IQM wcześniej dostarczał 5-kwadratowe, 20-kwadratowe i 50-kwadowe komputery kwantowe do VTT, oznaczając kluczowe kamienie milowe w rozwoju ekosystemu kwantowego Finlandii. Każdy system odegrał kluczową rolę w radzeniu sobie możliwości badawczych i wspieraniu rosnących potrzeb społeczności kwantowej w Finlandii.
„Cieszymy się, że możemy kontynuować nasze długoterminowe partnerstwo z VTT i wysłać naszą kolejną generację komputerów kwantowych, aby zasilić ekosystem kwantowy Finlandii”-mówi Mikko Välimäki, CEO komputerów kwantowych IQM. „Jesteśmy zobowiązani do dostarczania i wdrażania pełnego stosu komputerów kwantowych na całym świecie, a Finlandia otrzyma jak dotąd nasz najwyższy komputer kwantowy jako następny krok w naszej wspólnej podróży, aby osiągnąć odporne na uszkodzenia obliczenia kwantowe”-kontynuuje.
„Ten 300-kwartałowy komputer kwantowy ma najbardziej nadprzewodzące kubity pozyskiwane w dowolnym miejscu na świecie. Ponadto harmonogram dostawy jest szybki”, mówi PIIA Konstari, kierownik projektu w procesie przetargu kwantowego VTT.
IQM sprzedał i wysyłał więcej lokalnych komputerów kwantowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy niż jakikolwiek inny producent komputerów kwantowych, podczas gdy jego systemy zostały wdrożone przez różne uniwersytety i centra HPC na całym świecie.
Podejście firmy polega na zasilaniu lokalnych ekosystemów kwantowych otwartą i przezroczystą platformą sprzętową i oprogramowania. Ponadto użytkownicy lokalizacji IQM będą uzyskiwać praktyczny dostęp do platform sprzętowych i oprogramowania systemowego, w tym dostępu do pulsowego dostępu do kontrolowania kubitów.
„To ogłoszenie podkreśla nasze zobowiązanie do realizacji naszego opublikowanego planu rozwoju. Komputery kwantowe skorzystają z naszego silnego stosu technologii, w tym sprzęgierki, integracji HPC i otwartego stosu oprogramowania. Naszym celem jest umożliwienie badaczom i programistom rozpoczęcia eksperymentowania z najnowszymi technologiami korekty błędów kwantowych i pokazywania na podstawie wykorzystania kwantowego z tymi komputerami”, mówi Jan Goetz, IQM i współdzielonymi.