Jak wykonać kopię zapasową i wyczyścić komputer Mac


Choć macOS jest elegancki i dopracowany, może z czasem zwalniać w miarę dodawania pliku za plikiem i programu za programem do systemu Apple. Po kilku latach intensywnego użytkowania pomysł wyczyszczenia komputera Mac i rozpoczęcia od nowa od fabrycznie świeżego, czystego konta zaczyna nabierać coraz większego sensu.

Nie jest to jednak czynność, którą należy zrobić tylko wtedy, gdy chcesz uporządkować bałagan i rozwiązać utrzymujące się problemy: resetowanie komputera Mac jest również ważne, gdy go sprzedajesz lub przekazujesz dalej. Nie chcesz, aby ktokolwiek inny grzebał w Twoich plikach lub danych przeglądania Internetu, a reset zapobiegnie temu.

Resetowanie komputera Mac jest dość proste, ale zanim zaczniesz, musisz upewnić się, że utworzono kopię zapasową wszystkich znajdujących się na nim kopii zapasowych (lub przynajmniej wszystkiego, co chcesz zachować). Powinieneś już mieć kopie zapasowe, ale jeśli jeszcze ich nie skonfigurowałeś, wyjaśnimy, jakie masz opcje przed wykonaniem pełnego resetu.

Jak wykonać kopię zapasową systemu macOS

Można to zrobić na wiele sposobów, więc wybierz ten, który będzie dla Ciebie najlepszy. Jeszcze lepiej, wybierz dwa: ściśle rzecz biorąc, zawsze powinieneś mieć kilka kopii swoich najważniejszych danych — w przeciwnym razie, jeśli jedna z Twoich kopii zapasowych z jakiegoś powodu ulegnie awarii, pozostaniesz bez siatki bezpieczeństwa. W rezultacie zwykle dobrym pomysłem jest utworzenie kombinacji kopii zapasowych w chmurze i lokalnych.

iCloud może tworzyć kopie zapasowe kluczowych folderów i danych aplikacji.
Zrzut ekranu: Apple

Reklama

iCloud jest teraz domyślną opcją tworzenia kopii zapasowych w systemie macOS, chociaż dostajesz za darmo tylko marne 5 GB miejsca, więc prawdopodobnie będziesz musiał dokonać aktualizacji, aby utworzyć kopię zapasową całego komputera Mac: zaczyna się ustalanie cen za 0,99 USD miesięcznie za 50 GB miejsca i obejmuje zdjęcia, filmy i pliki zapisane w kluczowych folderach w systemie macOS.

Być może już przy pierwszym zakupie i skonfigurowaniu komputera Mac skonfigurowałeś usługę iCloud. Aby później dokonać konfiguracji lub wprowadzić zmiany:

  • Otworzyć Jabłko menu w systemie macOS.
  • Wybierać Ustawienia systemowe (macOS Ventura lub nowszy) lub Preferencje systemua następnie kliknij swoje imię i nazwisko.
  • Wybierać iCloud.
  • Upewnij się, że wszystkie aplikacje, które chcesz zsynchronizować z iCloud, robią to: kliknij Pokaż więcej aplikacji (Lub Pokaż wszystko), aby zobaczyć pełną listę.

U góry ekranu możesz zobaczyć, ile miejsca w iCloud jest używane i jakie typy plików zajmują najwięcej miejsca.

macOS oferuje także Time Machine, który tworzy kopie zapasowe plików na lokalnych dyskach pamięci podłączonych kablami lub przez Wi-Fi:

  • Z Ustawienia systemowewybierać Ogólny.
  • Wybierać Wehikuł czasu > Dodaj dysk kopii zapasowej.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby wybrać dysk i rozpocząć tworzenie kopii zapasowej.

Domyślnie godzinowe kopie zapasowe są przechowywane przez 24 godziny, codzienne kopie zapasowe z ostatniego miesiąca, a cotygodniowe kopie zapasowe przez miesiące wcześniejsze. Aby wprowadzić zmiany w ustawieniach, kliknij ikonę Time Machine na pasku menu (wygląda jak dwie wskazówki zegara otoczone strzałką).

Zarówno iCloud, jak i Time Machine powinny tworzyć kopie zapasowe wszystkiego, co ważne na komputerze Mac, w tym plików zapisanych na komputerze — upewnij się tylko, że używasz wyznaczonych folderów na komputerze Mac na zdjęcia, filmy, dokumenty i muzykę.

Do tworzenia kopii zapasowych nie musisz korzystać z opcji Apple. Narzędzia takie jak dysk Google I Dropbox działa tak samo jak iCloud, synchronizując określone foldery z Internetem i aktualizując zmiany natychmiast po ich wprowadzeniu.

Opcje te powinny oznaczać, że masz dobre zabezpieczenie w zakresie tworzenia kopii zapasowych danych, ale przed zresetowaniem komputera Mac warto przeprowadzić pełny audyt. Czy wszystkie aplikacje można zainstalować ponownie z Internetu? Czy wszystkie Twoje e-maile, wiadomości i lokalne biblioteki multimediów są bezpiecznie przechowywane w innym miejscu? Czy wszystkie pliki znajdują się w folderach, w których powinny się znajdować?

Po sprawdzeniu, że wszystkie dane są gdzieś zapisane i można je przywrócić po wyczyszczeniu komputera Mac, możesz przystąpić do następnego kroku.

Jak zresetować system MacOS

Z biegiem lat Apple stopniowo udoskonalało proces resetowania komputera Mac i na szczęście teraz jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek: dostępne jest nawet przyjazne narzędzie Erase Assistant, które poprowadzi Cię przez ten proces.

  • Jeśli używasz systemu macOS Ventura lub nowszego, otwórz plik Jabłko menu i wybierz Ustawienia systemowe (Lub Preferencje systemu).
  • Kliknij OgólnyNastępnie Przenieś lub zresetuj.
  • Wybierać Skasuj całą zawartość i ustawienia aby uruchomić asystenta.

Po drodze wyświetli się podsumowanie usuwanych danych i zostaniesz poproszony o podanie hasła Apple ID, dzięki czemu będziesz mógł wylogować się ze wszystkich odpowiednich aplikacji i usług (aby ten Mac nie był już powiązany z Twoim Apple ID ).

Ostatnim ekranem, który zobaczysz, będzie okno dialogowe z ikoną Usuń całą zawartość i ustawienia przycisk: po kliknięciu nie będzie już odwrotu. Twój Mac zostanie bezpiecznie wyczyszczony, a następnie uruchomiony ponownie, a ekran konfiguracji będzie wyglądał tak, jakbyś konfigurował go po raz pierwszy.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Gwiezdne Wojny: Największym i najdziwniejszym jajkiem wielkanocnym Akolity jest Jedi Plo Koon

Nowa seria Gwiezdnych Wojen od Lucasfilm Akolita ma zasłużył na pochwałę za zwykłe istnienie poza sagą Skywalker – po 47...

Oto, jak przygotować komputer Mac na system macOS Sequoia za pomocą narzędzia CleanMyMac X

Obraz: CleanMyMac X Nowy system MacOS Sequoia firmy Apple oficjalnie pojawi się jesienią, więc Wyczyść MyMaca X udzielił nam świetnych rad, jak najlepiej przygotować...

Tożsamość Mistrza Sithów z „Akolity” jest już całkiem jasna

Akolita utrzymuje w tajemnicy tożsamość tajemniczego Mistrza Sithów, ale – naszym skromnym zdaniem – nie może być to jaśniejsze. Przez...
Advertisment