Jak wykonać kopię zapasową i wyczyścić komputer z systemem Windows


Jeśli sprzedajesz komputer z systemem Windows lub przekazujesz go komuś innemu, będziesz chciał najpierw wyczyścić wszystko. Możesz też pozbyć się kilkuletniego zalegania danych i zacząć od nowa z czystym kontem.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​czyszczenie i ponowna instalacja systemu Windows jest znacznie łatwiejsza niż kiedyś. Jestem na tyle stary, że pamiętam, kiedy wymagało to godzin wymiany plików, płyt instalacyjnych i godzin spędzonych na ponownym umieszczaniu programów, e-maili i plików. Dzięki aplikacji w chmurze i online można to teraz zrobić w niecałą godzinę.

Jednak wcześniejsze utworzenie kopii zapasowej wszystkiego jest niezbędne, nawet jeśli planujesz pozostawić swoje pliki osobiste na miejscu (co pozwala na to system Windows). Planując kopię zapasową, oprócz plików osobistych, pomyśl o innych danych, takich jak lokalne biblioteki multimediów i zapisane gry (jeśli jesteś graczem). I chociaż większość aplikacji można po prostu pobrać ponownie z Internetu, warto dokładnie sprawdzić, co masz zainstalowane, aby upewnić się, że są nadal dostępne.

Jak wykonać kopię zapasową systemu Windows

Masz wiele opcji tworzenia kopii zapasowych danych z systemu Windows. W rzeczywistości najbezpieczniejszą opcją jest utworzenie nie jednej, ale dwóch kopii zapasowych: w przeciwnym razie, gdy tylko coś stanie się z oryginalnymi danymi, znajdziesz się w niepewnej sytuacji, w której będziesz mieć ponownie tylko jedną kopię ważnych plików.

Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem jest połączenie przechowywania w chmurze i przechowywania lokalnego. Niezależnie od tego, czy chcesz korzystać z usługi OneDrive firmy Microsoft, czy z opcji innych firm, takich jak Dysk Google czy Dropbox, możesz skonfigurować ważne foldery tak, aby były stale synchronizowane z Internetem. Gdy tylko wprowadzisz zmiany na komputerze, zsynchronizowane pliki zostaną zaktualizowane online.

Reklama

Synchronizacja z OneDrive

Podczas konfigurowania komputera system Windows zasugeruje użycie usługi OneDrive do tworzenia kopii zapasowych.
Zrzut ekranu: Microsoft

Podczas pierwszej konfiguracji systemu operacyjnego Windows zostaniesz zapytany, czy chcesz zsynchronizować pliki z OneDrive. Jeśli zdecydowałeś się to zrobić i chcesz później wprowadzić zmiany:

 • Wyszukaj „OneDrive” w menu Start, a następnie wybierz górę OneDrive wynik, aby wyświetlić folder OneDrive w Eksploratorze plików. Możesz także kliknąć na Ikona OneDrive po prawej stronie paska zadań i wybierz Otwórz folder.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy folder OneDrive w okienku nawigacji po lewej stronie, a następnie wybierz OneDrive > Ustawienia.
 • Pod Synchronizuj i twórz kopie zapasowemożesz wybrać, które części systemu (takie jak folder Pulpit i zapisane zrzuty ekranu) będą zarządzane przez usługę OneDrive.
 • Jeśli nie chcesz używać OneDrive do tworzenia kopii zapasowych, kliknij Konto > Odłącz ten komputer.

Możesz także przejść do ogólnej strony ustawień systemu Windows i kliknąć Konta > Kopia zapasowa systemu Windows aby wybrać foldery, których kopię zapasową chcesz utworzyć, i uwzględnić różne ustawienia systemu Windows (takie jak ustawiona tapeta i hasła Wi-Fi), a także pliki.

Synchronizacja z Dyskiem Google

Dysk Google to kolejna opcja tworzenia kopii zapasowych.
Zrzut ekranu: Google

Jeśli wolisz opcję tworzenia kopii zapasowych w chmurze innej firmy, proces będzie się różnić w zależności od Twojego wyboru. W przypadku Google Drive możesz na przykład pobrać klienta Windows stąd. Po zalogowaniu się na konto Google możesz określić, gdzie w systemie ma się znajdować folder Dysku Google i które pliki chcesz synchronizować.

Aby skonfigurować kopię zapasową na Dysku Google, znajdź ikonę w prawym dolnym rogu paska zadań systemu Windows. Kliknij ikonę prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij ikonę koła zębatego i Preferencje.

 • otwarty Mój komputer i kliknij Dodaj folder aby wybrać foldery w systemie poza wyznaczonym folderem na Dysku Google, których kopię zapasową chcesz utworzyć (np. na pulpicie systemu Windows).
 • otwarty dysk Google aby dostać się do folderu Dysku Google na swoim komputerze i zdecydować, czy pliki mają być dublowane (zawsze zapisywane lokalnie), czy przesyłane strumieniowo (pobierane tylko w razie potrzeby).
 • Kliknij ikonę koła zębatego (w prawym górnym rogu), aby zmienić lokalizację folderu Dysku Google w systemie i zarządzać ustawieniami, takimi jak kopie zapasowe zrzutów ekranu.

