Jak oglądać filmy, żeby naprawdę sprawiały ci przyjemność


Rozwój usług przesyłania strumieniowego oznacza, że ​​istnieją więcej opcji niż kiedykolwiek o tym, jakie filmy oglądać i jak je oglądać. Ale te opcje również wielu z nas znużyły. Łatwo jest czuć się tak przytłoczonym wyborem, że oglądasz filmy z poczucia obowiązku, niezależnie od tego, czy oznacza to uparcie staranie się nadążać za Marvel Cinematic Universe, czy też przyjmowanie wszystkich rozmów rozpoczynających sezon nagród. A może przestaniesz w ogóle cokolwiek oglądać. Ale kiedy oglądanie wydaje się być pracą domową, łatwo jest odnieść wrażenie, że każdy film, który nie jest absolutną hitem, marnuje cenny czas, który mógłbyś przeznaczyć na coś innego.

Wielu z nas nadal kocha filmy — uwielbia je oglądać, rozmawiać o nich, czytać o nich, a nawet je kolekcjonować. Jeśli ostatnio czułeś się zniechęcony lub nawet znudzony filmami, być może nęka Cię „setki tytułów wydawanych każdego roku, ale nie ma nic dobrego do oglądania”, lub jeśli zdecydujesz się na drugi seans tylko po to, aby utrzymać zaangażowanie, na pewno nie jesteś sam. Jako osoba, która dosłownie zamieniła oglądanie filmów w pracę, walczę z poczuciem, że „filmy są pracą domową”, tak samo jak ktokolwiek inny. Oto kilka rozwiązań, które pomogły mi cieszyć się filmami i które mogą sprawdzić się w Twoim przypadku.

Zacznij od planu dotyczącego tego, co chcesz oglądać

Reklama

Obraz: Google za pośrednictwem Polygon

Leżenie na kanapie i przeglądanie stron startowych usług przesyłania strumieniowego to przepis na nudę. „Nie wiem, czego chcę, usługa przesyłania strumieniowego, wymyśl to dla mnie” to wysoka bariera, którą musi pokonać każdy algorytm filmu lub rekomendacji. Zamiast tego zdecyduj, co chcesz obejrzeć, zanim włączysz telewizor, jakbyś szedł do kina. Aktywne oczekiwanie na obejrzenie konkretnego filmu wprawia Cię w lepszy, ciekawszy i bardziej zaangażowany sposób myślenia, jeszcze zanim jeszcze zaczniesz.

Jak wybrać jeden film, gdy jest ich tak wiele? Po pierwsze, prowadź własną listę „filmów do obejrzenia” — gdy zobaczysz zwiastun, usłyszysz rekomendację lub złapiesz wzmiankę o czymś, co wydaje Ci się podobne, zanotuj to w dostępnym miejscu, na przykład w aplikacji do notatek w swoim telefonie. telefon, funkcję kolejki preferowanej usługi przesyłania strumieniowego lub narzędzia do śledzenia filmów, takie jak JustWatch i Letterboxd. Cokolwiek, co zastąpi poczucie „Ech, nie ma nic lepszego do roboty, chyba włączę film” poczuciem oczekiwania.

Spróbuj czegoś nowego

Hollywoodzki reżyser David Merrill (młody Robert De Niro, w czarnym garniturze, krawacie i białej koszuli z kołnierzykiem) siedzi w kinie o czerwonych ścianach i ogląda film przy świetle projektora z 1991 roku w filmie Guilty by Suspicion z 1991 roku

Winny przez podejrzenie
Zdjęcie: Kolekcja Warner Bros./Everett

Wszyscy mamy swoje ulubione gatunki, reżyserów i inne kategorie, ale wygoda często może przeszkodzić w znalezieniu kolejnej ulubionej rzeczy. Jak pielęgnować eklektyczny smak? Ryzyko.

