Jak zainstalować publiczną wersję beta macOS Sonoma


Apple uruchamia dziś publiczną wersję beta systemu macOS Sonoma. To kolejna duża aktualizacja, która pojawi się na komputerach Mac (ostateczna wersja spodziewana jest później w 2023 r.) i wprowadza kilka dużych zmian. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez proces pobierania wersji beta na komputer, jeśli chcesz. Po zainstalowaniu wersji beta prawdopodobnie otrzyma ona kilka aktualizacji od chwili obecnej do ostatecznej wersji.

(Szukasz instrukcji instalacji publicznej wersji beta systemu iOS 17? Mamy mam cię tutaj.)

Co nowego w macOS Sonoma?

Omówiliśmy najnowsze funkcje macOS Sonoma gdzie indziejale niektóre z najważniejszych to:

 • Obsługa widżetów, które można przeciągnąć z centrum powiadomień na pulpit
 • Nowy „Tryb gry”, który sprawi, że komputer Mac wykorzysta zasoby procesora i karty graficznej, aby zmaksymalizować wrażenia z gry
 • Ulepszone wideokonferencje, w tym możliwość pokazania swojej twarzy nad prezentacją
 • Różnorodne aktualizacje przeglądarki internetowej Safari, w tym możliwość oddzielenia służbowych i osobistych profili przeglądania, wraz ze zwiększonymi zabezpieczeniami prywatności

Kilka funkcji nadchodzących do Sonoma.
Obraz: Jabłko

Jakie urządzenia są obsługiwane przez macOS Sonoma?

Reklama

Apple powiedział, że Sonoma nie obsługuje kilku modeli komputerów Mac z systemem Ventura, więc przed przystąpieniem do pobierania wersji beta warto sprawdzić, czy komputer jest z nią zgodny. Oto lista komputerów Mac zgodnych z Sonoma:

Jeśli Twój Mac jest starszy, warto zauważyć, że niekoniecznie będzie miał wszystkie funkcje — niektóre są dostępne wyłącznie w Apple Silicon. Aby sprawdzić, czy masz układ Apple lub Intel, możesz przejść do Jabłkowe menu w lewym górnym rogu i kliknij O tym Macu.

Jak zainstalować wersję beta macOS Sonoma

Po pierwsze, wykonać kopię zapasową danych przez Time Machine. Umożliwi to powrót do Ventury, jeśli coś pójdzie nie tak z wersją beta Sonoma. Jeśli planujesz zainstalować tę wersję beta na swojej głównej maszynie, pamiętaj, że możesz napotkać problemy (błędy, problemy z kompatybilnością, gorsza niż zwykle żywotność baterii), które mogą stanąć Ci na drodze – a nie to, czego chcesz, jeśli ponownie w jakimkolwiek terminie. Przed przystąpieniem do instalacji upewnij się również, że masz około 20 GB wolnego miejsca na dysku.

Istnieje sposób, aby uniknąć części tego możliwego dramatu. Jeśli używasz komputera z systemem macOS High Sierra lub nowszym, możesz użyj wbudowanych narzędzi do partycjonowania dysku więc beta może żyć w izolacji. W ten sposób możesz przetestować nowe funkcje, a po zakończeniu uruchomić stabilną partycję macOS z resztą danych. Omówimy to później.

Ale najpierw założymy, że zamierzasz przeprowadzić prostą instalację. Zacznijmy.

 1. Zmierzać do Portal oprogramowania w wersji beta firmy Apple przez Safari.
 2. Jeśli wcześniej nie instalowałeś publicznej wersji beta, musisz zarejestrować się, aby uzyskać dostęp za pomocą swojego Apple ID (kroki od trzeciego do piątego). W przeciwnym razie kliknij Zarejestruj swoje urządzenia w prawym górnym rogu strony internetowej. Zostaniesz wysłany do Aktualizacja oprogramowania stamtąd i może przejść do kroku szóstego.
 3. Kliknij System operacyjny Macśrodkowa opcja na środku następnej strony.
 4. Przewiń w dół, aż znajdziesz przycisk z napisem Pobierz narzędzie dostępu do publicznej wersji beta systemu macOS. Kliknij go, aby pobrać plik .DMG, a następnie uruchom plik .PKG z obrazu, aby zarejestrować się w celu otrzymywania aktualizacji beta.
 5. Po uruchomieniu instalatora pojawi się monit, jeśli nie wykryje on kopii zapasowej Time Machine. (Zrobiłeś kopię zapasową, prawda? Jak zasugerowałem powyżej?)
 6. Na koniec udaj się do Aktualizacja oprogramowania z aplikacji Preferencje systemowe (jeśli nie otworzy się automatycznie), aby zainstalować wersję beta. Jeśli jesteś zarejestrowany w programie beta, pod dużym Aktualizacja oprogramowania Ikona. Uwaga: pobieranie może nie być dostępne od razu. Otrzymasz powiadomienie, gdy to nastąpi.
 7. Pobieranie pliku aktualizacji zajmie trochę czasu. Gdy to zrobisz, uderz Ulepsz teraz i biegać po schodach.

