Jak 911 i 112 triangulują Twoje połączenia i określają Twoją lokalizację


Szybkie linki

W nagłych przypadkach jedną z najważniejszych informacji potrzebnych osobom udzielającym pierwszej pomocy jest Twoja lokalizacja. Tutaj wkraczają 911 i 112. Obie te usługi wykorzystują proces zwany triangulacją, aby określić lokalizację osoby dzwoniącej w nagłym przypadku. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób 911 i jego europejski odpowiednik 112 mogą triangulować połączenia i znajdować Twoją lokalizację bez konieczności podawania jej.


Tło

Kiedy po raz pierwszy wprowadzono numer 911, system był ograniczony, ponieważ osoba dzwoniąca musiała ręcznie podać lokalizację i numer telefonu służbom ratunkowym. Informacje te były często nieprecyzyjne i skutkowały opóźnieniami w reakcji na alarm, zwłaszcza w przypadkach, gdy dzwoniący nie był w stanie podać dokładnej lokalizacji.

POCKETNOW WIDEO DNIA

Aby rozwiązać ten problem, opracowano ulepszony system o nazwie Enhanced 911 (E911). W ramach E911 dostawcy usług telekomunikacyjnych są zobowiązani do przekazywania służbom ratunkowym bardziej szczegółowych informacji za każdym razem, gdy wykonywane jest połączenie pod numer 911. Obejmuje to nie tylko numer telefonu dzwoniącego i informacje identyfikujące, ale także jego lokalizację, którą można określić za pomocą GPS lub innych technologii. Aby uzyskać lokalizację dzwoniącego, ratownicy polegają na technice zwanej triangulacją.

Reklama

Co to jest triangulacja?

Triangulacja to proces wykorzystujący trzy lub więcej punktów do znalezienia położenia obiektu. W przypadku określania lokalizacji telefonu technika polega na pomiarze odległości między dwoma masztami telefonii komórkowej oraz kąta sygnału telefonu z każdego z nich. Informacje te są następnie dalej przetwarzane w celu obliczenia pozycji telefonu.

W ten sposób większość telefonów określa swoją lokalizację, gdy łączą się z siecią — niezależnie od tego, czy jest to nowoczesny smartfon, czy tradycyjny telefon komórkowy T9. Operator sieci może wykorzystać te informacje do świadczenia zlokalizowanych usług, takich jak aktualizacje pogody w danym obszarze, a nawet ukierunkowane reklamy. Ale w jaki sposób służby ratunkowe wykorzystują tę metodę? Spójrzmy.

W jaki sposób stosuje się triangulację do określenia lokalizacji dzwoniącego?

Gdy ktoś dzwoni pod numer 911 lub 112, połączenie jest kierowane do lokalnego centrum służb ratunkowych, znanego również jako punkt przyjmowania zgłoszeń o wypadkach (PSAP). Operator PSAP zwykle pyta dzwoniącego o jego lokalizację. Jednak w niektórych przypadkach dzwoniący może nie być w stanie podać tych informacji. Tu pomaga triangulacja.

Aby dokonać triangulacji lokalizacji osoby dzwoniącej, operator PSAP wykorzystuje siłę sygnału telefonu komórkowego osoby dzwoniącej do oszacowania jej lokalizacji. Mierząc siłę sygnału na każdej wieży, operator może określić odległość między dzwoniącym a każdą wieżą. Po obliczeniu odległości operator może wykorzystać triangulację do określenia lokalizacji osoby dzwoniącej.

nagły wypadek

Dokładność procesu triangulacji zależy od wielu czynników, w tym liczby masztów komórkowych w okolicy, siły sygnału, zakłóceń, gęstości masztów i lokalizacji osoby dzwoniącej. W niektórych przypadkach lokalizację dzwoniącego można określić z dokładnością do kilku metrów, podczas gdy w innych przypadkach lokalizacja może być mniej dokładna.

