Jak Bitcoin może wspomóc wzrost w rozwijających się gospodarkach

Wiele krajów rozwijających się niewątpliwie doświadczyło swoich problemów gospodarczych. Niektóre z tych krajów mają niestabilne i niezaufane waluty fiducjarne. W związku z tym przyjmują Bitcoin, aby sprawdzić, czy kryptowaluta może pobudzić ich wzrost gospodarczy. Przykłady krajów, które zalegalizowały Bitcoin jako prawny środek płatniczy, to Salwador i Republika Środkowoafrykańska. Nawet Honduras, jedna z najszybciej rozwijających się i tętniących życiem gospodarek Ameryki Środkowej, przyjęła Bitcoin. Jeśli więc planujesz handlować Bitcoinem, możesz rozważyć skorzystanie z niezawodnej platformy handlowej. Odwiedź oficjalna strona internetowa, aby uzyskać więcej informacji.

Być może Honduras jest najnowszym narodem, który zaskoczył niektórych ekspertów poprzez przyjęcie Bitcoina. Ta gospodarka borykała się z pewnymi trudnościami, a wprowadzenie Bitcoina może pomóc w ich rozwiązaniu. W 2018 roku około 16,5% mieszkańców Hondurasu utrzymywało się na nie więcej niż 1,90 $ dziennie. Jednak klęski żywiołowe, w tym dwa huragany, dotknęły kraj, pogłębiając liczbę osób w ubóstwie. Również pandemia Covid-19 wpłynęła na gospodarkę tego kraju. Wskaźnik ubóstwa wzrósł do 73% w 2021 roku, a wskaźnik skrajnego ubóstwa osiągnął 53%. To oznaczało najwyższy poziom ubóstwa w tym kraju od 2005 roku.

Przyczyny trudności gospodarczych

Większość krajów rozwijających się, które przyjęły Bitcoin, jest uzależniona od handlu i rolnictwa. Dlatego ich gospodarki napotykają trudności, gdy takie zjawiska jak pandemia lub klęska żywiołowa oddziałują na te sektory. Przykładowo, pandemia Covid-19 wpłynęła na biznes w większości krajów z powodu ograniczeń w podróżowaniu.

Co więcej, Honduras stanął w obliczu dwóch poważnych huraganów w 2019 roku. Jego sektor rolniczy stanowił mniej niż 30% siły roboczej w 2019 roku, odpowiadając za około 12% produktu krajowego brutto. Handel tego kraju z USA stanowi około 41% biznesu rocznie. Pod koniec 2020 roku jej dwustronne dochody z handlu przekroczyły 9 miliardów dolarów.

Jak Bitcoin mógłby pomóc w zmaganiach ekonomicznych

Przyjęcie Bitcoina może przynieść korzyści krajom rozwijającym się na kilka sposobów. Część z nich ma nadzieję, że akceptacja Bitcoin skusi inwestorów i przyciągnie więcej turystów. Salwador i Honduras są sąsiadami. Dlatego te kraje liczą, że przyjęcie Bitcoin przyniesie więcej transgranicznych możliwości biznesowych, a nawet na rynkach międzynarodowych.

Reklama

Bitcoin wykazuje znaczny potencjał w zakresie bezpieczeństwa handlowego i gospodarczego. Coraz więcej osób gromadzi się na platformach, aby kupować i sprzedawać tę kryptowalutę. Ponadto niektórzy ludzie wolą Bitcoin ze względu na niskie opłaty transakcyjne. Dlatego część krajów rozwijających się ma nadzieję, że niskie koszty przyciągną i zachęcą inwestorów i mieszkańców do korzystania z kryptowaluty.

Niskie koszty transakcji są szczególnie korzystne dla osób ubogich, ponieważ pozwalają im uniknąć dodatkowych opłat ze strony konwencjonalnych dostawców usług finansowych. Jednak wdrożenie Bitcoina wiąże się z wyzwaniami, zwłaszcza z barierami technologicznymi w niektórych miejscach. Niektóre z tych wyzwań mogą obejmować zakładanie portfeli kryptowalutowych.

Ale jeśli te narody pokonają wyzwania technologiczne, mogą stworzyć możliwości zatrudnienia i handlu. Ponadto mogą zdywersyfikować podwaliny finansowe swoich gospodarek. A ta dywersyfikacja może zwiększyć bezpieczeństwo w przyszłości, gdyby sektory rolnictwa i handlu stanęły w obliczu utrudnień lub upadku.

Przyszłość gospodarcza

Ludzie mogą nie akceptować powszechnie Bitcoina w niektórych krajach. Dzieje się tak dlatego, że wdrażanie i akceptacja Bitcoin występuje w niewielu regionach. Ponadto niektórzy ludzie są sceptyczni co do korzyści ekonomicznych Bitcoina, zwłaszcza gdy zauważono trudności Salwadoru po kilku tygodniach od przyjęcia kryptowaluty.

Jednak Bitcoin okazuje się pomocny dla niektórych, nawet tych zamieszkujących obszary wiejskie, w uczestniczeniu w działalności gospodarczej. To dlatego, że mogą uzyskać dostęp do kapitału bez większej trudności. Ponadto, mogą uczestniczyć w handlu Bitcoin, co może przynieść pewne zyski. Poza tym, Bitcoin umożliwia traderom dostęp do międzynarodowych rynków i gospodarek. Zatem Bitcoin może pomóc większej liczbie ludzi zawierać międzynarodowe transakcje i pobudzić wzrost gospodarczy.

Niemniej jednak kraje rozwijające się muszą usprawnić swoją infrastrukturę, aby zapewnić ludziom na obszarach wiejskich dostęp do Internetu, ułatwić zakładanie portfeli kryptowalutowych i umożliwić dostęp do Bitcoina za pośrednictwem giełd kryptowalutowych. W ten sposób te narody mogą pomóc swoim obywatelom czerpać korzyści z tej kryptowaluty.

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dlaczego zarząd OpenAI zwolnił Sama Altmana

Jesteśmy rozczarowani, że pani Toner w dalszym ciągu powraca do tych kwestii. Niezależna komisja zarządu współpracowała z kancelarią prawniczą Wilmer Hale, aby...

Dzięki uprzejmości FCC wyciekły szczegóły dotyczące nowych Galaxy Z Flip 6 i Galaxy Ring

Według zapisów testów FCC wygląda na to, że niezapowiedziany jeszcze Galaxy Z Flip 6 otrzyma nieznacznie większą pojemność baterii w porównaniu do Z...

Vivek Ramaswamy nie potrafi nawet dobrze wsadzić Buzzfeeda

Dobra, Vivek Ramaswamy, chciałeś mojej uwagi i teraz ją masz. Do tej pory znałem Cię przede wszystkim jako gościa, który tak histerycznie...
Advertisment