Korzystanie z pamięci lokalnej

System Windows nadal ma własną opcję tworzenia kopii zapasowych w pamięci lokalnej, ale jest ona dobrze ukryta: wyszukaj „historię plików” w menu Start, aby ją znaleźć. Narzędzie pomoże Ci regularnie przenosić pliki z wybranych folderów z komputera na dysk zewnętrzny – a jeśli kupisz zewnętrzny dysk twardy lub dysk NAS, w zestawie otrzymasz także oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych, co daje Ci inną opcję.

Jak zresetować system Windows

Jeśli chcesz, możesz zachować swoje pliki podczas resetowania.
Zrzut ekranu: Microsoft

Resetując system Windows, możesz wybrać dwie ścieżki: możesz wyczyścić wszystko i zacząć od nowa lub zresetować podstawowe pliki i aplikacje systemu operacyjnego, pozostawiając pliki osobiste nietknięte.

Pierwsza metoda jest wyraźnie bardziej wszechstronna, ale druga (zakładając, że pozostajesz przy komputerze) pozwala uniknąć kłopotów związanych z koniecznością późniejszego przenoszenia wszystkich danych. Jeśli próbujesz rozwiązać problem z komputerem, spróbuj najpierw wykonać „miękki” reset, aby sprawdzić, czy to rozwiąże problem, zanim przejdziesz do pełnego resetu.

Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzesz, istnieje jeszcze inny wybór: pobierz najnowszą wersję systemu Windows z serwerów Microsoftu lub skorzystaj z plików instalacyjnych znajdujących się już na Twoim komputerze. Opcja chmury zwykle trwa dłużej, ponieważ czekasz na pobranie 4 GB danych, ale oznacza to, że masz najnowszą wersję systemu Windows — nie musisz wówczas instalować żadnych dalszych aktualizacji.

Oto jak zacząć:

 • Otworzyć Ustawienia z menu Start, a następnie przejdź do System.
 • Przewiń w dół i wybierz Powrót do zdrowia > Zresetuj komputer.
 • Tutaj możesz wybrać pomiędzy Zachowaj moje pliki Lub Usuń wszystko.
 • Następnie pojawi się ekran wyboru Pobieranie w chmurze Lub Lokalna ponowna instalacja.

Zanim dojdziesz do finału Resetowanie opcję, która faktycznie rozpoczyna właściwy reset, będziesz mógł sprawdzić swoje wybory: kliknij Zmień ustawienia jeśli chcesz to zrobić inaczej. Pamiętaj, że jeśli zdecydowałeś się na Usuń wszystkowybierając Zmień ustawienia pozwala również na dokonanie wyboru Czyste daneco nie jest wykonywane domyślnie — jeśli chcesz to włączyć, przełącz przełącznik z NIE Do Tak.

Ponowna instalacja w chmurze zapewnia najnowszą wersję systemu Windows, ale trwa dłużej.
Zrzut ekranu: Microsoft

Ten proces „czyszczenia” oznacza, że ​​wszystkie istniejące dane zostaną nadpisane, a nie tylko oznaczone jako usunięte. To funkcja bezpieczeństwa. Przy normalnym resetowaniu nawet ekspertom bardzo trudno jest odzyskać usunięte dane, ale po wyczyszczeniu dysku jest to prawie niemożliwe. Trwa to dłużej (do kilku godzin), ale warto to zrobić, jeśli sprzedajesz lub w inny sposób pozbywasz się swojego komputera.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności rozpoczyna się proces resetowania systemu Windows. Czas trwania tej operacji zależy od ilości miejsca na dysku w systemie i tego, jak duża część wymaga wyczyszczenia, więc możesz na jakiś czas zająć się czymś innym. Po zakończeniu zostaniesz poproszony o zalogowanie się do systemu Windows lub ponowną konfigurację systemu operacyjnego.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Gwiezdne Wojny: Największym i najdziwniejszym jajkiem wielkanocnym Akolity jest Jedi Plo Koon

Nowa seria Gwiezdnych Wojen od Lucasfilm Akolita ma zasłużył na pochwałę za zwykłe istnienie poza sagą Skywalker – po 47...

Oto, jak przygotować komputer Mac na system macOS Sequoia za pomocą narzędzia CleanMyMac X

Obraz: CleanMyMac X Nowy system MacOS Sequoia firmy Apple oficjalnie pojawi się jesienią, więc Wyczyść MyMaca X udzielił nam świetnych rad, jak najlepiej przygotować...

Tożsamość Mistrza Sithów z „Akolity” jest już całkiem jasna

Akolita utrzymuje w tajemnicy tożsamość tajemniczego Mistrza Sithów, ale – naszym skromnym zdaniem – nie może być to jaśniejsze. Przez...
Advertisment