Aby poprawić dokładność lokalizacji telefonu komórkowego, służby ratunkowe korzystają również z GPS, jeśli jest dostępny w Twoim urządzeniu. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że GPS w telefonie jest włączony, gdy dzwonisz pod numer 911 lub 112.

Powiązany: Czym są satelity LEO i dlaczego warto dbać o łączność satelitarną w nowoczesnych smartfonach

Jakie są nowoczesne metody udostępniania lokalizacji w sytuacjach awaryjnych?

Aby przezwyciężyć niektóre ograniczenia metod lokalizacji opartych na sieci i GPS, niektóre nowoczesne smartfony opracowały nowe sposoby udostępniania lokalizacji w nagłych przypadkach. Na przykład najbardziej nowoczesny Android smartfony mają funkcję o nazwie Emergency Location Service (ELS).

ELS wykorzystuje razem dane z punktów dostępowych Wi-Fi, beaconów Bluetooth, wież komórkowych i sygnałów GPS, aby dokładniej oszacować Twoją lokalizację. Kiedy wybierasz numer alarmowy na urządzeniu z Androidem z włączonym ELS, Twoje urządzenie wysyła swoją najlepszą dostępną lokalizację bezpośrednio do służb ratunkowych przez bezpieczny kanał.

ELS na Androida

Google mówi gdy urządzenie z Androidem wysyła lokalizację za pomocą ELS, proces ten różni się od udostępniania lokalizacji w Mapach Google. Warto również zauważyć, że ELS może automatycznie aktywować lokalizację urządzenia i usługi lokalizacyjne Google na urządzeniu z Androidem, gdy dzwoni się pod numer służb ratunkowych, nawet jeśli te ustawienia są wyłączone przez użytkownika. Odbywa się to wyłącznie w celu obliczenia lokalizacji awaryjnej dla dostawcy usług reagowania kryzysowego. Po zakończeniu połączenia alarmowego ustawienia lokalizacji telefonu użytkownika są przywracane do pierwotnego stanu.

Podobnie iPhone’y Apple mają funkcję o nazwie Emergency SOS. Za każdym razem, gdy używasz Emergency SOS na iOS, Twój iPhone’a wysyła swoje aktualne dane lokalizacyjne wraz z wszelkimi informacjami medycznymi przechowywanymi w aplikacji Zdrowie. Możesz także udostępniać aktualizacje swojej lokalizacji przez pewien czas po wykonaniu połączenia alarmowego.

Podsumowując, zdolność numerów 911 i 112 do zlokalizowania pozycji osoby dzwoniącej w nagłym wypadku ma kluczowe znaczenie dla ratowania życia. Podczas gdy tradycyjna technika triangulacji wykorzystująca wieże komórkowe do ustalania lokalizacji dzwoniącego może nie być wydajna, jej użycie z innymi technologiami opartymi na lokalizacji znacznie poprawiło dokładność i szybkość reakcji w nagłych wypadkach.

Na koniec chcielibyśmy przypomnieć, że pozostawienie włączonych usług lokalizacyjnych telefonu może pomóc służbom ratunkowym w szybkim i dokładnym znalezieniu Cię przez służby ratunkowe w razie potrzeby.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Ogłoszono bezpłatne gry PlayStation Plus z kwietnia 2023 r. na PS4, PS5

Darmowe gry dla subskrybentów PlayStation Plus Essential na kwiecień Poznać twojego Stwórcę, Sackboy: wielka przygoda, I Ogony z żelazaSony ogłoszono w...

Beats łączy siły z „Girls Don’t Cry” w celu stworzenia specjalnej edycji wkładek dousznych Beats Flex

Marka Apple's Beats łączy siły z Girls Don't Cry, tokijską marką założoną przez Verdy'ego z VK Design, w celu opracowania specjalnego projektu dla...

13 of The Verge’s best-loved cooking gadgets

We’ve all got to eat, and unless you’re the type of person who lives on instant meals and takeout, you probably need to...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!