korzystali z Twojej lokalizacji niedawno — to kolejny sposób na stwierdzenie, czy aplikacja może przekraczać limity zbieranych danych.
 • Wybierz aplikację, aby zmienić jej dostęp do lokalizacji Twojego iPhone’a.
 • Zobaczysz co najmniej trzy opcje: Nigdy, Zapytaj następnym razem lub kiedy udostępnię (więc w zależności od przypadku) i Podczas korzystania z aplikacji.
 • Niektóre aplikacje (takie jak aplikacje pogodowe i mapowe) mają Zawsze opcję, co oznacza, że ​​aplikacja może uzyskać dostęp do Twojej lokalizacji także wtedy, gdy działa w tle.
 • Na stronie znajduje się także tzw Dokładna lokalizacja przełącznik dwupozycyjny: wyłącz tę opcję, a aplikacja będzie mogła określać jedynie przybliżone położenie w miejscu, w którym się znajdujesz.

Kiedy instalujesz aplikację, prawdopodobnie uzyska ona wymagane uprawnienia.

Jeśli włączysz raport prywatności, dowiesz się więcej szczegółów na temat działania aplikacji.

Na dole prywatność i bezpieczeństwo ekranie, znajdziesz Raport dotyczący prywatności aplikacji opcja. Po włączeniu tej opcji (domyślnie jest wyłączona) możesz tu wrócić, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób aplikacje korzystają z nadanych im uprawnień.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Emulator iPhone’a „iGBA” został usunięty z App Store, ale nie jesteśmy pewni dlaczego

W weekend pierwszy emulator gier na konsolę przenośną trafić do App Storepo złagodzeniu wytycznych dotyczących recenzji App Store tydzień wcześniej. Przewiń do przodu o...

MSI prezentuje serwery GPU dla branży mediów i rozrywki na targach NAB Show 2024

MSI, wiodący światowy dostawca serwerów, zaprezentuje swoje najnowsze serwery GPU wyposażone w procesory AMD podczas targów NAB Show 2024 na stoisku nr SL9137...

KingSpec przedstawia 2,5-calowe dyski SSD Yansen dla przedsiębiorstw

Na targach Embedded World 2024 w Norymberdze w Niemczech firma KingSpec (znana również jako YANSEN) zaprezentowała swój 2,5-calowy dysk SSD specjalizujący się w...
Advertisment