Jeśli chcesz znaleźć coś, o czym nigdy byś nie pomyślał, przejrzyj coroczną listę filmów Metacritic najlepsze filmy rokulub poszukaj Lista Letterboxd które brzmi interesująco. Poproś znajomych lub sieć społecznościową o rekomendację na podstawie Twoich upodobań lub skorzystaj z jednego z nich duże, kontrowersyjne, klasyczne listy z najlepsze filmy jakie kiedykolwiek powstały. Znajdź źródła, którym możesz zaufać; Polygon ma wiele przewodników, które poprowadzą Cię do najlepsze filmy na czymkolwiek preferowaną usługę przesyłania strumieniowegoalbo najlepsze filmy w Twoim ulubiony gatunek.

„Spróbuj czegoś nowego” dotyczy także sposobów przeżywania filmów. Z nawyku chodzenia do teatru? Spróbuj ponownie, gdy następnym razem zauważysz a Barbenheimera lub Top Gun: Maverickfilm z wydarzenia na poziomie. Unikasz kin, ponieważ martwisz się ceną lub narażeniem na choroby? Jeśli jesteś w większym mieście, poszukaj bezpłatne seanse filmowe na świeżym powietrzu w Twojej okolicy w cieplejszych porach roku — są dość powszechne.

Daj szansę nowej metodzie oglądania filmów, nawet jeśli masz co do tego wątpliwości. Uniknąłem ery kwarantanny”zdalny wieczór filmowy”, ponieważ staram się unikać rozpraszania uwagi podczas oglądania filmów, a obserwowanie, jak moi przyjaciele wypisują żartobliwe odpowiedzi na to, co oglądamy, brzmiało denerwująco. Zamiast tego było radosne i podnoszące na duchu, prawdziwe przypomnienie, że filmy to wspólne doświadczenie łączące. (Twój przebieg może się różnić; mam szczęście, że moi przyjaciele są zabawni.) Jeśli zwykle oglądasz filmy w samotności, spróbuj zorganizować wieczór składający się z kolacji i filmu. Jeśli zwykle oglądasz ze znajomymi, obejrzyj coś sam. Wymieszaj to.

A jeśli naprawdę chcesz podejść do tego ambitnie, wskocz na trend lub stwórz go sam. Zjawiska takie jak Ruch Panów lub fala Pokazy przebierańców Barbenheimera zostały założone przez fanów traktujących filmy jako wydarzenia towarzyskie. TikTok może nie sprawi, że sam film będzie lepszy, ale wszyscy zaczynają od ducha radości, zanim przejdą przez drzwi.

Zbuduj sieć

Sammy Fabelman (Gabriel LaBelle), nastolatek w zielonym mundurze harcerskim z czerwoną chustką, siedzi w kinie i ogląda swój najnowszy projekt filmowy, a wszyscy jego koledzy-skauci siedzą wokół niego i rozmawiają z nim w „Fabelmanach” Stevena Spielberga

Fabelmanowie
Zdjęcie: Kolekcja Universal/Everett

Dla większości ludzi doświadczenie jakiejkolwiek sztuki jest lepsze, jeśli jest to doświadczenie społeczne. Znalezienie grupy przyjaciół, forum internetowego, lokalnego klubu filmowego lub innego kręgu znajomych, w którym możesz porozmawiać o filmie, który właśnie obejrzałeś, może naprawdę pomóc w budowaniu poczucia zaangażowania i wspólnoty. Nawet znalezienie podcastu filmowego, recenzenta online, reaktora YouTube lub streamera na Twitchu, którego gusta są zgodne z Twoimi, może pomóc w poprawie wrażeń z filmu — mogą być mniej interaktywne, ale nadal mogą pomóc Ci rozpakować Twoją reakcję na film i być może zyskać pewien wgląd w to.

Znalezienie odpowiedniego miejsca na dyskusję jest jak znalezienie dobrego lekarza lub terapeuty, który rzeczywiście będzie dla ciebie skuteczny — zwykle wymaga pracy, a radzenie sobie ze złym może zniechęcać. Ale warto podjąć wysiłek, aby być kuratorem lub stworzyć własny krąg przyjaciół filmowych, w jakiejkolwiek formie.

Niestety, wszyscy mają rację co do wyłączania otaczającego Cię świata

Norma Desmond (Gloria Swanson) wstaje i deklamuje do Joe Gillisa (William Holden), gdy razem oglądają film w jej domowej sali kinowej.  Ona bardzo rozprasza.