Jak utworzyć oddzielną partycję

 • otwarty Narzędzie dyskowe (wbudowana aplikacja, którą można znaleźć, wpisując jej nazwę w pasku wyszukiwania Spotlight). Partycje twojego dysku twardego zostaną wymienione poniżej Wewnętrzny wzdłuż lewej strony okna. Możesz zobaczyć tylko jeden.

Jeśli twój komputer korzysta z APFS, kliknij znak plus u góry, aby utworzyć nową partycję.

 • Jeśli używasz komputera z systemem macOS High Sierra lub nowszym, kliknięcie partycji głównej powinno ujawnić, że jest to Wolumin APFS. Jeśli tak, możesz po prostu kliknąć przycisk plusa nad słowem Tom w lewym górnym rogu okna Narzędzia dyskowego, aby utworzyć nowy wolumin.
 • Możesz nazwać wolumin, jak chcesz, a następnie nacisnąć Dodać. Ponieważ pamięć sformatowana w formacie APFS jest współużytkowana przez woluminy, nie trzeba się martwić o to, ile miejsca należy zarezerwować w nowym wolumenie podczas jego tworzenia.
 • Uwaga: jeśli dysk komputera jest sformatowany do systemu Mac OS Extended zamiast APFS, możesz wybrać Przegroda zamiast tego przycisk w górnej części okna Narzędzia dyskowego. Musisz nazwać partycję, a następnie zdecydować, ile miejsca chcesz mieć na tym kawałku dysku twardego. Biorąc pod uwagę, że poprzednie publiczne wersje beta miały rozmiar ponad 10 GB, sugerowałbym co najmniej 30 GB dla bezpieczeństwa.
 • Teraz, gdy masz inny wolumin (lub partycję), możesz zainstalować wersję beta na tym dysku zamiast na dysku głównym.

Sposób uruchamiania partycji beta zależy od rodzaju posiadanego komputera Mac. Jeśli masz komputer Mac z procesorem Intel, możesz nacisnąć i przytrzymać Opcja podczas uruchamiania, aby przejść do selektora dysków startowych. Na komputerze Apple Silicon Mac po prostu musisz naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania podczas włączania komputera, aby dostać się do ekranu.

Jeśli chcesz, aby Twój komputer domyślnie uruchamiał się w wersji beta, możesz przejść do Preferencje systemowe > Dysk startowy a następnie kliknij przycisk ikona kłódki w lewym dolnym rogu. Po wprowadzeniu hasła lub użyciu Touch ID możesz wybrać partycję beta i kliknąć Uruchom ponownie.

Jak zainstalować macOS Sonoma beta na dysku zewnętrznym

Jeśli nie masz miejsca na utworzenie partycji wystarczająco dużej, aby pomieścić cały drugi system operacyjny, możesz rozważyć zainstalowanie wersji beta na dysku zewnętrznym. Jest to stosunkowo proste, o ile chcesz użyć całego dysku.

Powiedziawszy to, postępuj zgodnie z tymi instrukcjami usunie wszystko z dysku zewnętrznego. Upewnij się, że kopia zapasowa wszystkich danych na nim jest utworzona w innym miejscu. I bądź świadomy: chociaż technicznie możesz zainstalować Sonoma beta na zewnętrznym dysku twardym, uzyskasz znacznie lepszą wydajność, jeśli użyjesz przenośny dysk SSD.

 • Podłącz dysk zewnętrzny.
 • Otwórz Narzędzie dyskowe i wybierz dysk.
 • Kliknij Usuwać przycisk i wybierz APFS od Format menu rozwijane.
 • Po wymazaniu dysku otwórz instalator wersji beta i wybierz dysk zewnętrzny jako miejsce docelowe. Możesz go uruchomić, postępując zgodnie z powyższymi instrukcjami, o ile dysk jest podłączony do komputera.

Zaawansowani użytkownicy mogą być w stanie podzielić swój dysk zewnętrzny na partycje, postępując zgodnie z instrukcjami w powyższej sekcji, ale możliwość tego zależy od konfiguracji dysku.

Jeśli instalator poinformuje Cię, że nie można zainstalować systemu macOS na dysku zewnętrznym, być może uda Ci się to zrobić Instrukcje rozwiązywania problemów firmy Apple aby poprawnie podzielić dysk.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Ładowarka podróżna mophie MagSafe z szybkim ładowaniem Apple Watch

W zeszłym miesiącu, Mophie odświeżony jedna z najpopularniejszych ładowarek z obsługą niektórych nowych specyfikacji. Chociaż niewiele się zmieniło, od kilku tygodni korzystam...

Thriller kryminalny o napadach, film Monk i więcej nowych programów telewizyjnych w tym tygodniu

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, ale telewizja nie zwalnia tempa. W tym tygodniu mamy dla Was wszelkiego rodzaju propozycje,...

Ta karta o wartości 1000 dolarów może przechowywać wiadomość w DNA

Przechowywanie danych DNA może wydawać się odległym rozwiązaniem. Ale startup o nazwie Biomemory przybliża to nieco do rzeczywistości dzięki wydanie nowych kart...
Advertisment