Bulwar Zachodzącego Słońca
Zdjęcie: Paramount Pictures/Everett Collection

„Odłóż telefon, wyłącz światło i staraj się jak najmniej rozpraszać” to obecnie tak rutynowa rada dla widzów filmowych, że powinna być oczywista – ale dla wielu z nas jest to naprawdę trudna rada. I jeszcze. Każdy film, który naprawdę warto obejrzeć, stara się umieścić cię w określonej przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest to nastrój, sceneria, czy zupełnie nowy świat. Filmy zwykle polegają na tworzeniu i wywoływaniu emocji, a kiedy podczas oglądania filmu wykonujesz wiele zadań jednocześnie, umieszczasz swoje emocje gdzie indziej, odgradzając je w miejscu, do którego film nie ma dostępu. Zasadniczo krępujesz film, zanim jeszcze zacząłeś go oglądać. Jest to powszechna rada nie bez powodu i jeśli jej nie wypróbowałeś, możesz być zaskoczony, jak dobrze to działa.

A jeśli nie oglądałeś filmów w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, możesz być zaskoczony, jak bardzo zmienia to wrażenia wizualne. W miarę jak filmy stają się ciemniejsze, łatwiej będzie dostrzec wszystkie szczegóły, jeśli jedynym źródłem światła jest telewizor. Reżyserzy optymalizują filmy, aby można je było oglądać w ciemnym kinie, a nie w dobrze oświetlonym pokoju. Wyłączenie świateł nie tylko sprawia, że ​​telewizor jest lepiej widoczny w pomieszczeniu, ale także pozwala wyraźniej widzieć wszystko na ekranie i sprawia, że ​​wszystko wydaje się bardziej bezpośrednie — to szczególne dobrodziejstwo w przypadku horrorów, ale sprawdza się w przypadku każdego gatunku.

Po prostu daj mu 15 minut

Żaba Kermit siedzi na niskiej, czerwonej tapicerowanej ławce i ogląda w telewizji Muppet Show w Muppets Most Wanted

Najbardziej poszukiwane Muppety
Zdjęcie: Kolekcja Walta Disneya Co./Everett

Jeśli film nie sprawia Ci przyjemności, wykorzystaj tę możliwość, aby go wyłączyć i spróbować czegoś innego. Może masz na to zły nastrój. Może to po prostu nie twoja sprawa. Może przypadkowo odebrałeś zła wersja Lśnieniei masz żal. Jak każda inna forma rozrywki, filmy mają wciągać i odwracać uwagę, a jeśli oglądasz coś, co nie jest, możesz odpuścić.

Ale kiedy siadasz, żeby coś obejrzeć, czy to w domu, czy w kinie, sam lub z przyjaciółmi, poświęć temu całą swoją uwagę przez zaledwie 15 minut i zobacz, jak to będzie. Podobnie jak Technika Pomodoro ma pomóc ludziom w załatwieniu spraw, zachęcając ich do skupienia się na czymś w krótkich, ciągłych seriach, myśląc o filmie nie jak o dwugodzinnym zobowiązaniu, ale jak o 15-minutowym eksperymencie w stylu „Czy mam na to nastrój?” na teraz?” może ułatwić usiąść i zacząć. Spróbuj i życzę miłego oglądania filmów.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

KingSpec przedstawia 2,5-calowe dyski SSD Yansen dla przedsiębiorstw

Na targach Embedded World 2024 w Norymberdze w Niemczech firma KingSpec (znana również jako YANSEN) zaprezentowała swój 2,5-calowy dysk SSD specjalizujący się w...

Zwiększanie ekologiczności tworzenia oprogramowania | Tygodnik Komputerowy

Wymagania współczesnego rozwoju oprogramowania oznaczają, że programiści proszeni są o pisanie większej ilości kodu i dostarczanie nowych funkcjonalności szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. ...

GIGABYTE przedstawia serię płyt głównych i kart graficznych XTREME Prestige w limitowanej edycji

GIGABYTE Technology ogłasza wprowadzenie na rynek długo oczekiwanej serii XTREME Prestige Limited Edition, obejmującej płytę główną Z790 AORUS XTREME X ICE i kartę...
Advertisment